Manchester - architektúra

Nastúpte na otvorený dvojposchodový turistický autobus – doubledecker – ktorý Vás prevezie po všetkých hlavných atrakciách mesta. Trasa začína na St. Peter´s Square každú polhodinu. Lístok stojí 6₤, platí celý deň a môžete ľubovoľne nastupovať a vystupovať na ktorejkoľvek z 15 zastávok. K jazde je poskytovaný výklad z kazety, bohužiaľ bez slovenčiny. Okolo obeda, keď väčšina turistov obeduje je autobus prázdnejší, inak je táto linka veľmi obľúbená a vyťažená.

Výhľad na celé mesto z vtáčej perspektívy si môžete vychutnať z Manchester Wheel, ruského kola, ktoré je podobné tomu londýnskemu.

Architektúra

Tvár mesta v sebe mieša historické budovy z čias priemyselnej revolúcie a stavby vztýčené za posledných 20 rokov od slávnych architektov ako Norman Foster alebo Tadao Ando.

Dnešné historické centrum bolo postavené v čase ekonomického rozkvetu mesta a väčšina týchto budov slúžila ako sklady pre obchod s bavlnou. Dnes sa väčšinou využívajú inak, ale vonkajší vzhľad ostal zachovaný. Zaujímavosťou je, že ich stavba bola inšpirovaná Benátkami. Tieto budovy možno nájsť na juh a východ od Albert Square a pozdĺž Bridgewater Canal. V okolí Albert Square nájdete aj množstvo kaviarní a mestskú radnicu.

Castlefield je tiež historická časť pozdĺž kanála, kde nájdete napríklad technické múzeum a najkrajší park, St. John´s Garden.

Fallowfield je centrom študentského života, žije 24 hodín denne a je plné lacných reštaurácií a barov. Nič pre Vás ak túžite po kľudnej noci. Dostanete sa tam z Picadilly Gardens alebo Oxford Street autobusmi 42, 41, 43, 142, 143.

Hneď v susedstve sa nachádza Rusholme, štvrť indických reštaurácií.

Millenium Quarter bola vybudovaná po výbuchu v roku 1996. Je to moderné srdce zábavy a nákupov. Nachádza sa tu galéria Urbis a Manchesterská katedrála.

Vedľa Millenium Quarter nájdete Picadilly Gardens, zrenovované námestie, autobusovú stanicu a nákupné stredisko Arndale.

Northern Quarter je na sever od centra a je domov všetkého, čo je považované za alternatívu. Miesto pre mladých ľudí s množstvom malých obchodíkov a jedinečnou atmosférou. Nie je považované za typickú turistickú atrakciu, ale toto miesto by ste si nemali nechať újsť.

Na Peter´s Field nájdete najvyššiu Manchesterskú budovu, Beetham Tower

Quays sú byvalé lodné doky. Dnes je to sídlo galérie Lowry, Imperial War Museum a múzea Manchester United. Niektoré z budov postavené v tejto štvrti získali ceny za architektúru. Dostanete sa sem spojom 69.

The Village je vybudovaná okolo Canal Street a je to štvrť najznámejších manchesterských barov a klubov. Je to obľúbené miesto gay komunity, ale otvorené a tolerantné ku všetkým. Rozhodne by ste si nemali nechať ujsť nočný život tejto štvrte.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!