Málaga - pamiatky a atrakcie

Kedysi považovaná za chudobnú príbuznú Seville, dnes atraktívne, kozmopolitné, večne slnkom zaliate mesto. Môžete vychutnávať život na širokých bulvároch lemovaných palmami, navštíviť múzeá a starobylé kostoly, zapojiť sa do rušného nočného života alebo ochutnať miestne špeciality a skvelú morskú kuchyňu.

Historické centrum leží hneď za veľkým prístavom a na východ od stanice. V turistickom stánku na stanici dostanete zadarmo mapu města s vyznačenými pamiatkami.

PASEO DEL PARQUE: mesto má množstvo parkov, ale najväčší a najkrajší z nich je práve tento. Je zároveň botanickou záhradou, s množstvom tropických a subtropických rastlín. Palmy a fontány vytvárajú chládok a atmosféru pre odpočinok.

ALCAZABA: blízko parku začínajú hradby Alcazaby, arabskej pevnosti. Za nimi nájdete zrúcaniny rímskeho amfiteátra, maurské záhrady a archeologické múzeum. Z tohto miesta sa Vám naskytnú nádherné výhľady na celú Málagu. Otváracie hodiny: v pondelok zatvorené, v nedeľu po 14:00 zadarmo.
Apr-Sep: Uto-Ned 9:30–20:00, Okt-Mar: Uto-Ned 8:30–19:00

GIBRALFARO: zámok nad Alcazabou, posledné miesto Maurského odporu pred kapituláciou. Je menej zachovalý ako Alcazaba, ale panoramatický pohľad z terasy reštaurácie stojí za námahu. Ak sa Vám naozaj nechce ísť pešo, dovezie Vás tam bus č. 35 Otváracie hodiny: Apr-Sep: 9:00–20:00, Okt-Mar: 9:00–18:00

Katedrála LA MANQUITA: Plaza de Obispo, blízko Calle Larios. Najväčšia v Málage, vybudovaná 1528 – 1782 na mieste, kde predtým stála mešita. Fasáda je v barokovom štýle, bohatá vnútorná výzdoba má gotické a renesančné prvky. Strop hlavnej lode dosahuje výšku 40 metrov a dominuje obrovskému chóru z cédrového dreva. Jej meno znamená „jednoruká“, keďže jedna z dvoch plánovaných veží nebola nikdy dokončená. Vstupné 3.50 €, otváracie hodiny pon – sob 10:00 – 18:00

Ulica MARQUÉS de LARIOS: pešia zóna a hlavná tepna centra. Tu si podáva ruku staré a nové. Historické budovy sú domovom moderných butikov. Obľúbené miesto na korzovanie. Cez víkend sa ulica zaplní živými sochami a hudobníkmi.

Z hlavnej ulice vedie množstvo malých úzkych uličiek, v ktorých nájdete reštaurácie, bary v ktorých podávajú tapas a arabské čajovničky. Tu narazíte aj na centrálne trhovisko ATARAZANAS, kde môžete od pondelka do soboty nakúpiť ráno nakúpiť čerstvé ryby, zeleninu, ovocie, mäso a syry alebo len tak žasnúť nad atmosférou organizovaného chaosu.

MUSEUM PICASSO: na ulici San Agustín, blízko Plaza de Merced. Je umiestnené v renesančnom Palacio de Belavista, ku ktorému boli citlivo pristavané nové časti. Stála zbierka vystavuje 204 Picassových diel, ktoré múzeu darovali jeho potomkovia zo svojej zbierky. Jeho najznámejšie dielo Guernica sa tu bohužiaľ nenachádza. Otváracie hodiny: v pondelky zatvorené, utorok – štvrtok a nedeľa 10:00 – 20:00, piatok a sobota od 10:00 do 21:00. Bezbariérový vstup. Vstupné od 4.50€ do 8.00€, deti do 13 rokov a karta Euro<26 zadarmo. Prehľad práve konaných výstav tu.

PICASSOV RODNÝ DOM: na Plaza Merced, okrem malej zbierky diel vystavuje fotografie, ktoré dokumentujú Picassov život v Málage. Otváracie hodiny: pon-sob 10:00 – 20:00, v nedeľu 10:00 – 14:00. Vstupné 1€.

INTERAKTÍVNE MÚZEM HUDBY: Otváracie hodiny: pon-pia 10:00 – 14:00 a 16:00 – 20:00, víkendy a sviatky 11:00 – 15:00 a 16:30 – 20:30. MIMMA (Museo Interactivo de la Música de Malaga), veľká zbierka hudobných nástrojov, dokumentuje vývoj od prvých perkusií až po moderné nahrávacie technológie. Takisto usporadúva množstvo koncertov a seminárov. Oficiálna stránka múzea.

CAC – Centro de Arte Contemporáneo: je v budove bývalej tržnici, blízko vlakovej stanice. V pondelok býva zatvorené, inak otvorené 10:00 – 14:00 a 17:00 – 21:00. Vstup voľný. Múzeum je bezbariérové.

Stála expozícia sa sústreďuje na moderné umenie od impresionizmu po súčasnosť, rovnako od domácich ako aj zahraničných umelcov. Medzi lákadlá patria práce Roya Lichtensteina alebo Olafura Eliassona. Oficiálna stránka.

Aj tu premáva turistický autobus. Je neprehliadnuteľný, keďže je to červený dvojposchoďák anglického typu. Premáva od 9:00 do 20:00 a jazda trvá jeden a pol hodiny. Trasa začína na autobusovej stanici a má 12 ďalších zastávok medzi ktoré patrí prístav, pláž Malagueta, korida, Picassov rodný dom, Gibralfaro, Alcazaba a katedrála La Manquita. Cez sluchátka môžete počúvať výklad o histórii mesta. Lístok stojí 15€ pre dospelého a 7€ pre deti od 4 do 14 rokov. Platí 24 hodín, takže môžete vystupovať a nastupovať kde sa Vám páči. V cene lístka je ďalšia jazda ľubovolným spojom zo stanice a takisto vstup do botanickej záhrady Finca de la Concepción v severnej časti mesta.

Ak navštívite Málagu v čase sviatkov mesta, časový harmonogram nemusí platiť, keďže ulice budú plné oslavujúcich domácich aj turistov.

Takisto pozor na príjemný španielsky zvyk, siestu. V praxi to znamená, že väčšina obchodov a reštaurácií bude v čase cca od 14:00 do 18:00 zatvorená. Bary a kaviarne však zostávajú otvorené.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!