Málaga

Tvoja predstava o Španielsku môže byť asi taká ako bola moja: more, pláže, sangria, flamenco a korida. Na mieste však zistíš, že je to veľmi neúplná predstava a rozhodne do sa do nej nezmestí celá krajina.

Kamaráti zo severu krajiny mi vraveli: „Ak chceš spoznať typické Španielsko, musíš sa vybrať na juh, do Andalúzie.“ Moja voľba padla na Málagu, jednak kvôli moru a jednak kvôli tomu, že sa z nej dá ľahko dostať k ostatným skvostom Andalúzie – Seville, Granady a Córdoby. Cez letisko Pabla Piccasa prechádza obrovské množstvo turistov a tak najmä v lete budete potrebovať dobrú dávku trpezlivosti pri čakaní na batožinu a dopravu z letiska.

Väčšina turistov mieri do letovísk na západ od mesta. Drvivé percento z nich tvoria Angličania a Nemci a podľa toho tieto miesta aj vyzerajú. Ponúkajú síce nádherné pláže perfektné letné klíma ale aj barov ponúkajúcich anglické raňajky, pivo a futbalovú ligu a lacné obchody s gýčovitými suvenírmi. Samotná Málaga si však zatiaľ zachováva španielsky charakter.

Z Bratislavy sem v letných mesiacoch lieta priama linka. Takisto naše cestovné kancelárie ponúkajú zájazdy do jej okolia a letná dovolenka pri mori spojená s výletom do mesta môže byť príjemnejšie riešenie.

Malá rada: zamestnanci v turistických stánkoch budú síce hovoriť anglicky, ale na ulici a najmä v komunikácii so staršími ľuďmi sa Vám hodí pár základných španielskych slovíčok a fráz.

Málaga má vlastnú pláž, ale v okolí nájdete aj krajšie. Na príjemné posedenie v plážovom bare s výhľadom na more to stačí. Najzaujímavejšia časť Málagy je bezpochyby jej historické centrum. Mesto má bohatú históriu, preto tu nájdete budovy z rôznych období. Môžete sa sústrediť na hlavné pamiatky, cez ktoré Vás prevezie turistický autobus, ale rovnako Vás očarí množstvo bezmenných budov, ktoré tvoria atmosféru mesta.

Pozrieť sa sem môžete kvôli kultúre, architektúre alebo nákupom, ale to, čo robí Málagu Málagou sú ľudia a ich zvyky. Vďaka príjemnému počasiu prakticky po celý rok sa život ľudí odohráva priamo na ulici. „Malagueños“ sú považovaní za otvorených a priateľských ľudí.

Zdá sa, že vždy majú čas na kávu a priateľské posedenie. Milujú spoločnosť, oslavy a dobré jedlo. Cez víkend (v lete môže pre mnohých začínať už vo štvrtok) celé rodiny mieria von spoločne, minimálne na večeru.

Sú pyšní na svoju gastronómiu, a to právom. Stredomorská kuchyňa je pestrá, ľahká a veľmi zdravá, tvorená predovšetkým šalátmi, rybami a morskými plodmi. Používajú sa najmä čerstvé ingrediencie, prezentácia na tanieri je jednoduchá, bez zbytočných kudrliniek.

Pre Španielov je jedlo spoločenská udalosť, robia z neho malý sviatok. Takéto posedenie môže trvať aj tri hodiny, má niekoľko chodov a množstvo prestávok na temperamentnú konverzáciu. Na stole samozrejme nemôže chýbať chlieb a víno. Keď si budete myslieť, že viac sa do Vás nezmestí, dostanete ešte dezert a kávu, aby ste sa aspoň trochu prebrali.

Existuje niekoľko miestnych špecialít, ktoré by ste mali ochutnať:

GAZPACHO je studená polievka alebo tekutý šalát, záleží na uhle pohľadu. Používa sa čerstvá miestna zelenina (paradajka, uhorka, paprika, cibuľa) a ochutiny. Môže sa piť rovnako na raňajky ako aj predjedlo k večeri. Je veľmi osviežujúce.

