Madrid - pamiatky

Jednou z najvďačnejších turistických atrakcií Madridu je námestie Brány Slnka Puerta del Sol, ktoré je považované za stred či srdce Španielska. Na jeho južnej strane nájdete miesto nazvané „Kilometre Zero“, kamennú tabuľu, na ktorej sú vyznačené vzdialenosti do všetkých kútov Španielska. Na tomto námestí stojí nenápadná socha medveďa šplhajúceho na arník, ktorá predstavuje symbol mesta, pri ktorom sa denne stretávajú stovky Madridčanov i cudzincov. Križuje sa tu niekoľko tras metra, končia tu autobusy a v jednej z priľahlých ulíc sú veľké obchodné domy.

Krátka prechádzka juhozápadne z Puerta del Sol vás zavedie k Plaza Mayor, na priestorné námestie obkolesené arkádovými zastrešenými malými obchodíkmi. Na toto rozsiahle námestie, ktorému dominuje jazdecká socha Filipa III. a ktorá je zo všetkých strán obklopená strohými trojposchodovými domami, je možné vystúpiť niektorými z ôsmich priechodov. V minulosti sa tu konali býčie zápasy, verejné popravy, odohrávali sa rôzne slávnosti a veselice. V súčasnosti sa tu nachádzajú prevažne obchodíky so suvenírami, reštaurácie a bary. Zahraničný návštevník len ťažko nájde prístup na toto rozľahlé námestie. Autá majú do tejto časti Madridu vstup zakázaný. Je to skutočné kráľovstvo chodcov a majiteľov kaviarní, ktorí môžu rozložiť stoličky pre svojich hostí na celý chodník.

Cestou na sever k Palacio Real sa ocitnete v najstaršej časti Madridu, skôr známej ako „morería“ či maurská štvrť. Starý Madrid, je ohraničený ulicami Mesón de Paredes a Mayor. Táto historická časť Vás zavedie do malého provinčného mestečka s jeho tradičnými rodinnými i spoločenskými rituálmi, pôvodnými remeslami, malými obchodíkmi, slávnosťami i krčmami, kde sa ponúkajú rovnaké špeciality ako napr. pred 50 rokmi.

V nedeľu dopoludnia tu majú blší trh Rastro a jeho centrom je ulice Ribera de Curtidores a blízke okolie. Predávajú sa tu staré krámy, ktoré napohľad niesu k ničomu, najrôznejšie kuriozity atď. Návštevu Rastro pokladajú mnohí Madridčania za akúsi milú nedeľnú povinnosť. Väčšinou nezabudnú zájsť k patrónovi Madridu k sv. Isidorovi, ktorý má svoj svätostánok v ulici Toledo. Keď sa prepletiete všetkými týmito cestičkami až na ulicu Mayor, po chvíľu narazíte na pôvabné námestie Plaza de la Villa, lemované šľachtickými palácmi, ktorému dominuje baroková budova radnice.

Najznámejšou stavbou Madridu je Kráľovský palác (Palacio Real), ktorý sídli na západnom okraji starého mesta tam, kde sa kedysi vypínala mohutná vojenská pevnosť. Roku 852 tu arabský emir Muhammad I. nechal postaviť tzv. Alcázar – pevnostný palác, nazývaný Mayrit. Po rekonštrukcií v 11. st. používali palác kresťanskí panovníci ako lovecký zámok, z jeho mena Mayrit sa vyvinulo meno mesta Madrid. Roku 1561 sa Madrid stal hlavným mestom Španielska a maurský palác slúžil až do roku 1734 ako kráľovské sídlo. Po jeho vyhorení bola stavba nahradená novým zámkom Palacio Real.

Súčasný kráľ Juan Carlos I. používa túto stavbu k reprezentačným účelom. V čase, keď je kráľovský palác prístupný verejnosti, môžu si návštevníci prezrieť asi 50 miestností, ktoré sú zriadené ako múzeum. Najvýznamnejšou časťou paláca je Halberdierská hala a Stĺpová hala, v ktorých sa nachádzajú vynikajúce fresky. Izba, v ktorej je trón, je zdobená sochami pochádzajúcimi zo 17-násteho storočia. Nachádza sa tu aj nádherný súkromný apartmán Charlosa II.

