Madrid - nočný život

O Madride sa s nadsázkou tvrdí, že je v ňom vraj viac barov, reštaurácií, kaviarní, krčiem a iných občerstvení ako v celom Nemecku dohromady. Pravdou je, že Madridčania tieto lokály k svojmu životu potrebujú, pretože sú to ľudia veľmi spoločenskí.

O 20.hod. sú už väčšinou na ulici. Mnohí len tak v skupinkách postávajú, posedávajú na lavičkách, korzujú, popíjajú v bare pivo či víno. Nájdete tu rodiny s deťmi, dôchodcov, partie mládeže, elegantne oblečené dámy a pánov i bezdomovcov. Zvlášť pestrý obrázok sa vám naskytne na námestí Puerta del Sol.

Vo večerných hodinách sa vo väčšine barov tlačí množstvo ľudí. Veľa ľudí prichádza a mnoho odchádza. Pre Madridčanov je nepredstaviteľné, aby celú noc vydržali na jednom mieste. Okolo tretej väčšina barov zatvára a madridské uličky sa pomaly ponárajú do ticha.

Úplne iná atmosféra vládne v túto hodinu na diskotékach, ktoré nezávisle na uvedenej otváracej dobe ožívajú práve okolo tretej a končia niekedy okolo šiestej. Pokiaľ by ste si mysleli, že diskotéky sú len pre mladých, budete vyvedení z omylu. Záleží iba na výdrži, nálade a chuti sa baviť.

Po skončení diskoték sa mnoho ľudí vracia na námestie Puerta del Sol. Zájsť po preflámovanej noci do Chocolatería de Ginés (Pasadizo de San Ginés 5) na smažené tyčinky s čokoládou (churros con chocolate) je totiž tradícia, ktorej je prispôsobená i otváracia doba tohoto známeho podniku .

Madridčania (Madrileños) nemajú len jeden plán na prežitie večera ale hneď tri alebo štyri. Najrušnejšie noci sú v sobotu a v piatok. Pre mnohých Madridčanov však začínajú nočné radovánky už vo štvrtok. Vychádzajú zvyčajne okolo polnoci, takže majú čas sa predtým poriadne vyspať. Jeden deň sa v práci po preflámovanej noci dá vydržať. Cez víkend tak mnohí cez deň spia a v noci vyrážajú do ulíc. Rezidentní obyvatelia sa chodia zabaviť každý večer a priam zázračne dokážu pracovať alebo študovať nasledujúci deň. Turisti to majú zložitejšie, zvlášť keď si chcú pozrieť nejaké historické pamiatky.

Všetky bary a kluby majú licenciu, prevádzková doba je flexibilná. Nie všetky kluby účtujú vstupný poplatok. Štandardne sa pohybuje v rozmedzí 5–10 €. Legálny vek na konzumáciu alkoholu je v Španielsku 18 rokov. Malé pivo a pohár vína začína na 1.50€, za alkohol a koktail zaplatíte od 4.50€. Ako sprepitné postačí 1€.

Nočný život sa sústreďuje v nasledovných štvrtiach

Calle Huertas – hrá sa tradičná španielska hudba, je tu džezový klub a bary.

Chueca – ktorú obývajú madridský gayovia a podávajú sa tu špeciality v trendových reštauráciách.

Malasaña – v tejto štvrti sa nachádzajú hlavne bary a kluby.

Bar Viva Madrid sídli na Calle Manuel Fernández y Gonzáles 7. Je dekorovaný maľovaným dlaždicami, ktoré zobrazujú výjavy madridského prostredia zo začiatku 20. storočia.

Medzi najlepšie bary sa radí Taberna los Austrias sídliaci na ulici Calle Nuncio 17, blízko metra La Latina.

Garamond leží na Calle de Claudio Coello 10. Jeho interiér sa podobá na zámocký a vyhľadávajú ho elegantní starší občania.

Chicote sa nachádza na ulici Grand Vía 12. Na tejto ulici sídlia najznámejšie madridské koktailové bary. Interiér ja ladený v štýle 30-tych rokov. Americký spisovateľ Ernest Hemingway tu relaxoval počas občianskej vojny.

Los Gabrieles je situovaný na Calle Echegaray 17, je populárnym barom a vyhľadáva ho najmä mladá klientela.

Ďalej sú bary koncentrované v okolí námestia Plaza de Santa Ana, Plaza de Santa Bárbara (Calasaña), Calle de Cuchilleros (za námestím Plaza Mayor).

Chocolatería San Ginés, Pasadizo de San Ginés 11, je Mekkou pre konzumentov horúcej kávy a churros.

Kluby
Väčšina klubov sa sústreďuje v okolí Sol a Gran Vía. Typickú španielsku noc odporúčame prežiť po 23:00 v kluboch Serrano 41, Calle Serrano 41, Independencia, Puerta de Alcalá, alebo v Sportsman, Calle Alcalá 65, v ktorom sa hrá tango.

Potom je vhodné premiestniť sa do Fortuny, Calle Fortuney 23, Café del Foro, Calle San Andres 38, alebo do trendového klubu Mármara, Calle Padre Damián.

Pachá, Calle Barceló 11, je určený pre vyznávačov energetického tanca a techna.

Gabana 1800, Calle de Velázquez 6, je taktiež veľmi obľúbený štýlový klub.

Známe kasíno Gran Madrid, Autovía A6, sa nachádza 29 km od Madridu, blízko Torrelodones. Odchod autobusu je z námestia Plaza Espana 6. Vyžaduje sa pas, oblek s viazankou, vekový limit je 21 rokov.

Živá hudba
Madrid ponúka na výber návštevníkom flamenco, salsu, jazz, rock, world music a cantautores – španielskych skladateľov.

Café de la Palma sídli na Calle la Palma 62. Stretávajú sa tu cantautores, hrá sa flamenco a Kubánska hudba.

La Negra Tomasa sa nachádza na Calle Cádiz 9, živá hudba sa hrá denne od 21:00. Je určený pre fanúšikov latinskej muziky.

Moby Dick leží na Avenida de Brasil 5, v štvrti Castellana. Hrá sa tu pop a rock v stredu, každý víkend tu hosťujú dídžeji.

Cafe Populart je situované na Calle Huertas 22. Návštevníci si tu môžu vypočuť jazz, swing, salsa, blues, gospel a reggae. Nočná šou sa koná o 23:00 a 00:30.

Irish Rover pub sa nachádza na Avenida de Brasil 7. Počúva sa tu folk, country a írska hudba.

Renomovaní hudobníci hrajú pravidelne v Café Central, Plaza del Angel 10. V ich podaní si môžete vypočuť kvalitný jazz.

Pop a najlepšie salsa skupiny vystupujú na La Riviera, Paseo Bajo de la Virgen del Puerto.

Viac informácií získate na webovej stránke www.guiadeloci­o.com/english. Mesačník What’s On je v angličtine a v španielčine a poskytuje dostatok informácií o otváracích časoch a potrebných kontaktoch.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!