Madrid

Madrid má zvláštny denný rytmus života. Skoro ráno, ktoré tu trvá až do ôsmej hodiny, je mesto také tiché, že pripomína malé vidiecke mestečko. Z balkónov sa ozýva spev kanárikov a na vyumývaných uliciach ticho šuštia pneumatiky vyslúžilých áut, ktorými prichádzajú do práce predavači v malých obchodoch, čašníci v ešte menších kaviarňach, kvetinári či roznášači mlieka. Všadeprítomné mačky pomaly prenechávajú ranné ulice prúdu chodcov, ktorý s pribúdajúcimi minútami náhle silnie.

Madrid je hlavným a zároveň najväčším mestom Španielska a rovnomennej provincie Madrid, ktorá je súčasťou zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska. V madridskej aglomerácii žije viac ako 5 miliónov obyvateľov, je sídlom vlády a kráľa španielskeho Juana Carlosa I.

Mesto je hlavným finančným, politickým a kultúrnym centrom krajiny. Obklopené je množstvom pahorkatín, samotné mesto leží v nadmorskej výške asi 604 n/m. Historické srdce mesta sa rozprestiera približne na ploche 3,9 km2 , okolo ktorého dal kráľ Philip IV vystavať hradby slúžiace proti nájazdom nepriateľských voj­sk.

Najväčší rast mesto zažilo v prvej polovici 20. storočia, o čom svedčí aj fakt, že za necelých 30 rokov sa počet obyvateľov zdvojnásobil. Ako sme už spomínali je to kultúrne centrum Španielska s množstvom univerzít, medzi ktorými je asi najznámejšia University of Madrid (1508) s viac ako 130 000 študentov, ďalej je to Universidad Autónoma (1968), Univerzita Carlosa III (1990).

O bohatej a dlhej histórii mesta svedčí aj nespočetný počet múzeí, kde sú vystavené aj umelecké diela takých autorov ako boli El Greco, Diego Velázquez, Francisco de Goya a Pablo Picasso. Mesto sa preslávilo aj svojím nočným životom, množstvom kaviarní, fontán, historických budov a zelených parkov.

Madrid zohráva nezanedbateľnú úlohu v španielskej ekonomike. Zastúpený je tu automobilový, chemický, strojársky, potravinársky priemysel. Je centrálou bankárskych, poistných a finančných inštitúcií v krajine.

Centrum mesta sa vyznačuje širokými triedami so zelenými pruhmi, veľkými kruhovými námestiami a veľkým počtom pompéznych stavieb, nielen renesančného štýlu, ale i celkom hypermoderne vyzerajúcich mrakodrapov.

Madrid nebol vždy katolíckym mestom, tak ako je tomu dnes. Ešte okolo 9. storočia bol v moci Maurov a tej dobe Madridu vládla moslimská viera. Katolícka do Madridu dorazila koncom 11. storočia, keď mesto získala kastílska koruna a ako sa už v takýchto prípadoch stáva, všetko z predošlého „režimu“ bolo prebudované podľa „režimu nového“, inak povedané – moslimské mešity sa prebudovávali na katolícke kostoly.

Najhorší obdobie si Madrid zažil behom občianskej vojny a Francovho fašistického režimu v 20. storočí.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!