Štokholm - čo navštíviť

Staré mesto (Gamla Stan) – už z názvu vyplýva, že aj Štokholm má svoje historické zákutia a uličky, ktoré musíte prejsť na vlastných nohách.

Kráľovský palác (The Royal Palace) – (http://www.ro­yalcourt.se/…0002334­.html) – budova z prelomu 17. a 18 storočia sa nachádza na východnej strane Starého mesta a je otvorená a prístupná pre verejnosť. Za kompletnú prehliadku dáte prijateľných 400 korún. Otvorený je v lete denne od 10.00 do 16.00 , v zime od 12.00 do 16.00 okrem pondelkov.

Verejná knižnica – výnimočná budova z dvadsiatych rokov 20. storočia na ulici Sveavägen 73 navrhnutá asi najznámejším švédskym architektom Erikom Gunnarom Asplundom. Knihy sú nielen v domácom jazyku, ale i v angličtine resp. nemčine.

Radnica – si získava pozornosť svetovej verejnosti každý rok, keďže sa sem schádzajú pravidelne laureáti na Nobelovu cenu.

Múzeá – navštíviť všetky múzeá v Štokholme počas jedného dňa môže byť malý problém – je ich tu totižto úctyhodný počet – 74. Najlepší prehľad ponúka táto webová stránka http://www.visit-stockholm.com/in­dex.htm. My len dodajme, že na svoje si prídu milovníci umenia, prírody i techniky. Určite nevynechajte Národné múzeum (http://www.na­tionalmuseum.se/…___2705­.aspx) , Múzeum prírodnej histórie (http://www.nrm­.se/…0005635.html) a Nobelovo múzeum (http://nobel­prize.org/…m/in­dex.html).

Okolie

Severovýchodným smerom od centra mesta je miesto, ktoré by bola škoda nenavštíviť.

Millesova záhrada (Carl Milles – známy domáci sochár, ktorého bývalé sídlo prerobili na jeho počesť) je miestom stabilných i dočasných expozícií ( http://www.mi­llesgarden.se ).

Kráľovský štát, kráľovské sídlo. Švédsko je jedna z mála pretrvávajúcich európskych monarchií. Hoci je ich palác v centre mesta, rodina žije v sídle Drottningholmský palác (http://www.ro­yalcourt.se/…0002743­.html ) na ostrove Lovö vzdialeného asi 40 minút verejnou dopravou.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!