Ženeva - doprava

Zo Slovenska

Ženeva je pre nás pomerne jednoducho dostupná destinácia. Cez letné mesiace tam jazdí aj priama autobusová linka z Bratislavy. Cesta trvá 18 hodín. Z ďalších slovenských miest cestu autobusom prerušíte jedným alebo viacerými prestupmi, zvyčajne v Brne, Viedni alebo Prahe. Vybrať sa do Ženevy vlakom je kvôli častým prestupom zložitejšie. Najpohodlnejšie sa tam dopravíte letecky. Už po 1 hodine 45 minútach letu z viedenského letiska sa budete kochať pohľadom na prekrásne Ženevské jazero.

Medzinárodné letisko Ženeva

Na letisku vzdialenom 5 kilometrov od centra mesta nájdete niekoľko duty-free obchodov, reštaurácii, barov, novinových stánkov, zmenární či požičovní áut. Tiež si môžete zájsť na poštu, do kaderníctva alebo si rezervovať hotel či dovolenku v jednej z cestovných kancelárií. Internetová stránka Medzinárodného letiska Ženava (Geneva international airport) je www.gva.ch

Pri vyzdvihovaní batožiny si určite nezabudnite vziať tzv. „Unireso“ lístok, ktorý vám umožní prepravu mestskou hromadnou dopravou po dobu 80 minút úplne zadarmo. Autobusom číslo 10 sa za 35 minút zveziete do centra mesta. Zo železničnej stanice Cointrin premáva každých 30 minút vlak, ktorým trvá cesta na letisko 6 minút. Samozrejme najpohodlnejšie sa cez mesto prepravíte taxíkom. Za 15–20 minútovú jazdu zaplatíte okolo 30–35 CHF.

Autobusy

Spoločnosť Transport Publiscs Genevois (TPG) prevádzkuje v Ženeve excelentnú mestskú dopravu, ktorá pokrýva snáď každý kúsok mesta. Autobusy tradične premávajú približne od 5.00 do 00.30 hod. Pred nastúpením do vozidla si treba kúpiť lístok vopred v automatoch, ktoré sú umiestnené na každej zastávke. Automaty prijímajú len mince a nevracajú výdavok. Na dlhšiu cestu si zakúpte tzv. tout Géneve lístok. Tento vás oprávňuje cestovať akýmkoľvek spojom po dobu 1 hodiny. Lístok na 3 zastávky, saut de puce, môžete využiť nielen na autobus či električku, ale tiež ním môžete absolvovať maximálne 15-minútovú plavbu loďou Mouette.

Každý návštevník v Ženeve dostane pri registrácii v hoteli tzv. Geneva Transport Card. Táto karta platí počas celého pobytu na autobusy, električky, lode a vlaky. Pri karte sú navyše priložené kupóny na zľavy v obchodoch, reštauráciách a pri exkurziách. www.tpg.ch (stránka je len vo francúzštine)

Taxíky

Taxík si môžete nonstop zavolať telefónom alebo zastaviť rovno na ulici. Väčšina taxikárov hovorí po anglicky. Telefónna linka centrálnej ženevskej taxi služby je dostupná nonstop. Jej číslo je (022) 331 4133. Cena za prepravu sa zobrazuje na povinných taxametroch. V cene je zahrnutá DPH a „sprepitné“, avšak je dobrým zvykom zaokrúhliť sumu nahor na celé franky. www.taxi-phone.ch

Prenájom auta

Požičovne áut majú svoje pobočky zvyčajne na letisku, železničnej stanici alebo v hoteloch. Vodič musí byť starší ako 21 rokov a vlastniť medzinárodný vodičský preukaz. Najväčšie požičovne áut:
Avis: (022) 731 9000, www.avis.ch
Budget: (022)717 8675, www.budget.com
Hertz: (022) 717 8080, www.hertz.ch


Komentáre (2)
2011-06-28 17:29 Vlado

Ak potrebujete ubytovanie v Geneve, skúste http://www.hot­zebra.sk/hote­ly/zeneva – je tam dosť dobrý výber hotelov rôznych cenových kategórií, a hotely vidíte na mape, takže viete presne kde sa hotel nachádza.

2011-07-21 19:08 Miro @

Dá sa cestovať aj na občiansky preukaz do Ženevy? Potrebujem sa rychlo rozhodnúť. Ďakujem za odpoveď.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!