PAELLA je španielska klasika, pôvodom z okolia Valencie, ale rozšírená po celej krajine. Základ je ryža a pridáva sa zelenina, mäso alebo morské plody, podľa chuti. Tu sa samozrejme odporúčajú morské plody, zaručene čerstvé.

TAPAS je jedlo a zvyk, ktorý má korene priamo tu v Andalúzii. Názov vznikol zo slovesa „tapear“ (prikryť), pretože tanierikmi s malou porciou jedla sa prikrývali poháre vína, aby sa doň neprášilo a nesadali naň vínne mušky.

Domáci sú zvyknutí zahryznúť niečo drobné k svojmu poháru vína alebo piva, kvôli chuti, ale aj kvôli spomaleniu účinkov alkoholu. Málokedy nájdete niekoho len piť. Na tapas sa nechodí osamote, ale v skupinkách, aby bolo s kým konverzovať pomedzi dúšky a sústa. K tomuto rituálu patrí aj prechádzka, keďže zvyknú vystriedať niekoľko podnikov kvôli špecialitám alebo atmosfére.

Tapas môžu byť teplé alebo studené a podávajú sa aj ako predjedlo v reštauráciách. Môže to byť naozaj čokoľvek – šunka, syry, krevety, kalamáre, slávky, olivy. Existuje nespočetné množstvo variácií, rovnako ako existuje množstvo podnikov, v ktorých ich dostanete.

Väčšinou sú to tradičné bary, steny vyzdobené pestrofarebnými kachličkami, za barom drevené barely s vínom a na trámoch visia šunky, cesnak a papriky. Kedysi sa tapas dávali zadarmo k pitiu, ktoré ste si objednali, ale s príchodom turizmu tento zvyk mizne. Jedna porcia Vás vyjde 1.50 – 2.00€ a zvyknú sa konzumovať v stoji pri bare.

To je inak ďalší zaujímavý zvyk, na ktorý môžete naraziť. Nápoj alebo jedlo skonzumované priamo na bare Vás vyjde lacnejšie ako keď si ho necháte priniesť ku stolu. Najdrahšie Vás to vyjde vonku na terase. Takže si dobre vyberte, kde budete vychutnávať svoj pohár miestneho sladkého vína, nie nepodobného portskému.

Niekoľko obľúbených tapas barov:

Rincón de Mata: Esparteros No. 8, jeden z najlacnejších, ale stále veľmi dobrých podnikov.

Taperia Siglo XXI: Plaza de la Merced 12, tapas bar v starom štýle, ktoré pravdepodobne navštevoval aj Picasso, keďže žil pár metrov odtiaľ. Špecializuje sa na syry a šunku.

Bar Logueño: Calle Maria García, obľúbený aj domácimi, takže sa pripravte na hluk a ruch a moc nerátajte s voľným sedením. V ponuke cez 75 typov tapas.

Gibralfaro Bar: Pasaje de Chinitas, bar a kaviareň v bohémskom štýle možno nemá taký veľký výber tapas, ale má skvelú atmosféru a dolieha sem živé flamenco z nedaľekej pasáže.

Všetky tieto podniky sa nachádzajú v uličkách vedúcich z Calle Larios.

Slávne sú aj miestne šunky – jamón serrano a jamón iberico. Podávajú sa spolu s chlebom namočeným v olivovom oleji. Serrano je obyčajná údená šunka, ale iberico je z andalúzskych prasiatok chovaných na sladkej kukurici. Iberico zvykne byť drahé, ale skvelé.

Musíte ochutnať aj olivy, ktoré rastú v kopcoch Andalúzie. Od maličkých horkých až po veľké sladučké manzanillas. Existujú rôzne nálevy z cesnaku a korenín, alebo sa plnia mandľami, kapárami alebo ančovičkami.

