Madrid - doprava

Doprava do Madridu – letecky

Madrid má letecké spojenie s väčšinou európskych miest. Letisko Barajas sa nachádza 13 km severovýchodne od Madridu a má 4 terminály.

Priame spojenie medzi Bratislavou a Madridom, ani medzi Viedňou a Madridom zatiaľ nieje k dispozícii. Pravidelné denné spojenie je medzi Prahou a Madridom a trvá 2 hod a 40 min.

Spojenie letiska s mestom – metrom
Stanica je umiestnená v spojovacom koridoru medzi terminálom 2 a parkoviskom 2. Madridské metro má linky spájajúce letisko so stanicou Nuevos Ministerios, ktorá leží v srdci madridského finančného obvodu. Preprava trvá 12 minút. Cena je 1,10 euro Linka č. 8 smeruje priamo do centra, metro má taktiež linky, ktoré vás dopravia k železničnej si­eti.

Spojenie letiska s mestom – taxíkom
Je možné si ho prenajať priamo na letisku. Transfer trvá 20–30 minút. Stanovišťa taxíkov sa nachádzajú pred príjazdovými časťami všetkých terminálov. Obvyklá cena je 15–20 euro.

Spojenie letiska s mestom – autobusom
Letiskový autobus (Linka 89) spojuje príletovú halu s Plaza de Colon (podzemná autobusová stanica) jazdí každých 10–30 minút, v závislosti na dennej dobe. Cena lístka je 3,10 euro. Autobusové spoje smerujú k nástupišťu Avenida de América station. Bus č. 200 (červený) stojí pri termináloch 1 a 2. Single tiket stojí €1.

Parkovanie na letisku
„Parking Express” je určený pre krátkodobé parkovanie. Nachádza sa pri terminály 2. Pre dlhodobé parkovanie je vyčlenených 2,866 miest. Je tu i VIP parkovisko.P1 je vonkajšie parkovisko pred budovou terminálu. P2 je kryté parkovisko k priamym prístupom k terminálom T2 a T3.

Doprava do Madridu – autom, autobusom, vlakom

Autom sa dá do Madridu dostať viacerými prístupovými cestami. Najznámejšie od francúzskych hraníc sú cez Zaragozu po autostráde A-2, cez Barcelonu po autostráde A-7. Z iných smerov sa dá dostať do Madridu výhodne cez Valenciu, Cordóbu alebo cez Badajos z Portugalska.

Pri ceste pravidelnými autobusovými linkami sa prichádza na autobusové stanice Estación Sur, La Sepulvedana alebo Auto Res.

Vlakom sa turisti dovezú spravidla na nádražie Chamartín, ktoré je na severe Madridu. Ďalším nádražím je Atocha. Toto nádražie je situované na juhu hlavného mesta.

Doprava v Madride

I keď je Madrid obrovským kolosom, centrum mesta je možné ľahko prejsť peši.

Informácie pre motoristov
Pri ceste autom do Španielska španielske zákony vyžadujú, aby mal vodič vodičský preukaz, doklady od vozidla a potvrdenie o poistení zodpovednosti (zelenú kartu). Vo výbave vozidla je potrebné mať sadu náhradných žiaroviek a nástroje na ich výmenu, dva výstražné trojuholníky, v prípade nehody alebo poruchy vozidla jeden sa umiestni pred vozidlo a druhý za vozidlo, náhradné koleso a nástroje na výmenu. V krajine je povinné používať bezpečnostné pásy pri jazde v meste aj mimo mesta na všetkých sedadlách, na ktorých sú zabudované.

Najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je 120 km/hod a nesmie sa jazdiť rýchlosťou nižšou ako 60 km/hod, vtedy vozidlo musí opustiť diaľnicu. Na štátnych cestách je najvyššia povolená rýchlosť 100 km/hod a v obci je povolená rýchlosť 50 km/hod. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú pomerne vysoké a polícia vyžaduje zaplatiť ich na mieste, pokiaľ vodič nie je rezidentom v Španielsku. Povolená hranica alkoholu je 0,5g na liter krvi alebo v dychu 0.25 miligramov. V prípade vodičov z povolania (kamionistov a vodičov autobusov) je nulová tolerancia alkoholu.

Platí zákaz používania mobilného telefónu počas jazdy s výnimkou, ak je zabudovaný v aute, povinnosť vypínania mobilného telefónu a rádia pri čerpaní pohonných hmôt, zákaz používania radarových detektorov a povinnosť používania reflexnej vesty, ak vodič zastaví na ceste a vystúpi z vozidla na vozovku alebo krajnicu mimo obce. Cena pohonných hmôt je rozdielna, závisí od čerpacej stanice a mesta.

