Londýn - kultúra

Londýn je bohatý na tradície, ako formálne štátne ceremónie a procesie. Každý deň si môžete pozrieť výmenu kráľovskej stráže. Jeden z najpompéznejších festivalov je Čínsky Nový Rok, ktorý početná čínska populácia oslavuje v januári alebo vo februári v závislosti od mesiaca. Ulice Čínskej štvrti mesta Chinatown sú pestrofarebne vyzdobené a na čele procesie je dlhý drak sprevádzajúci hlučný dav. A keby ste zmeškali Čínsky Nový Rok, dajte si v Chinatown aspoň chrumkavú pečenú kačicu. Visia vo výkladoch čínskych rýchlych občerstvení a naservírujú vám ich aj po polnoci.

Obľúbeným sa stal augustový Karneval v Notting hille. Počas dvoch dní uzavrie polícia ulice Notting hillu, ktorými prechádza množstvo tancujúcich ľudí oblečených do farebných kostýmov. Za hluku bubnov a píšťal sa prezentujú masky od výmyslu sveta širokej verejnosti stojacej v niekoľkokilo­metrovom rade popri ceste. Stanica metra Notting hill, Central line.

Notting hill
Je známy okrem festivalu aj kvôli trhovisku Portobello market. Cez víkend sa toto miesto preplní stánkami, v ktorých nájdete takmer všetko od užitočných až po úplne zbytočné veci, ako staré obohraté platne, masívne príbory či vyčačkané nárušnice. Zameraný je však predovšetkým na starožitnosti, a preto je toto miesto vyhľadávané najmä ich zberateľmi. V tejto časti Londýna sa natáčal aj film s Juliou Roberts a Hugom Grantom s rovnomenným názvom Notting hill. Obchod s knihami zameranými na cestovanie, ktorý sa stal inšpiráciou k tomuto filmu nájdete blízko Portobello market.

Mesto parkov a neobmedzených možností
Napriek tomu, že toto veľkomesto je preplnené modernými stavbami, každý si nájde svoje súkromie v početných parkoch. Tie sú miestom nielen oddychu, ale ja piknikov či príjemným prostredím na jogging. Najznámejší a najväčší z nich je Hyde Park, ktorý sa v lete mení na miesto festivalov a zábavy. Regent´s Park, Richmond Park, St. James´s park ako aj Green Park sú prekrásnymi zelenými miestami, v ktorých na chvíľu zabudnete na to, že za ich bránami je rušné mesto hmýriace sa ľuďmi.

Na to, aby ste precítili Londýn so všetkými jeho zákutiami by vám týždeň určite nestačil. Miest, ktoré je potrebné vidieť, keď tam už ste, je veľa. Napríklad Buckinghamský palác, ktorý je oficiálnym domovom britskej kráľovnej. Alebo jedna z najstarších zoologických záhrad na svete založená v roku 1828 sa nachádza práve v Londýne.

Na námestí Piccadilly Circus sa nechajte zasiahnuť amorovým šípom. V Britskom múzeu zasa nájdete historické objekty mnohých kultúr, vrátane starého Egypta a Grécka. Je to najstaršie múzeum ne svete, otvorené v roku 1759. Ak vás zaujíma moderná architektúra viac ako historické budovy, pozrite si Docklands. Vznikla tam totiž ultramoderná podnikateľská zóna s výstavnými mrakodrapmi a luxusnými bytmi, ktorú treba vidieť.

Mesto, ktoré by sa dalo nazvať nevyčerpateľným žriedlom možností. Ak vás niektorý z predchádzajúcich tipov zaujal, neváhajte a vyberte sa do Londýna. A nezabudnite si vziať so sebou dáždnik.

Autor: Andrea Janotková


Komentáre (4)
2009-06-03 14:05 Sofia3 @

Londýn je superrr + fajnowoo vizera podla mna XDDD od SOFII

2011-10-30 17:10 Miška

Londýn je úžasné mesto :) Len škoda, že Viedeň je bližšie :D Tá si ma získala hneď :P

2011-11-08 22:01 Hegedus @

Londýn je odporná,špina­va,skazená a amorálna diera,kde su ceny najvyššie ceny z celej Európy,takze fakt neviem,čo sa ti na tejto špinavej stoke môže páčiť?! Prečo tu nepíšeš o prenádherných španielskych mestách?! No lebo urcite si sa učila ako donútený otrkok len anglicky a tiež svetový jazyk-španielčinu neovládaš,že?! S angličtinou na večné časy a nikdy inak,všakže.Choď do prdele s neosobnym posratým Londýnom,kde ludia smrdia ako prasatá,ale píš(ak konečne najskôr navštíviš ovšem) o najkrajšej krajine sveta-o Španielsku!!Ty trubka otrocká!A neod­pisuj,ta mailova adresa je vymyslena!

2012-04-30 22:39 nika @

hegedus : myslím si že každému sa páči iné mesto, len preto že je tam vela vecí drahých nemusíšo nom písať hluposti… mne sa nepáči španielsko a nepíšem o nom že je to špinavá skazená a amorálna diera ako si ty nazvala londýn…mohol/la by si sa nad sebou zamyslieť… ahoj


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!