Život v meste Manchester III

« Predchádzajúca časť    

Hneď vedľa Victoria Station sa nachádza momentálne najväčšia manchesterská atrakcia – galéria URBIS. Moderná budova zo skla a ocele ohromí veľkosťou a tvarom a rovnako zaujímavá je zvnútra. Je to múzeum života v meste. Bývajú tu výstavy architektúry, ale aj graffiti. Stála expozícia sa týka svetových veľkomiest, ako sa menia a ako menia nás. Vstup je zadarmo, aj keď na niektoré dočasné výstavy môže byť vstupné. Býva otvorené denne od 10am do 6pm. www.urbis.org.uk.

Na západ od neho sa dostanete do bohémskej štvrte Northern Quarter. Má vlastnú neopakovateľnú atmosféru a jej srdcom je Afflecks´s Palace, štvorposchodová budova plná malých obchodíkov. Sústreďuje sa tu všetko čo sa dá označiť ako underground a alternatíva. Oblečenie pre kluberov, pankáčov, gotikov a skejterov. Kožené oblečenie, secondhandy, ručne robené šperky, tetovacie a piercingové štúdia. Nezávislá hudba z celého sveta. Z kaviarne na najvyššom poschodí si môžete pozrieť celé centrum z nadhľadu. Je to miesto, kde sa ráno stratíte a vypľuje vás rovno do nočného života.

Vtedy je čas navštíviť bar Copacabana, ktorý ponúka latinorytmy a sangriu alebo Night&Day Café, kde koncertujú miestne kapely predtým, než sa stanú slávne. Oasis začínali práve tu! Štvrť má svoj vlastný chodník slávy na spôsob toho hollywoodskeho. Svoje odtlačky tu zanechali slávny hudobníci mesta ako Joy Division, Happy Mondays a Stone Roses.

Picadilly Gardens je viac námestie ako záhrada hneď vedľa hlavnej autobusovej stanice. Nedávno zrekonštruované japonským architektom Tadaom Andommá niekoľko pekných fontán. Jeho prácu si môžete pokojne pozrieť z kaviarne Manna. Podávajú výbornú ekologicky pestovanú kávu, ktorá bola nakúpená v rámci Fairtrade. V tesnej blízkosti sa nachádzajú najväčšie hotely a takisto nákupný megakomplex Arnsdale, kde môžete nákupmi stráviť celý daždivý deň.

Zaujímavý spôsob ako spoznať mesto je túra po jeho puboch. Sprievodcu nájdete pred radnicou Town Hall, spoznáte ho podľa modrého odznaku. Za štyri libry sa dostanete do štyroch typických krčiem a fundovaný sprievodca vám vyloží jeho históriu i históriu štvrte. Pitie je však na váš vlastný účet a sprievodca, akokoľvek zábavný, nevie po slovensky.

Ak ste vyhladli, zamierte si to do Chinatownu. Aj keď je niekedy ťažšie dohovoriť sa angličtinou, ľudia sú priateľský. Nájdete tu množstvo reštaurácií aj lacných bufetov. Reštaurácia Yang Sing dostala cenu najlepšej čínskej reštaurácie severného anglicka. Denné menu do 10₤.

Komu nechutí čína, presunie sa na Oxford Road, študentské centrum mesta. Študentským vreckám sú prispôsobené aj ceny, je tu množstvo lacných barov a reštaurácií. Rusholme je štvrť plná neónov a indických jedální.

Ak sa pôjdete najesť do Revolution, vedzte, že ak nebudete obslúžený do 15 minút, jedlo bude na účet podniku!

Pozor, miestna dopravná linka je jedna z najvyťaženejších v Európe, tak aby vás niečo neprešlo.

Väčšina galérií a atrakcií na tejto ulici je prístupná bez vstupného. Tie najdôležitejšie sú Cornerhouse, budova s galériou moderného umenia, reštauráciou a kinom zameraným na umelecké filmy a Manchester Museum s veľkou zbierkou egyptským artefaktov.

Pokračovanie »


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!