K jedinečným zážitkom patrí návšteva trhoviska ATARAZANAS. Rušné a hlučné miesto plné farieb, kde všetky dobroty zoženiete za babku. Teda ak sa dohovoríte, lebo tu bez španielčiny nepochodíte.

Podobný zdanlivý chaos, ktorý kupodivu funguje, vládne aj v obľúbenej reštaurácii EL TINTERO. Aj keď bežný čas na obed je medzi druhou a treťou, Tintero otvára o jednej. V lete a v nedele je tu obzvlášť rušno a parkovisko i reštaurácia sa rýchlo zaplnia. Sadnete si k stolu a čašníkovi nadiktujete koľko vás je. Donesie tomu zodpovedajúce množstvo chleba, taniere a príbory.

Môžete si popýtať jedálny lístok, ale tu to nie je zvykom. Za pár minút začnú čašníci roznášať veľké tácky s rôznymi druhmi šalátov. Ak si nestihnete vybrať v prvom kole, žiadna panika, ešte sa niekoľkokrát vrátia. Medzitým sa v kuchyni na obrovských griloch a vo fritézach pripravuje veľká škála rýb a morských príšer. Kuchyňa je otvorená, sami môžete nahliadnuť ako sa pripravujú.

Potom nastane niečo, čo sa dá opísať ako teória chaosu v praxi. Priestor sa začne plniť vykrikujúcimi čašníkmi. Každý z nich nesie množstvo tanierov s jedným druhom jedla, každý iným. Na to začnú hostia vykrikovať svoje želania. Dôležitý je očný kontakt s čašníkom, fakt naň reagujú.

Keď sa zdá, že divokejšie to už nemôže byť, medzi stolmi sa začne prechádzať miestny hudobník a hrať na želanie.

Množstvo a veľkosť tanierov, ktoré si objednáte, záleží len na Vašej chuti. Taniere sa pred Vami kopia a keď máte dosť, len zavoláte na čašníka (tu to nie je považované za neslušnosť) a ten poráta taniere a vystaví účet.

To, že sa tu ľudia radi bavia, dokazujú aj štatistiky. Podľa nich má Málaga najviac barov a kaviarní na meter štvorcový.

Rovnako ako v Taliansku aj tu je vysoko rozvinutá konzumácia a kultúra kávy. Každý jej vypije za deň niekoľko šálok a vždy je to príležitosť posadiť sa, porozprávať sa, zatelefonovať si alebo prečítať noviny. Na raňajky to býva káva s mliekom (cafe con leche) a sladkým pečivom, po jedle sa do kávy pridáva brandy alebo whisky.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je v ponuke veľa druhov, ale všetko závisí na pomere kávy a mlieka. Cafe solo je bez mlieka, cortado má len pár kvapiek mlieka, mitad je 50 percent mlieka a 50 kávy a sombra je 25 percent kávy a zvyšok je mlieko. Ak si však sombru objednáte mimo Málagy, čašník to pravdepodobne nepochopí.

Čo sa týka piva, tak isto ako u nás je čapované lacnejšie ako fľaškové. Ak pri objednávaní rovno nepoviete, že chcete polliter (mediolitro, alebo jarra – čítaj charra), dostanete malé pivo. Ak neexujete, odporúčam ostať pri malých, veľké v tomto počasí rýchlo steplá.

Ďalšia vec s ktorou by ste mali rátať je španielsky prístup k obsluhe v baroch aj obchodoch. Mohlo by to vyzerať ako ignorácia, ale taký je proste tunajší životný štýl. Miestny si radšej užije svoj život a všetko spraví svojim tempom než by sa naháňal za sprepitným. Však ste na dovolenke a pár minút Vás nezabije.

