Cestovné doklady
Je dôležité vedieť, či do cieľovej krajiny potrebuje slovenský občan cestovný pas alebo stačí občiansky preukaz/identifikačná karta. Pri použití cestovného pasu treba dodržať aj nevyhnutnú dobu jeho platnosti po vstupe do krajiny (spravidla sa vyžaduje šesťmesačná platnosť). Pri ceste do zahraničia odporúčame zobrať so sebou aj kópiu údajovej stránky Vášho cestovného pasu (tej s fotografiou) a uložiť ju mimo dokladov. V prípade straty či krádeže pasu Vám uľahčí vybavovanie náhradného cestovného dokladu. Doklady, to nie je iba pas alebo občiansky preukaz – ak cestujete vlastným autom, musíte vedieť, či v danej krajine platí slovenský vodičský preukaz, alebo sa vyžaduje medzinárodný. Z bodu 4.2.8. Všeobecných zmluvných podmienok cestovnej kancelárie FIRO-tour vyplýva pre klientov povinnosť mať u seba po celý čas zájazdu platný cestovný doklad, vízum a ďalšie potrebné doklady. Pri európskych destináciách nezabudnite na európsky preukaz poistenca, ktorý zdravotné poisťovne vydávajú svojim poistencom zadarmo.
Pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania vrátane detí platný cestovný pas
(správu vydalo MZV SR 25.05.2015)
Pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania vrátane detí platný cestovný doklad – cestovný pas. Cestovným dokladom pri cestách do Turecka je cestovný pas, vstup na občiansky preukaz nie je možný. Odporúčaná platnosť cestovného pasu v zmysle platnej legislatívy (od 11. apríla 2014) musí byť minimálne 5 mesiacov od vstupu na územie Turecka (oslobodenie od vízovej povinnosti predstavuje 90 dní, ďalších 60 dní požiadavka v zmysle novelizovaného zákona). V opačnom prípade im v zmysle platného zákona vstup na územie Tureckej republiky nebude umožnený. V cestovnom doklade musia mať dostatok voľného miesta na udelenie vstupných a výstupných pečiatok, udeľovaných orgánmi hraničnej a pasovej kontroly (aspoň 2 voľné strany).
Zrušenie vízovej povinnosti do Spojených arabských emirátov (správu vydalo MZV SR 05.03.2014)
Slovenskí občania – držitelia bežných cestovných pasov - už nebudú od 22. marca 2014 potrebovať pri cestách do Spojených arabských emirátov vízum. Rozhodnutie dnes (5. marca 2014) potvrdil ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nótou rezort diplomacie SAE. Spolu so Slovenskou republikou bude zrušená vízová povinnosť (nevzťahuje sa na držiteľov služobných ani diplomatických pasov) občanom ďalších 12 európskych krajín - Poľska, Slovinska, Českej republiky, Litvy, Maďarska, Lotyšska, Estónska, Malty, Cypru, Chorvátska, Rumunska a Bulharska. Tento krok nadväzuje na schválenie návrhu na zrušenie vízovej povinnosti pre SAE a ďalšie štáty v pléne Európskeho parlamentu 27. februára 2014. Zrušenie vízovej povinnosti podporí rozvoj politických vzťahov, hospodárskej a obchodnej spolupráce, vzájomných investícií a turistického ruchu medzi Slovenskou republikou a SAE.
Do Turecka už cestujeme bez víz (správu vydalo MZV SR 23.08.2013)
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky dnes (23. 8. 2013) obdržalo oficiálnu nótu od tureckej strany, v ktorej sa oznamuje zrušenie vízovej povinnosti pre občanov SR. Občania Slovenskej republiky pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní tak môžu cestovať bez víz.
Zrušenie vízovej povinnosti zo strany Turecka bolo prerokované a schválené v Rade ministrov Tureckej republiky, následne schválené a podpísané prezidentom a zverejnené v tureckej zbierke zákonov. Prostredníctvom Ministerstva vnútra Tureckej republiky boli informované všetky hraničné a pasové orgány. Uvedené rozhodnutie nadobudlo okamžitú platnosť.
V prípade problémov a nejasností na hraničných priechodoch sa slovenskí občania môžu obrátiť na veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare ( tel.: 00903124675075, po pracovnej dobe tel.: 00905337600384) prípadne na Generálny konzulát SR v Istanbule ( 00902123179430, po pracovnej dobe 0090 532 263 05 98).
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň upozorňuje slovenských občanov, že zrušenie vízovej povinnosti sa vzťahuje na cesty za účelom turistiky. Pre účely zamestnania, štúdia, výskumu, vzdelania je naďalej potrebné zabezpečiť si víza pred vstupom do Tureckej republiky.
Cestovanie s deťmi do 5 rokov od 26.06.2012 (správu vydalo MZV SR 19.04.2012)
Ministerstvo vnútra odporúča občanom žiadať o samostatné cestovné pasy pre deti
Dňom 26. júna 2012 vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie, ktoré členským štátom ukladá povinnosť vydávať cestovné pasy už iba ako individuálne cestovné doklady. Táto európska právna úprava bude mať prednosť pred úpravou v slovenskom zákone o cestovných dokladoch, ktorý zatiaľ umožňuje vykonávať zápisy detí do cestovných pasov rodičov. V praxi to znamená, že príslušné útvary Policajného zboru už od 26. júna 2012 nebudú vykonávať zápisy detí mladších ako 5 rokov do cestovného pasu rodiča.
Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané.
Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča - čiže budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako 5 rokov vlastné cestovné doklady.
Ministerstvo vnútra SR preto odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti, prípadne sa informovali na zastupiteľskom úrade danej krajiny, do ktorej cestujú, či uznáva zápisy detí v cestovných pasoch rodičov.
Prečítajte si viac informácií o vybavení cestovného pasu a dokladov na našom blogu alebo na oficiálnej stránke ministerstva vnútra.