Život v meste Manchester II

« Predchádzajúca časť    

Manchester nie je o nič viac nebezpečnejší než, ktorékoľvek iné veľké mesto, ale aj tu sa oplatí dodržiavať niektoré pravidlá. Cez deň snáď stačí dávať pozor na vreckárov v dopravných prostriedkoch a v tlačenici. V noci sa samozrejme vyhnúť temným uličkám, ženy by nemali chodiť samé. Pozor na provokatérov, zbytočne sa nehádať. Lepšie je vyhnúť sa konfliktu a ísť po svojom.

Opití študenti a bezdomovci snažiaci sa vypýtať drobné môžu byť otravní, ale zásadne nie sú nebezpeční. Ak vás „vyhadzovači“ nechcú pustiť dnu, nech je dôvod akýkoľvek, mali by ste poslúchnuť. Ak ste v klube alebo bare, nekupujte drogy, môže vás to dostať do problémov. A prejavy rasizmu z vašej strany sú dôvodom na výprask. Do problémov vás môže dostať aj to ak na niekoho príliš dlho zízate. Možno to znie odstrašujúco, ale nenechajte sa odradiť. Rozumným správaním sa konfliktom vyhnete. Štvrte, v ktorých sa neodporúča dlho sa zdržiavať sú Moss Side a Longsight.

Vzhľadom k počasiu je dobré navštíviť Manchester v apríli až septembri. Najviac turistov je tu pochopiteľne v júli a auguste. Priemerné letné teploty sú okolo 20ºC. Pomerne často prší, ale nezvyknú to byť prudké zrážky, skôr mrholenie.

V centre mesta sa dá pohybovať pohodlne pešo, ale mnoho atrakcií je v iných štvrtiach a pre ušetrenie času sa rozhodne oplatí využiť mestskú dopravu, alebo taxíky. MetroShuttle sú modrožlté minibusy, premávajú zadarmo medzi stanicami a po centre mesta. Bohužiaľ bývajú často preplnené. Autobusy majú hustú sieť a dopravia vás prakticky kamkoľvek. Jednorazový lístok stojí 1₤. Ak sa chystáte cestovať viac, alebo prestupovať oplatí sa kúpiť DaySaver. Lístky sa kupujú priamo u vodiča, zľavnené dostanete na pošte, staniciach a zastávkach metra a v trafikách. Autobusy nie vždy dodržiavajú cestovný poriadok, ale ste predsa na dovolenke.

Štýlové čierne taxíky môžete zastaviť kdekoľvek na ulici mávnutím ruky. Taxíky súkromných spoločností si objednáte telefonicky alebo do nich nastúpite na stanoviskách, ktoré sú roztrúsené po meste. Tento spôsob dopravy je pohodlný a nie o moc drahší ako mestská doprava.

Pre rýchly prehľad o tom, čo vás čaká sa oplatí nastúpiť na typický turistický dvojposchoďák. Štartuje z St. Peter´s Square a stojí 6₤. Platí celý deň a môžete ľubovoľne vystupovať a nastupovať na ktorejkoľvek z 15 zastávok. Ak nevystúpite, celý okruh absolvujete za hodinu. Tento spoj je veľmi obľúbený, oplatí sa ho využiť okolo obeda, keď je veľká časť turistov na obede. Nahratý výklad občas preskočí a niektoré údaje už neplatia, keďže bola nahratá pred 2002, ale dojem z mesta to nepokazí.

Pokračovanie »


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!