Petrohrad - atrakcie

Hermitazh

Je to jedna z najväčších umeleckých zbierok na svete. Barokový zimný palác s výhľadom na rieku Nevu a Chrám sv. Petra a Pavla je dielom talianskeho architekta Bartolomea Rastrelliniho. V interiéri tejto veľkolepej budovy každého ohromí pozlátený strop, schody z bieleho mramoru, kryštálové svietniky či celoplošná mozaika. Vrcholom tejto krásy je zbierka umenia, ktorej prvých 255 kúskov sa začalo zhromažďovať už za vlády Kataríny Veľkej v roku 1764. Do dnešnej doby sa počet exponátov blíži k trom miliónom. Vystavjú sa tu diela od svetových umelcov ako sú Leonardo daVinci, Michelangelo, Raphael, Titian, Rembrandt, Rubens, Van Gogh a najznámejších francúzskych impresionistov Renoira, Cezanneho, Maneta, Moneta či Pissarra. Ak by ste sa pri každom výstavnom kuse zdržali len 1 minútu, trvalo by vám 10 rokov, kým by ste prešli kompletne všetky diela. Na začiatok získate prehľad o najznámejších dielach pri 90-minútovom dokumente s komentármi v angličtine.
Adresa: Dvortsovaja Neberezhnaja 34
Otváracie hodiny: utorok-sobota 10.30–18.00, nedeľa 10.30–17.00
Vstupné: 1-dňový lístok 17,95$, 2-dňový lístok 25,95$
www.hermitage­museum.org

Isaakievsky Sobor (Katedrála sv. Izáka)

Katedrálu dal postaviť cár Alexander I. na začiatku 19. storočia na bahnitej petrohradskej pôde. Až dodnes katedrále dominuje siluete mesta. Avšak zostrojenie tejto okázalej stavby si vyžiadalo mnoho obetí. Zahynuli tisícky nevoľníkov a dokončenia sa nedožil ani cár a jeho následník. V oslňujúcom interiéri sa vypínajú malachitové a ulramarínové stĺpy, mozaiky, maľovaný strop a nad všetkým dominuje oltár, na ktorom je z farebného skla zobrazený zmŕtvychvstalý Kristus. Výstup na stĺporadie chrámu vás odmení nádherným panoramatickým pohľadom na mesto. Za čias komunizmu sa kostol stal paradoxne múzeom ateizmu. Funkciu múzea plní až dodnes, no počas slávnostných príležitostí sa tu konajú omšové obrady.
Adresa: Isaakievskaja ploschad 1
Otváracie hodiny:
Katedrála: štvrtok-utorok 11.00–19.00, posledný vstup o 18.00
Stĺporadie: štvrtok-utorok 11.00–18.00, posledný vstup o 17.00
Pri vstupe sa platí vstupný poplatok.

Muzyei-domik Petra I (Chalúpka Petra I.)

Skromný príbytok Petra I. bol prvou stavbou postavenou v novozaloženom Petrohrade v roku 1703. Z neho vládca riadil výstavbu veľkolepých budov, kým on sám žil v malom domčeku s ochranným múrom a interiér zariadený s dobovým nábytkom v prostom sparťanskom štýle. Žil tu päť rokov a z jeho predmetov sa zachoval jeho čln, kompas a jeho ikona.
Adresa: Petrovskaja Neberezhanaja 6
Otváracie hodiny: streda-pondelok 11.00–21.00, zatvorené každý posledný pondelok v mesiaci
Pri vstupe sa platí poplatok.

Petropavlovskaja krepost (Pevnosť Petra a Pavla)

Plány na zostrojenie pevnosti ako ochrany pred Švédmi zostavil Peter I. v roku 1703. pevnosť za masívnou vstupnou bránou skrývala časť mestskej garnizóny a prezentovali ju ako politické väzenie s najvyššou ostrahou. Medzi prvými väzňami bol vlastný syn Petra I. Alexej, ktorý tu po vytrvalom mučení zomrel. Ponuré väzenské cely tu skúsili aj Dostojevskij, Gorkij či Trotskij. Hneď vedľa sídli Katedrála sv. Petra a Pavla.
Adresa: Petropavlovskaja krepost
Otváracie hodiny: utorok 11.00–16.00, štvrtok-pondelok 11.00–17.00, zatvorené každý posledný utorok v mesiaci
Do pevnosti je voľný vstup, pri vstupe do múzea sa platí poplatok.

Ruskij Muzyei (Ruské štátne múzeum)

Ruské štátne múzeum často zatieňuje sláva Hermitazhe. No napriek tomu tento komplex budov zastrešuje fantastickú umeleckú zbierku, ktorú založil cár Nikolaj II. v roku 1895. svoje miesto si tu našli diela ruských majstrov Vrubela, Repina, Surovova či Brullova. Špeciálny priestor je vyhradený pre diela ruských impresionistov.
Adresa: Inzhenernaja ulica 4/2
Otváracie hodiny: denne okrem utorkov 10.00–18.00
Vstupné: dospelí 350 rubľov, študenti a deti od 7 do 16 rokov 150 rubľov
www.rusmuseum­.ru/eng


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!