Manchester - história

Oblasť Manchestru bola osídlená už pred príchodom Rimanov. Tí pri rieke Irwell roku 79 n.l. vybudovali svoju pevnosť Mamucium ako styčný bod medzi dnešným Chesterom a Yorkom. Meno pevnosti má pôvod v keltskom jazyku a znamená „kopec v tvare prsa“, podľa miesta, kde pevnosť vybudovali. Na pôvodnom mieste pevnosti dnes leží mesto Salford.

Osídlenie a význam mesta vzrástol v 13. storočí vďaka prílivu flámskych prisťahovalcov, ktorí priniesli a rozvinuli spracovanie vlny a ľanu. Tento rozvoj spolu s klímou a okolitými podmienkami pripravil vynikajúcu pôdu pre spracovanie bavlny z amerických kolónií v 18. storočí. Ostatné osudy mesta v stredoveku sú neznáma, keďže mestské kroniky zhoreli pri Veľkom Londýnskom požiari v roku 1666.

K spusteniu priemyselnej revolúcie prispeli dve ďalšie významné udalosti: vybudovanie prvého umelého vodného kanála v Anglicku, Bridgewater Canal (slúžil na dovoz lacného uhlia z baní vo Worsley) a spustenie osobnej železnice medzi Liverpoolom a Manchesterom.

Mesto a jeho dôležitosť rástli neuveriteľne rýchlym tempom a malo zásadný vply na súčasnú tvár Európy. Mesto sa stalo kolískou kapitalizmu. Vznikali tu nové priemyselné postupy, nové trhové techniky, nové rozvrstvenie spoločnosti a organizácie práce. Prúdili sem prisťahovalci z rôznych oblastí (o.i. Íri a Židia) a Manchester sa stal kozmopolitným mestom. Prezývali ho aj „Cottonopolis“ (Bavlníkov).

Bolo tu sformované prvé robotnícke hnutie a páni Marx a Engels formovali svoje budúce názory na základe toho čo videli práve tu.

Na prelome 19. a 20. storočia mesto postupne upadá a naplno sa na ňom podpíše hospodárska kríza 20. rokov.

Počas II. Svetovej vojny v meste sídlila letecká fabrika, vďaka čomu bolo mesto mnohokrát bombardované, pričom bola zničená veľká časť historického centra.

V modernejšej histórii sa stal Manchester slávny vďaka hudbe. „Madchesterská“ scéna vznikla na začiatku 80. rokov. Tu vznikla významná nahrávacia spoločnosť Factory Records, odtiaľto pochádzali Joy Division a tu stál slávny klub Hacienda. Medzi ďalšie slávne mená tohto mesta patria The Smiths, The Stone Roses, Happy Mondays a Oasis.

V roku 1996 IRA podnikla svoj najväčší útok na Britských ostrovoch, keď odpálila veľké nálože v centre mesta. Našťastie pri explózii nik nezahynul, ale nechala za sebou vyše 200 zranených a veľké materiálne škody na okolitých budovách. Toto nešťastie odštartovalo veľkolepú rekonštrukciu, ktorá trvala celých desať rokov a dala mestu novú, modernú tvár. Zrekonštruované centrum dostalo meno Millenium Quarter a stalo sa srdcom zábavy a nákupov.

V roku 2002 sa tu konali 17. hry Commonwealthu.

Poslednými dokončenými budovami sa stali Beetham Tower, najvyššia anglická budova mimo Londýna a Manchester Arndale, najväčšie európske nákupné centrum.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!