Nočný život v Málage začína až okolo polnoci, čo bude tiež súvisieť s klímou. Celú noc tu vydržíte v krátkych nohaviciach a tričku. Diskotéky sa nezvyknú zapĺňať pred jednou. Výhodou miestnych barov je, že nemajú pevnú zatváraciu dobu, čiže kým sa bavíte, točia sa peniaze a majiteľ nemá dosť, je otvorené. Čo môže byť kľudne o ôsmej ráno a vy tak pri raňajkách stretnete kolegu čo dal prednosť rannému joggingu pred nočnou zábavou. Nočný život nie je vyhradený letnou sezónou, ale je fakt, že mimo nej sú niektoré podniky zatvorené, alebo nie sú otvorené tak dlho.

Keď sme pri oslavách, sú dva dátumy, kedy oslava naberá obrovské rozmery. Prvý z nich je Veľká Noc, tu nazývaná Semana Santa – svätý týždeň. Už názov napovie, že to nie je predĺžený víkend ako u nás, ale celý týždeň. Nejde o žiadne bakchanálie, predsa len je to náboženský sviatok.

Málaga má veľké množstvo kostolov a každý z nich pripravuje vlastnú procesiu. Za jeden deň môžete vidieť tri-štyri procesie. Veriaci nesú tróny so sochou Ježiša Krista alebo Panenky Márie po hlavných uliciach mesta. Tróny sú obrovské, naraz ich nesie okolo sto ľudí. Sochy sú v niektorých prípadoch niekoľko rokov staré.

Ulice sú naplnené na prasknutie. Ľudia nesú zapálené sviečky a všade sa ozýva hudba. Procesie, ktoré sa konajú v stredu, sprevádza rozhadzovanie okvetných lístkov ruží a vypúšťanie holubíc. V tomto dátume sú hotely a hostely plné, ak chcete navštíviť Málagu práve cez Semana Santa, objednajte si ubytovanie vopred.

Ďalší veľký sviatok je Féria de Málaga, niečo ako sviatky mesta, alebo trhy. Trvajú celý týždeň a takýto sviatok má každé mesto v Andalúzii. Keby to bolo v ľudských silách, a sile našich peňaženiek, môžete ísť z férie na fériu celé leto.

Féria de Malaga sa oslavuje na počesť znovudobitia Málagy katolíckym kráľovským párom, Ferdinandom a Isabelou v roku 1487. Oslava začína tretí augustový piatok obrovským ohňostrojom. Najlepšie ho vidno z miestneho prístavu a ak nadviažete kamarátsky vzťah s miestnymi rybármi a zoberie vás ten večer na more, vyhrali ste.

Mnoho podnikov a organizácií ten týždeň zatvára a ľudia majú dovolenky. Ak nemôžu úplne zatvoriť, ako napríklad banky, redukuje sa množstvo personálu a otváracie hodiny. Féria má dve tváre. Jedna z nich začína okolo obeda v centre mesta. Ulice lemujú „casetas“, stánky s jedlom a pitím, lampy a zástavy. Námestia sa zmenia na centrá kultúrneho života, kde sa hrá a tancuje flamenco a predvádzajú ostané zvyky a tradície.

Mnoho rodákov žijúcich mimo sa na tento dátum vracia domov, aby sa stretli s rodinou a priateľmi. V miestnej koride pri pláži La Malagueta prebiehajú býčie zápasy a súťaže na koňoch.

Druhá časť začína okolo deviatej večer, keď centrum stíchne a zábava sa presunie na okraj centra. Tam sú postavené ďalšie stánky s jedlom, pitím, kolotoče a hudobné produkcie. Tie zahrňujú všetko od diskoték cez živé reggae až po flamenco. Tu zábava pokračuje do skorých ranných hodín.

Ak teda budete na Costa del Sol práve v tomto čase, obetujte jednu noc a navštívte Fériu. Dospíte na dôchodku.


Komentáre (24)
2007-12-08 15:34 Mária Feníková @

Chcem sa opýtať, v ktorých častiach Malagy sú katolícke kostoly a kde by som sa mohla o tom viac dozvedieť, prípadne vidieť na obrázkoch.

