Švédsko

Švédsko je krajinou, ktorá ešte nikdy nebola tak prístupná návštevníkom a turistom, ako v súčasnosti. Po viacerých devalváciách domácej meny – švédskej koruny – rozhodne nepatrí medzi miesta na dovolenku, ktoré by neboli finančne pohodlne zvládnuteľné. Výlety nie sú však iba o šetrení, takže nezabudnite, že tu okrem prijateľných cien nájdete čerstvý vzduch, nádhernú krajinu i kultúrne vyžitie. Štokholm, hlavné mesto tohto severského štátu, ktorý je tretí najväčší v západnej Európe, je jedným z prvých miest, ktoré by ste si tu mali obzrieť.

Obdiv vo Švédsku si zaslúžia predovšetkým nádherné lesy a nedotknuté jazerá. Bolo by hriechom obísť aj očarujúce pobrežie či nezabudnuteľné ostrovčeky a ostrovy. Oblasti najmä na severe, tzv. Norlande poskytujú úžasný pohľad na letné polnočné slnko, arktická Škandinávia mohutné kopce s jedinečnými trasami pre vysokohorskú turistiku či horolezectvo.

Ak túžite naopak po pamiatkach, architektúre či klasickom mestskom ruchu s kaviarňami, reštauráciami, obchodmi i pešími zónami okrem hlavného mesta zájdite i do Malmo alebo Gothenburgu.

Keď chcete prísť do Švédska za slnkom, dá sa to iba od mája do konca júla. Ak budete hľadať lacné hostely s tým, že radi kempujete pod holým nebom, čas na takýto druh ubytovanie je veľmi krátky. Sú naň vhodné iba teplé a vlhké letné mesiace. To však využívajú aj domáci Švédi, preto sa často stáva, že voľných postelí v období od júna do augusta veľa nebude.

Obdobie zimy má síce v tejto severskej krajine čaro, ktoré vás dostane, ale je treba sa naňho poriadne pripraviť. Teplé oblečenie príde vhod nielen pri lyžovaní, ale i snowbordingu a psích záprahoch.

Život v malých a veľkých centrách sa počas zimy značne líši. Niektoré dediny, mestečká, ale i väčšie centrá vtedy úplne „zaspávajú“ a možnosti trávenia voľného času sú veľmi obmedzené. Žije to iba v lyžiarskych centrách a turistických lokalitách ako sú známe Are (dejisko MS 2006 v zjazdovom lyžovaní) alebo v Jukkasjärvi – svetoznámom domove originálneho Ľadového hotela.

Švédsko je vo všeobecnosti považované sa jeden z najvyspelejších štátov sveta. Je označované za moderné a liberálne, dávané ako vzorový príklad úspechu sociálnej politiky založenej na podpore obyvateľstva, ochrany životného prostredia a energetickej šetrnosti.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!

Švédsko - Destinácie