Petrohrad - doprava

Zo Slovenska nelieta do Petrohradu priama linka. Zvyčajne treba prestupovať vo Viedni alebo Prahe. Dokonca aj lietadlá letiace z týchto letísk majú na ceste do Petrohradu prestupné letiská v Kyjeve alebo Kalingrade. S týmito prestupmi trvá let okolo 5–7 hodín.

Medzinárodné letisko Pulkovo II v Petrohrade

Nachádza sa približne 17 km juhovýchodne od centra mesta. Postavili ho v polovici dvadsiateho storočia ako leningradské letisko. Popri tomto letisku súčasne funguje aj susediace letisko Pulkovo I, odkiaľ odlietajú iba vnútroštátne lety.

Letisko je, vzhľadom na metropolitný ráz mesta, vybavené veľmi skromne. Cestujúci majú k dispozícii zmenáreň, kaviareň, bar, duty-free obchod a informácie pre turistov. V rámci ďalších služieb tu nájdete požičovňu áut Hertz, pričom prevádzky iných dvoch požičovní (Avis, Biracs) sú na letisku Pulkovo I. http://www.pul­kovo.ru/en/

Dopravu z letiska autobusom zabezpečuje Airport Express, ktorého spoje premávajú medzi dvoma susediacimi letiskami, stanicou Moskovskaya, Tekhnologichesky Institut a Pushkinskaya v centre mesta každých 20–30 minút. Z klasickej mestskej hromadnej dopravy na prepravu do mesta môžete využiť linky číslo 3, 13, 39 a 113. pre pohodlnejšiu jazdu do centra mesta sa dá využiť taxík. Z letiska poskytujú túto možnosť tri oficiálne taxi služby:
Peterburgskoe Taxi: 068
Evrotaksi: (812) 740 13 13
Fortuna Taxi: (812) 322 0000

Ak hovoríte po rusky, s taxikármi sa môžete vopred dohodnúť na cene prepravného. Tá sa pohybuje okolo 30$, avšak môže sa vyšplhať až na 200$ a viac. Tiež máte možnosť využiť minibusy, ktoré sú len o niečo drahšie ako miestne autobusy.

Autobusy, trolejbusy, električky

Väčšina obyvateľov v Petrohrade sa spolieha na verejnú dopravu. V meste je hustá sieť jej liniek. Výnimkou však nie sú dopravné zápchy, rýchlejšie sa prepravíte metrom alebo taxíkom. Autobusy, trolejbusy a električky premávajú denne od 6.00 do 00.00 a vlaky metra jazdia po celý deň od 5.30 do 00.30h.

Autobusy označené veľkým žltým písmenom A premávajú najmä od staníc metra na petrohradské predmestia. Lístky (talon), ktoré stoja okolo 16 rubľov, si treba zakúpiť vopred v novinovom stánku na zastávke alebo priamo u šoféra. Pri vstupe do vozidla si treba lístok označiť. Trolejbusy a električky spoznáte podľa veľkého písmena T na bočných ich stranách. Platia na ne tie isté lístky ako na autobusy.

Metro

Metro je najlepšia voľba na prepravu po meste. Každá stanica je označená veľkým M. Jednorazový lístok alebo výhodnejšiu kartu na 10 ciest treba označiť v zariadeniach pred vstupom na eskalátory. Lístky zakúpite v malých stánkoch pri staniciach za približne 14 rubľov. Zástavky metra sú napísané iba v azbuke, takže pre tých, ktorí nehovoria po rusky, je výhodné zohnať si mapu metra v inom jazyku. www.metro.spb.ru

Taxi

Spoznáte ich podľa rozličných označení: majú na bokoch písmeno T, oranžové svetlo s nápisom na streche, zelené svetlo na prednom skle alebo sú nalakované výraznou žltou farbou. Objednať si ho môžete na číslach centrálnej taxi služby (812) 312 0022 alebo 700 0000. Určite by ste sa mali vyhnúť neoznačeným vozidlám alebo takým, kde sedí okrem vodiča ešte ďalšia osoba. O cene sa treba dohodnúť hneď pri nástupe do auta a býva dobrým zvykom cenu prepravného zaokrúhliť na celé ruble nahor. 10–15 minút jazdy stojí 100–150 rubľov.

Po Petrohrade premávajú aj tzv. „maršrutnoje taxi“. Sú to vlastne taxíky podobné mikrobusom. Lístok na ne stojí okolo 18–20 rubľov a odvezie sa v ňom len obmedzený počet cestujúcich. Je ideálny napríklad pre rodiny alebo malé skupinky turistov.


Komentáre (1)
2013-04-13 18:08 Radek @

OK, len tie ceny: Metro = 28, Bus = 25, Maršrutka = 35 (30) – stav 04/2013


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!