Manchester - doprava

Letisko

Manchester International Airport je vzdialené 16 Km juhozápadne od mesta. Je to 3. najväčšie anglické letisko, najväčšie mimo Londýna. Používa ho približne 95 leteckých spoločností, ktoré ročne prepravia 19.5 milióna pasažierov do 180 destinácií.

Má 3 terminály, sú pospájané systémom pohyblivých chodníkov a eskalátorov Skylink, ktorý je prehľadne značený. Dovedie Vás takisto k vlakovému či autobusovému terminálu.

V areáli letiska sú parkovacie plochy pre dlhodobé aj krátkodobé parkovanie. Hodina na krátkodobom parkovisku stojí 3.50 ₤. Dva dni na dlhodobom parkovisku stoja 29.40 ₤

Priestory letiska sú bezbariérové, k dispozícii sú vyhradené parkovacie miesta.

Priama linka SkyEurope z Bratislavy pristáva na Terminal 1, lety z Londýna pristávajú na Terminal 3.

Medzi letiskom a mestom funguje spoľahlivá dopravná sieť, či už je to vlak, autobus, taxi, alebo prenájom áut.

Podrobnejšie údaje o organizácii letiska, dôležité čísla a ceny za služby nájdete na www.manchester-airport-guide.co.uk

Vlak

Vlakový terminál Manchester Airport Railway station sa nachádza medzi 1. a 2. terminálom v centre letiska. Odtiaľto sa môžete dopraviť na dve hlavné vlakové stanice. Victoria Station sa nachádza na severe mesta, Picadilly Station na juhu. Tam môžete presadnúť na vlaky smerujúce do centra mesta, na zastávky Deansgate, Oxford Road a Salford Central. Frekvencia spojov je každých 10 minút od pondelka do stredy a každých 20 minút v nedeľu. V noci je spojenie menej frekventované. Lístok stojí 3₤.

Autobus

Hlavná autobusová stanica mesta sa nachádza v Picadilly Gardens. Spojenie s letiskom zabezpečujú spoločnosti Stagecoach, Trent a Arriva North West. Spoje odchádzajú každú polhodinu. Priemerná cena je 5 ₤. Presné časy a trasy nájdete na www.gmpte.com

Spojenie s Manchesterom, ale aj mnohými inými mestami v krajine zabezpečuje aj www.nationalex­press.com.

Taxi

Mestské taxíky stoja pred každou príletovou halou. Všetky sú vybavené taxametrom. Do centra mesta Vás dostanú za 30–45 minút a približne 18₤.

Automobil

Auto si môžete prenajať u spoločností, ktoré majú pobočky v príletových halách. Sú to AVIS, BUDGET, EUROPCAR, HERTZ, NATIONAL a SIXT. Otváracie hodiny sú 7: 00 – 21:00 a samozrejme je možné objednať si auto vopred cez internet.

Z letiska sa dostanete na diaľnicu M56, ktorá Vás dovedie na manchesterský cestný okruh M60. Smerovanie je zreteľne značené.


Doprava v meste

Mestská dopravná infraštruktúra je spoľahlivá a dobre organizovaná. Prevádzkuje ju spoločnosť PublicTransport for Greater Manchester (GMPTE). Na ich stránke nájdete všetky podrobnosti o linkách a ich zastávkach..

Orientácia

Po celom centre mesta sú rozmiestnené stojany s mapami, na ktorých je krúžkom vyznačená vaša pozícia. Vreckové mapy dostanete zadarmo v Turistickom informačnom centre.

Autobus

Hlavná autobusová stanica sa nachádza na Picadilly Gardens. Spoločnosti First a Stagecoach a niekoľko menších spoločností prevádzkujú spoje po celom meste aj širšom okolí.

Lístky sa kupujú priamo u vodiča a to platí aj pre rôzne druhy zliav. Platí sa len v hotovosti, cena lístka sa pohybuje okolo 1₤. Pozor, ak si kupujete aj spiatočný lístok, zvykne platiť len pre autobusy tej spoločnosti, v ktorom ste si ho kúpili.

Ak chystáte viac ciest v jeden deň alebo prestupovanie, kúpte si Day Saver. Ďalšie možnosti zliav nájdete na www.systemone­travelcards.co­.uk/…d-offers.php?…

Linka medzi Oxford Road, univerzitami a štvrťou Rusholme je jednou z najrušnejších v Európe. Autobusy odchádzajú každú minútu. Ak použijete inú spoločnosť ako Stagecoach, cena bude pod libru.

MetroShuttle sú modrožlté minibusy, ktoré zadarmo premávajú na troch trasách (oranžovej, purpurovej a zelenej) v centre mesta a medzi stanicami. Jazdia len cez deň a každých desať minút.

Nočné spoja jazdia po hlavných trasách a stoja 3₤.

Električka

Električka je známa ako Metrolink. V súčasnosti premáva po 2 trasách a oproti autobusom je drahšia. Frekvencia spojov je 6–12 minút. Lístky sa kupujú v automatoch na nástupištiach.

Taxi

je významným a pohodlným spôsobom prepravy. Manchesterské taxíky sú citeľne lacnejšie ako londýnske. Kamkoľvek v meste by ste sa mali dostať za 5–10 ₤, Fungujú tu dva druhy: Čierne štýlové patria mestu a môžete ich zastaviť kdekoľvek v meste mávnutím ruky alebo nastúpiť na ich stanoviskách, sú však drahšou variantou.

Moderné súkromné taxi si musíte objednať telefónom alebo priamo v sídle spoločnosti, ktoré sú po celom meste. Ich zoznam a telefónne čísla nájdete tu www.manchester2002-uk.com/…t/taxis­.html

V piatok a sobotu večer môže byť ťažšie zohnať taxi, najmä po záverečnej v baroch, pripravte sa na to, že budete čakať.

Bicykel

Alterantívnym spôsobom dopravy môže byť bicykel, ktorý si môžete telefonicky objednať u spoločnosti www.oybike.com. Bicykle sú zaparkované po meste a označené a odomknete ich pomocou kódu ktorý dostanete z callcentra.


Komentáre (5)
2012-02-24 15:49 juraj @

dobry den sa vam praje potrebijem si zistit spoje v mesiacoch jul, august z roznavy do manchastru a spet cena listka dakujem

2012-08-14 23:29 Jean.pierre

SK – Londyn cez Student Agency a Londyn – Great Manchester cez National express alebo Megabus. V Megaci sa da kupit listok uz od 1 lib plus admin fee.

2014-08-11 00:55 Janka @

Dobrý deň, chcem vas posprosiť o info, ako sa presne a najlepsie dostanem z letiska Manchester (MAN) do Warringhtonu, čítam tu, že vlakom je to asi najlepsie, budem musieť niekde prestupovať? Dakujem.

2017-04-11 10:26 janka @

Dobrý deň, potrebujem zistiť kedy mi ide vlak z letiska dňa 14.04.2017 po 18.30 hod. do Huddersfieldu.sk

2017-04-11 10:26 janka @

Dobrý deň, potrebujem zistiť kedy mi ide vlak z letiska dňa 14.04.2017 po 18.30 hod. do Huddersfieldu.sk


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!