Štokholm - doprava

Keď spoznáte domáci systém dopravy, ktorý je značne variabilný a jeden druh môžete nahradiť ľahko druhým, dostanete sa všade bez komplikácií. Najznámejšie je asi štokholmské metro, systém dopĺňa lokálna železnica, ľahké vlakové spojenia a obrovské množstvo autobusových liniek.

Cestovné lístky v celej štokholmskej oblasti vám dovolia cestovať jednoducho s možnosťou prestupovania medzi viacerými druhmi dopravy. Na staniciach si môžete zakúpiť dva druhy lístkov. Klasické a tzv. cestovateľské karty vám umožnia pohybovať sa hromadnými prostriedkami celým mestom v rámci ich časovej platnosti.

Od 1. apríla 2007 funguje v meste nový systém troch zón – A, B a C. Cena lístkov sa potom pohybuje podľa toho, do ktorej zóny sa chcete dopraviť. Kúpiť sa dajú klasické lístky v stánkoch, v automatoch, kde získate aj predplatené lístky vo väčších baleniach (po desať – tie sú najlacnejšie). Ak disponujete mobilom, dostupné sú aj sms lístky. Platnosť klasického lístka je 1 hodina, platnosť cestovateľskej karty záleží od typu – začína sa na 24 hodinách a končí až pri roku. Napríklad tridsaťdňový stojí 2200 korún. Zľavy sa poskytujú ľuďom mladším ako 20 rokov a starším ako 65.

Metropola má spojenie s bližšími či vzdialenejšími mestami prostredníctvom medzimestských vlakov, cesta do známeho Göteborgu trvá moderným X-2000 asi tri hodiny. Skoro všetky tieto spoje sú prevádzkované Švédskymi železnicami.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!