Španielsko

Španielsko je krajina dlhých pobreží a pláží s bohatým kultúrnym životom a množstvom historických pamiatok. Lákavé atrakcie v podobe divokých býčích zápasov, spevu, tanca, hry na gitaru a flamenca. Španielsko je krajinou bohatou na históriu, na ľudové zvyky, známa množstvom umelcov svetových mien, ktorí tu hľadali a hľadajú inšpiráciu pre svoju tvorbu. Rodisko mnohých klasikov umenia ako Picasso, Dalí, El Greco, Velázquez. So svojskými obyvateľmi, ktorí sú cez obednú siestu nesmierne leniví a v noci až príliš temperamentní. Tak toto je Španielsko.

Španielsko sa rozkladá na väčšej časti Pyrenejského poloostrova, ležiaceho na juhozápadnom výbežku Európy. Svojou rozlohou 505 992 km² je štvrtou najväčšou krajinou Európy (za Ruskom, Ukrajinou a Francúzskom), patria k nemu dve mestá na severoafrickom pobreží, Ceuta a Melilla, Baleárske ostrovy ležiace na východe, z ktorých najbližšia Ibiza je vzdialená od pobrežia (Dénia) necelých 90 km, a Kanárské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti afrického pobrežia, viac ako tisíc kilometrov na juh od Španielska.

Geograficky a klimaticky veľmi kompletná krajina. Má stredomorské pobrežie – východ a juh krajiny a atlantické pobrežie na severe. Stred krajiny tvoria horské plošiny a kopce ako Sierra Nevada na juhu a Pyreneje na severe. Klíma sa dá rozdeliť na tri približné oblasti: kontinentálne klíma v strede krajiny. Stredomorské klíma na pobreží a oceánske klíma na severe krajiny, v Galícii a okolí Biskajského zálivu.

Vyše 10% ekonomicky činného obyvateľstva pracuje v poľnohospodár­stve. Španielsko je priemyselno-poľnohospodársky štát bohatý na nerastné suroviny.

Pre nás je Španielsko známe ako obľúbené miesto letných dovoleniek, ale je možné navštíviť ho kedykoľvek. Ponúka nádherné hory, chránené parky a zimnú lyžovačku. Takisto mestá s bohatou kultúrou a históriou. Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, San Sebastian sú len niektoré z nich. V neposlednom rade je to miestna nátura a prístup k životu, ktoré poskytnú nezabudnuteľné zážitky. Pláže, flamenco a korida sú len vrch ľadovca.


Komentáre (1)
2007-11-11 19:49 haha

Španielsko je tretie najväčšia krajina v Európe, nie štvrtá.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!