Manchester

Súčasný Manchester je jedno z najperspektív­nejších miest vo Veľkej Británii. Zmenil sa zo špinavého a nudného priemyselného mesta na mesto modernej architektúry plné spoločenského života. Je centrom kultúry, médií, vyššieho vzdelania, financií a obchodu. Je to druhé najdôležitejšie anglické mesto hneď po Londýne a smelo mu konkuruje svojimi turistickými atrakciami, navyše má príjemnejšie ceny.

Je svetoznáme svojim vplyvom na históriu priemyslu, hudby a športu. Patrí mu množstvo svetových primátov: bolo kolískou priemyselnej revolúcie, malo prvú verejnú knižnicu i železnicu, prvýkrát tu štiepili atóm a narodilo sa tu prvé dieťa zo skúmavky. Či už ste prišli za umením, históriou, nakupovaním alebo zábavou, na jeden deň alebo na dlhšie, neodídete nespokojný.

Manchester sa nachádza na severozápade Anglicka, v oblasti Lancashire. Je položené na rovine, nadmorská výška je 35– 42 m. Centrum je na ľavom brehu rieky Irwell, juhom mesta preteká Mersey. Má 450 000 obyvateľov, je 6. najľudnatejším anglickým mestom. Spolu s okolitým mestami tvorí Manchesterský okres, ktorý má 2 240 000 obyvateľov.

Vlhkosť vzduchu je na anglické pomery vysoká, zrážky sú časté, preto určite nezabudnite pršiplášť alebo dáždnik. Sneženie je naopak veľmi zriedkavé.

Priemerná najvyššia teplota: apríl 11°C, august 19ºC

Najvhodnejší čas na návštevu Manchestru je apríl-september. Vrchol turistickej sezóny je júl-august.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!