Prehliadka paláca trvá približne dve hodiny. Z jeho priľahlých záhrad je úchvatný výhľad na Madrid. Palác je obklopený parkami ako je Casa de Campo, Jardin de Sabatini alebo park atrakciou Parque de Atracciones. Naproti palácu stojí jeden z najväčších kostolov mesta, katedrála Virgen de la Almudena.

Doprava: Metro Opera; bus 3, 25, 39 alebo 148 / Otváracie hodiny: Po – So 09:00–18:00, Ne 09:00–15:00 (apríl – september); Po-So 09:30–17:00, Ne 09:00–14:00 (október – marec); zavretý pri oficiálnych ceremóniách / Vstupný poplatok: 9 €. / V stredu je voľný vstup pre turistov z EÚ.

K tretiemu najdôležitejšiemu námestiu Plaza de Espaňa sa ide okolo kráľovského paláca Palacio Real . Panuje tu neustály ruch. Na tomto námestí neďaleko Torre de Madrid stojí súsošie dvoch hrdinov – najznámejších bojovníkov proti veterným mlynom Don Quijota a Sancho Panza.

Juhovýchodne od Sol leží staré barrios (štvrť) – životom kypiace, zdanlivo nekonečné rady reštaurácií, barov a kaviarní. Najvýznamnejšie madridské galérie – v každom turistickom prehľade uvádzané ako naprosto neopomenuteľné – sú natlačené okolo Pase del Prado. Neďaleko galéria rovnakého mena sa nachádza krásny park Parque del Buen Retiro.

Mesto ponúka okrem typickej architektúry a množstva pamiatok aj mnoho spoločenského vyžitia v podobe návštevy niektorého z nespočetných divadiel.

Na námestí Plaza de Colon môžete vidieť stĺp Kolumba. V kaplnke Paseo de la Florida turisti navštevujú hrobku slávneho maliara Francesca de Goyu. Ak chcete vidieť býčie zápasy, navštívte býčie arény Puerta Grande. Milovníci modernej architektúry by nemali vynechať Torre de Madrid – 124 m vysokú budovu.

Mimoriadne vydarenou atrakciou je bábkový divadelný festival, na ktorom sa zúčastňujú umelci z celého sveta. Táto atrakcia láka návštevníkov od polovice mája do polovice júna. Parque del Retiroje oázou pokoja v strede mesta. V parku je viac než 15 tisíc stromov. Pôvodne park patril kráľovskej rodine. V parku sa nachádza aj Krištáľový palác Palacio de Cristal.

Cetnro de Arte Reina Sofia – zrekonštruované pozostatky nemocnice z 18. storočia, stala sa domovom toho najlepšieho modernistického umenia.

Ďalej určite navštívte: Basílica de San Francisco El Grande, Iglesia de San Andrés, Museo de Cerralbo, Templo de Debod, …

Pre fanúšikov futbalu odporúčame návštevu futbalového štadióna Santiago Bernabeu, domovského stánku azda najslávnejšieho klubu na svete Realu Madrid. Nadšenci adrenalínových športov by nemali vynechať arénu pravých španielskych toreádorov na námestí Plaza de Toros.

Tipy na exkurzie: Veľa zaujímavých miest je v blízkosti mesta. Úžasný Monastery of San Lorenzo del Escorial je situovaný asi 40 kilometrov severne od Madridu, je tu kostol, kráľovský palác, opátstvo, mauzóleum a zaujímavá knižnica. Escorial bol postavený v rokoch 1563–1584 Filipom II. a dnes je to miesto odpočinku španielskeho kráľa a kráľovnej. Približne 9 km od Escorialu je Valle de los Caidos (údolie vodopádov), obrovský vodopád vtesaný do horskej steny. Alcalá de Henares je rodným miestom Servantesa a Catherine z Aragonu.


Komentáre (3)
2013-05-23 19:23 adam @

SUPER rovým projekt na geografiu hodí s my to super spravene chavalim palec hore pomohlo.dakujem…:D

2016-09-26 00:11 eleana

škoda, že sa autor nepodpísal, je to super spracované

2016-11-02 17:53 Yolanda :D

Veľmi pekné


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!