Málaga

Málaga – prístavné mesto na juhu Španielska, na pobreží Stredozemného mora. Druhé najdôležitejšie v Andalúzii. Odveký rival Seville v dôležitosti pre región. Vstupná brána pre reťaz letovísk a pláží známych ako Costa del Sol (Slnečné pobrežie). Najznámejšie z nich sú Marbella, Torremolinos a Nerja, ale to je len špička ľadovca. Počet turistov, ktorí prejdú letiskom, sa za posledných desať rokov zdvojnásobil na 13 miliónov ročne. Najmä v čase letných dovoleniek musíte byť pripravení na davy a fronty.

Je pravdepodobné, že aj Vy sa sem vyberiete najmä kvôli slnku, moru a plážam, deň ktorý rezervujete pre Málagu však rozhodne nemusíte ľutovať. Hotely a výškové budovy zo 70-tych rokov, ktoré Vás privítajú na ceste z letiska, môžu pôsobiť odradzujúco, ale vo svojom srdci mesto skrýva starobylé centrum so spleťou ulíc, uličiek, bulvárov a záhrad, kaviarní, barov a obchodov s príjemne lenivou atmosférou španielskeho prístavného mesta.

Samotná Málaga má takmer 600 tisíc obyvateľov a je hlavným mestom rovnomenného okresu. Je dobrou základňou ak chcete podniknúť výlety do ostatných významných miest Andalúzie: Granady, Seville a Córdoby. Je rodiskom Pabla Picassa a Antonia Banderasa, ktorý tu vlastní reštauráciu.

V roku 2003 otvorili na počesť prvého z nich Picassovo múzeum, ktoré priťahuje kultúrychtivých turistov. V roku 2016 bude Málaga európskym hlavným mestom kultúry, čo predpokladá vybudovanie ďalších lákadiel a metra.

Klíma je mierna a stabilná, má typický Stredozemný charakter: veľké množstvo slnečných dní (priemerne 330 do roka)a minimum zrážok. Tie sú v júli a okolitých mesiacoch takmer nulové. Priemerné augustová teplota je 29°C, voda má priemerne 24°C. Ani v zimných mesiacoch teplomer nezvykne klesať pod 10°C, aj to len v noci.

Letné horúčavy zmierňuje vietor od mora, pohorie Axarquía na severe zase chráni Málagu pred chladným zimným počasím. Cez mesto pretekajú dve rieky: Guadalmedina a Guadalhorce.

Navštíviť Málagu je možné kedykoľvek, ale ak chcete zažiť nefalšovanú atmosféru južanskej fiesty, navštívte ju v čase Semana Santa (naše veľkonočné sviatky, tu ale trvajú celý týždeň) alebo Férias de Malaga (sviatky mesta 11–19 augusta).

Španielsko nepoznačené masovým turizmom nájdete práve v chránenom území pohoria Axarquía, ktoré ukrýva množstvo dediniek, mestečiek a turistických chodníkov. Túra v letných mesiacoch však môže byť veľmi náročná. Costa del Sol býva prezývaná aj Costa del Golf. Počet ihrisiek sa blíži k štyridsiatke a najväčšie množstvo z nich sa nachádza vo vnútrozemí okolo Puerta Banus


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!