Mestská hromadná doprava
V metropole zabezpečuje verejnú dopravnú sieť viac než 150 autobusových liniek, rozsiahly systém metra a železnice. Hlavný uzol je na Puerta del Sol. Consorcio de Transportes de Madrid poskytuje mapy a informácie o metre a autobusových linkách.

Mestská hromadná doprava je dobre zorganizovaná vo všetkých mestách turistického záujmu. Hlavné mesto Madrid má zabezpečenú MHD prostredníctvom metra, autobusov a prímestských vlakov. Metro premáva od 5.00 do 01.30, autobusy od 5.00 do 23.30, v noci fungujú nočné autobusové spoje. Zastupiteľský úrad SR v Madride však občanom odporúča, aby boli pri ceste v MHD mimoriadne obozretní a dávali si pozor na osobné veci.

Lístky na metro a autobusy stoja 1.15€. Metrobus tiket (10 tiketov) stojí 5.80€, zakúpite ich priamo na stanici metra, estancos (v predajniach tabaku) a v EMT informačných kioskoch na námestí Plaza de Callao a Puerta del Sol.

Pri abono transportes pasoch sa vyžaduje fotografia, poskytuje nelimitovanú jazdu verejnou dopravou – metro, vlak, autobus. Môžu byť s platnosťou 1 mesiac alebo 1 rok. Jednomesačný lístok stojí 37.15€. Turistické pasy, ktoré umožňujú taktiež bez limitné cestovanie, stoja 3.50€ pre zónu A a 7€ pre zónu T na 1 deň. Pasy je možné kúpiť splatnosťou na 1, 3, 5 a 7 dní.

Metro
V Madride je najrýchlejším dopravným prostriedkom metro, ktoré má desať rôznych liniek. Otvorené je od šiestej ráno do pol druhej v noci. Cestovné lístky je výhodné kúpiť v balíku po 10 ks. Metro má približne 220km, je čisté a preprava je efektívna. Jazdí každé 3 – 5 minút, denne od 06:00–01:30. Jednotlivé linky metra sa odlišujú farbou a číslom (11 liniek).

Autobus
Príjemne sa dá cestovať aj mestskými autobusmi, ktoré premávajú od šiestej hodiny rannej do polnoci. EMT prevádzkuje madridské autobusové linky. Nočné spoje známe pod názvom buhos (sovy), odchádzajú z námestia Plaza de Cibeles v čase 23:30 – 06:00

Vlak
Miestnu železničnú sieť spravuje Cercanías, zahŕňa 11 liniek v Madride a poskytuje rýchle spojenie medzi stanicou Charmartín a stanicou Atocha. Smerujú i k Toledu a k El Escorial.

Bicykel a moped
Najvhodnejším spôsobom ako spoznať Madrid, je zo sedla bicykla alebo mopedu. Vyhnete sa tým problematickému parkovaniu.

Moto Alquiler, Calle Conde Duque 13 (tel: (91) 542 0657), poskytuje široký výber jednostopových vozidiel. Cena za prenájom je približne 30€ – 120€ na deň. Bicykle odporúčame rezervovať vopred pri výletoch mimo mesta.

Karacol Sport, Calle Tortosa 8, prenajíma horské bicykle za 12€, avšak je nutné zložiť depozit 40€/

Prenájom auta
Automobil si môžu prenajať vodiči, ktorý dosiahli vek 21 rokov. Je nutné predložiť aspoň jeden rok platný vodičský preukaz a mať uzavreté medzinárodné poistenie. Prenájom automobilov poskytujú Avis, Europcar a Hertz. Poplatok začína pri 65€/deň.

Taxi
Pre turistov je bežným a často používaným dopravným prostriedkom klasický taxík. Mestské biele taxíky s diagonálnym červeným a zeleným svetlom na streche je možné si najať priamo na ulici. Tachometer začína účtovať 1.55€ a za každý km zaplatíte 0.70€ (06:00–22:00), v doplnkovom čase vás vyjde na 0.88€/km.

Poplatky sa účtujú za ďalších pasažierov, batožinu alebo vyzdvihnutie zákazníka na letisku. Sprepitné postačí zaokrúhliť účet na najbližšie celé euro.

Hlavné súkromné taxi spoločnosti: Tele Taxi. / Radio Taxi Independiente, sú učené pre väčšie vzdialenosti (tel: (91) 405 1213/5500) / Radio Tax, tel: (933) 033 033)

Doprava mimo Madrid

V Španielsku je množstvo letísk, letecky sa dá bez problémov dostať do hlavného mesta alebo ďalších väčších miest a na Ibizu, Mallorku a Kanárske ostrovy. Taktiež možno cestovať rýchlovlakmi AVE a Talgo.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!