2009-05-08 04:19 Lisaboncan

chcelo by to nejake fotky na ozivenie, inak v pohode napisane… do Malagy sa snad v lete tiez dostanem

2009-08-10 12:09 Andrea

jeej, fakt pekný report. Do Malagy sa chystám v septembri, tak sa neviem dočkať

2009-09-03 16:25 Johanka @

je este neico z historie Malagy co je potrebne vidiet? a co okolie Malagy? su tam pamiatky nezabudnutelne? dik jj

2009-10-07 22:35 Emyl @

Veľmi dobre napísané :) Dúfam, že sa do Málagy niekedy v živote dostanem.

2010-08-05 12:03 Adel @

Velmi super napisane!prave som v Malage a zobral som si zopar rad k srdcu. o ich ochote v podnikoch a v obchodoch som mal moznost sa uz presvedcit:-) u nas by veru nepochodili:-)inak je to tu super

2010-08-29 14:37 Dalibor

velmi dobry cestopis,tiez sa prave o dva tyzdne chystaam do malagy,ak sa mozem spytat,lebo neviem ci mi odpisete…v sep­tembri to tam tiez zije??? dakujem!

2011-10-07 01:59 Sona

Report, ktory ma hlavu a patu, zijem tu uz mesiac a caka ma dalsich 5. Presne to tu tak funguje, zivot v Malage sa mi paci.

2011-11-08 22:12 Paolo @

Co pises kraviny,zijem v Malage uz 8 rokov a este sa nestalo,ze by niekto vedel,ci skor chcel-lepsie povedane oboje,ze by sa niekto tu rozpraval po anglicky,okrem par turistov z UK!!!! Takze urcite nie len „zopar spanielskych slovicok..!!!“,ale-NAUCTE SA CO NAJVIAC TENTO NAJKRAJSI SVETOVY JAZYK,alebo sem nelezte,ale ako kazdy otrok,co ho v skole nutili sa ucit len anglicky,chodte do tej spinavej stoky-do uplne neosobneho,spi­naveho Londyna!!! A neodpisuj-nebudem to citat,lebo uz sem ani nikdy viac nepridem!

2012-03-13 06:19 Kamil BA

Super report! Urcite idem!! Dakujem

2012-03-20 17:59 Veronika

Do Malagy idem cez Veľkonočné sviatky, som teda poriadne zvedavá ako tieto dni oslavujú oni..Dúfam, že bude teplejšie a bude sa dať skúsiť aj more.. ďakujem za „nočný život“ v tomto meste, veľmi ma zaujímalo ako to tu chodí ;-)

2012-04-22 23:00 Mirka

prosím vas, mohli by ste mi dat typ na lacne ubytko pre parziu cca 6 ludí? co najblizsie k moru a co najlacnejsie s relativne dobrou kvalitou :) chcem toho asi moc, ale dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi s tym ubytovanim, aby sa tam dalo varit, kujeeem :) Mirka

2012-05-15 11:15 Kikia @

ten Paolo to je jaký kokot :D zakoplexovaný debilko čo zrejme nevyšiel z domu nikdy a tvrdí že tam žije :D

2012-05-28 10:48 Marcus

Pablo by rad vykukol z domu, ale nemoze, lebo nema doma zaopatrene ani dobytek a ani seba. Tak si sa aspon tuto vyjancil a mozes ist dalej honcovat......

2012-06-03 02:30 Pedro @

Ty si dobre sprosta a totalne servilna voci odpornej anglictine! Preco pises take nezmysli,ze vraj v stankoch sice vedia anglicky…Preco by pre boha mali vediet anglicky,ked oni maju svoju vlastnu svetovu rec!?! Taktiez vnucujes predpoklad,ze vsetci Slovaci ovladaju anglictinu! LSa zobud dievca!

