Život v meste Manchester

Život vo veľkomeste nie je pre mňa. Nával ľudí, doprava a hluk sú pre mňa dlhodobo nevydržateľné. Ale naopak správne dávkovanie mestského stresu pôsobia oživujúco. A keď k tomu prirátame nepreberné množstvo koncertov, výstav, akcií rôzneho druhu, alebo len obyčajné pozorovanie ľudí a života z príjemnej kaviarne…áno, raz za čas milujem ruch veľkomesta.

Manchester možno nie je taký slávny ako Londýn, ale to je len otázka času. Či sa chcete venovať športu, umeniu, hudbe, architektúre alebo jedlu, všetko tu nájdete a za menšie náklady. Z Bratislavy do Manchesteru lieta SkyEurope a let trvá 2:30 hod.

Z hľadiska histórie je mesto pre svetové dejiny zásadné. Tu sa narodil a vyvíjal kapitalizmus a priemysel do formy v akej ho poznáme dnes. Zlatý vek priemyslu po sebe zanechal množstvo viktoriánskej architektúry. Tá je typická pre celé Anglicko, preto by asi nestačila ako lákadlo. Našťastie je mesto plné modernej architektúry, niektoré budovy, ako tá Imperial War Museum, získava významné ceny.

Za vznik modernej tváre Manchestru paradoxne môže tragédia. V roku 1996 tu IRA odpálila nálože, ktoré zdemolovali veľkú časť centra mesta. Niektorí miestny tvrdia, že tým zničili najškaredšie budovy v Anglicku. Či už to je pravda alebo nie, začala náročná a drahá rekonštrukcia, ktorej výsledok, Millenium Quarter sa stal naopak miestnou pýchou a premenil špinavé priemyselné mesto na metropolu pulzujúcu kultúrou a životom.

Obyvatelia Manchestru zvyknú byť prívetiví a poradiť vám ak sa na niečo pýtate. Občas môže byť problém rozumieť ich prízvuku, ale s trochou snahy a šťastia sa to dá. Inak sa môžete v meste orientovať podľa máp, ktoré sú rozmiestnené po celom centre a vaša pozícia je na nich naznačená modrým krúžkom. Ešte pohodlnejšie je vyzdvihnúť si mapu zadarmo v turistickom centre. Alebo jednoducho kúpiť v stánkoch s novinami.

Pokračovanie »


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!