Málaga - história

História tohto mesta sa začala písať okolo roku 800 p. n. l., keď tu Féničania založili obchodnú stanicu. Meno Malaka znamenalo „Miesto solenia rýb“.

Priestor po Féničanoch postupne ovládli Gréci, Kartáginci a Rimania. Každý z týchto národov zanechal svoje stopy v architektúre mes­ta.

Obdobie rozkvetu nastalo pod vládou Maurov, od roku 743. Bola dôležitým mestom kalifátu a obyvatelia rozvinuli poľnohospodárstvo, spracovanie koží, nožiarstvo a výrobu porcelánu. Vďaka prístavu, janovským a židovským kupocom žijúcich na predmestiach prekvital aj obchod. Z tej doby pochádza systém hradieb s piatimi masívnymi bránami a dve najvýraznejšie symboly mesta: Alcazaba a hrad Gibralfaro.

Málaga bola dobitá späť do kresťanských rúk dlhým a krvavým obliehaním v roku 1487 katolíckym kráľom Fernandom Aragónskym. Táto bitka ukončila arabskú vládu nad polostrovom, nebola však šťastím pre mesto.

Séria epidémií, hladomorov a prírodných katastrof spôsobila úpadok trvajúci do 19. storočia. V jeho polovici nastal krátky obrat, vďaka rozvoju priemyslu, najmä železiarstva a textilu. Aj toto obdobie prosperity trvalo len tridsať rokov.

Dvadsiate storočie je obdobím budovania turistického ruchu. Najprv sa stala obľúbeným zimným sídliskom bohatých Madridčanov a od 60-tych rokov až po súčasnosť sa trvá turistický boom na Costa del Sol, z čoho samozrejme profituje aj Málaga.

Začiatkom tohto storočia boli otvorené dva významné múzeá – Piccasovo a CAC a hlavná ulica Larios bola zmenená na pešiu zónu. Takisto sa rozširuje letisko a buduje metro. Málaga bude v roku 2016 hlavným Európskym mestom kultúry.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!