2012-06-03 02:30 Pedro @

Ty si dobre sprosta a totalne servilna voci odpornej anglictine! Preco pises take nezmysli,ze vraj v stankoch sice vedia anglicky…Preco by pre boha mali vediet anglicky,ked oni maju svoju vlastnu svetovu rec!?! Taktiez vnucujes predpoklad,ze vsetci Slovaci ovladaju anglictinu! Sa zobud dievca!

2013-02-04 12:23 helka @

Napíš mi, či si na dovolenke od 19.júna užijeme už aj more. ďakujem.

2013-05-15 14:10 dovi dopo

ja idem do malagy coskoro.....prave som na tenerife ale letim prec stadeto…uvidime co noooo…a anglinu treba vediet samozrejme bez toho kde chces ist.?

2013-09-09 23:50 peter @

Mozem potvrdit..... poslesne tri roky som bol na dovolenke iba v Malaga a urcite tam pojdem aj na dalsi rok......Nadherne miesto na dovolenku… vedel by som si predstavit zvysok celeho mojeho zivota prezit tam.....ak by niekto mal zaujem o lacnu dovolenku tak mozem nejako pomoct staci sa mi ozvat na email…cape1@azet­.sk

2013-09-09 23:52 peter @
2016-04-11 14:46 Malaga

Neni nad to jesť paellu na teraske reštaurácie v Málage.

2018-07-30 16:41 Zľavy

Díky za zajímavé informace. Za týden se tam taky chystám, tak snad mě to tam nezklame :)

2018-08-24 14:02 Dada @

Ahojte, hladam partaka,partacku na poznavaciu dovolenku zaciatkom septembra, mam kupene aj listky na koncert latino spevaka v Malage. Ma niekto zaujem pridat sa?

2019-09-10 10:49 buyonlinedocuments.com @

Navštívte oficiálnu webovú stránku… (http://BUYON­LINEDOCUMENTS­.COM/) Navštívte (http://BUYON­LINEDOCUMENTS­.COM/) … KÚPTE REGISTROVANÉ DOKUMENTY, PASSPORT, LICENCIA VODIČA, ID KARTU, SOCIÁLNU BEZPEČNOSTNÚ KARTU A ČÍSLO, BIRTH CERTIFIKÁT, POVOLENIE NA REZIDENT, IELTS, VISA, ZELENÁ KARTA, VOJENSKÉ ID KARTY , ETC .. (puredocuments@gma­il.com) .. WhatsApp, Volajte alebo TEXT… 1 (725 222 8302) KÚPIŤ REGISTROVANÉ DOKUMENTY, KÚPIŤ LEGITICKÉ DOKUMENTY

Navštívte oficiálnu webovú stránku… (http://BUYON­LINEDOCUMENTS­.COM/)

Kúpiť pas online, pas na predaj online, diplomatický pas, registrovaný pas, skutočný pas, Kúpte si vodičský preukaz online, vodičský preukaz, vodičský preukaz na predaj online, občiansky preukaz, vojenský preukaz Kúpiť Visa Online, vízum na predaj, zelená karta na predaj, povolenie na pobyt na predaj online, USA VISA, CANADA VISA, UK VISA, SCHENGEN VISA ETC Kúpiť Ielts online, Kúpiť Diplom na predaj online, Nakupujte dokumenty online, online dokumenty, medzinárodné karty, pas Spojených národov, pas OSN. Kúpiť kartu sociálneho zabezpečenia online, kartu sociálneho zabezpečenia na predaj online, SSN, SSC Kúpte si rodný list online, ženatý list, rozvodové doklady, prospekty,

Kontaktné informácie uvedené nižšie Oficiálna webová stránka… (http://BUYON­LINEDOCUMENTS­.COM/) KONTAKTUJTE NÁS: info@buyonline­documents.com Kontakt …. puredocuments@gma­il.com Kontaktujte… Whatsapp .. 1 (725 222 8302) Kontakt… Volajte… 1 (725 222 8302) Kontakt… TEXT… 1 (725 222 8302)


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!