Madrid - nakupovanie

Madridské obchody sú vo všeobecnosti otvorené od 09:30/10:00 do 13:30/14:00 a od 16:30/17:00 do 20:30/21:00. Väčšina obchodov je otvorená cez obed.

Ceny v Madridu sú porovnateľné s inými európskymi veľkomestami s tím, že mnohé veci sú dokonca výrazne lacnejšie. Napríklad potraviny sa v supermarketoch dajú kúpiť za podobné ceny ako u nás. Celkovo sa dá povedať, že Španielsko je jedna z lacnejších europských krajín.

S čím ale treba v Španielsku treba počítať, je siesta. Okolo poludnia je teplo často neznesiteľné, a tak mnohí ľudia sa o 2 hodine vytratia z práce a ulice sa vyprázdnia. Ak chcete nakupovať počkajte radšej do 5 hodiny, keď sa do mesta opäť vráti život.

Podľa najnovších štatistik môžete v Madridu nakúpiť väčšinu módneho značkového tovaru lacnejšie ako Bratislave. V španielskej metropole sa v súčasnej dobe nakupuje za jedny z najlacnejších cien v Európe.

Ak dokážete oceniť kvalitné návrhárske kúsky i extravagantnú tvorbu začínajúcich módnych návrhárov, bude pre vás Madrid tým najvhodnejším miestom. Tunajšie obchodíky ponúkajú predovšetkým množstvo doplnkov, ako sú kabelky, topánky, šperky, alebo šatky. Nájdete tu skvosty z najnovších kolekcií, rovnako ako módne vintage kúsky. Pokiaľ vás nezaujíma móda, Madrid ponúka svojim návštevníkom i veľmi lacnú elektroniku, ako sú CD a DVD prehrávače.

Ak sa návštevník mesta zaujíma o módu, odporúčame navštíviť štvrť Salamanca a butiky Calle Serrano. Salamanca sa nachádza severovýchodne od centra.

Špičkové dizajnérske mená ako Chanel, Versace, Hermès a Hugo Boss majú svoje sídla na Calle Ortega y Gasset. Ulica Calle Serrano je známa menami Purificación García, Roberto Verino, Ermenegildo Zegna a Yves Saint Laurent.

Najznámejšie a zároveň najväčšie madridské nákupné centrum nájdete blízko Santiago Bernabeu. Objavíte tu široký výber obchodov, od malých designérských butikov cez obchody zo šperkami až po starožitníctvo. Starožitníctvo môžete výhodne nakúpiť aj štvrti Salamanca a pri Calle Ribera de Curtidores, v obchode Nuevas Galerías a Galerías Piquer.

Pohodlný nákup pod jednou strechou ponúka El Corte Inglés – obchodný dom, kde môžete nakúpiť takmer všetko.

Na nakupovanie módy a klenotov odporúčame na ulice Calle Serrano a Goya, alebo aj Calle Almirante, či Calle de Piamonte.

Moderná obchodná štvrť sa rozprestiera pozdĺž osi sever – juh, známa je pod názvom Paseo de la Castellana. Rozoznať sa dá podľa mrakodrapov a pôsobivých úradných blokov, v ktorých sídlia nadnárodné manažmenty.

Turistom odporúčame navštíviť obchodíky v okolí Calle de Preciados, ktoré sa nachádza medzi Sol a Gran Vía, ale nájdete tu aj nasledovné obchodné domy: El Corte Inglés, Zara a Casa Jiménez.

Ďalšou vyhľadávanou oblasťou je Chueca, Calle Almirante a Conde de Xiquena. Mekkou pre mladých je Calle Fuencarral. Výhodne je možné nakúpiť v čase výpredaja v januári a v júli.

Výhodne sa dá nakúpiť i na známom madridskom trhu Rastro, ktorý je situovaný pri Ribera de Curtidores. Predávajú sa tu staré krámy, ktoré napohľad niesu k ničomu, najrôznejšie kuriozity atď. Je otvorený v nedeľu ráno, zatvára sa o 14:00.

Atypické obchody

Seseña, Calle Cruz 23, vyrábajú sa tu tradičné španielske kapucne.

Mesquida, Calle Mayor 22, predávajú sa tu religiózne predmety, detské postieľky, španielske gitary.

El Flamenco Vive, Calle Conde de Lemos 7, predáva sa tu hudba na videu a CD či pestrofarebné kostýmy.

Manuel Gonzales Contreras má obchod na Calle de la Paz 8 a dielňu na Calle General Margallo 10.

Obchodníci vám ponúknu Madrid Shopping Tour za 35€. Turistov odvezú minibusom na okružnú jazdu do nákupných štvrtí – Salamanca, Las Rozas shopping centra a do dolného Madridu. Poskytujú sa zľavy na zakúpený tovar, v cene je zahrnutý sprievodca a obed.

Odchádza sa z Plaza de Neptuno o 10:00, vždy v utorok a vo štvrtok. Na väčšinu tovarov je DPH 16%. Turisti pochádzajúci z mimoeurópskych krajín môžu žiadať o vrátenie dane ak kúpili tovar presahujúci hodnotu 155€ v tom istom obchode.

Čo koľko približne stojí v Madride
Cigarety – 2,50 eura / BigMac – 3,31 eura / Lístok do kina – 4 až 5 eur / Známka na list – 0,50 eura / Bageta – 3 eurá / chlieb – od 22 Sk (0,65 eura) / mlieko 1l – 23 Sk (0,7 eura) / balená voda 1,5 l – 17 Sk (0,5 eura) / cestoviny 0,5 kg – od 23 Sk (0,7 eura) / salámy 10 dkg – od 52 Sk (1,5 eura) / víno 1l – od 37 Sk (1 euro) / pivo 1l – od 35 Sk (1 euro) / kopček zmrzliny – od 35 Sk (1 euro) / rýchle občerstvenie – od 150 Sk (4 eura)


Komentáre (1)
2015-09-04 12:17 Mirka

Veľmi pekný článok, pomohol nám, keď sme hľadali informácie o Madride. Tie príklady obchodov sú dobré, no aj tak tam nejdeme nejak veľa nakupovať, skôr ako len turisti. Ak nakupovanie, tak dnes už všetko kupujeme cez internet. Vďaka zľavovým kódom z http://www.ku­ponyzdarma.sk/ ešte vždy niečo navyše ušetríme. Podobne sme ušetrili aj prí kúpe leteniek do Madridu


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!