Moskva - doprava

Letiská

Pri pristávaní v Moskve sa pravdepodobne ocitnete na letisku Šeremeťevo 2. Je to hlavné medzinárodné letisko vzdialené približne 28 km od centra mesta. Postavili ho kvôli Olympijským hrám v roku 1980 a pre tak veľké mesto je malé. Budovy sú staré a ošumelé, čo v určitej miere platí aj pre agresívnych taxikárov parkujúcich pred letiskovou halou.

Všade je povolené fajčenie. Jazda taxíkom do centra mesta trvá 45–90 minút, čo závisí od premávky. S taxikármi sa na cene môžete pokojne jednať, ale pre zahraničných návštevníkov je najnižšia cena 35$ (domácim účtujú od 25$ vyššie). Ak máte chuť použiť verejnú hromadnú dopravu, máte smolu, pretože v blízkosti letiska sa nenachádza zastávka metra. Namiesto toho tu premávajú po určených trasách pravidelné taxíky a minibusy, do ktorých môžete kedykoľvek nastúpiť či vystúpiť. Za jednotnú cenu lístka 1,62$ vás odvezú hoci aj k najbližšej stanici metra. Klasická autobusová doprava je lacnejšia, avšak premáva veľmi zriedka. www.sheremetyevo-airport.ru/?…

Menší „brat“ Šeremeťova 2 je hneď vedľa – Šeremeťevo 1. Pristávajú tu väčšinou vnútroštátne lety a tiež lietadlá z niektorých krajín Európy. Minibusy a autobusy, ktoré idú na Šeremeťevo 2, zvyčajne pokračujú až k tomuto terminálu. Cesta taxíkom alebo autobusom trvá o 5–10 minút dlhšie a cena je približne taká istá.

Bykovo je najmenšie moskovské letisko, z ktorého odlietajú zásadne iba vnútroštátne lety. V blízkosti je zástavka metra a všetky vlaky opúšťajúce mesto smerom na Vinogradovo, Šifernaja alebo Goluvtin obyčajne stoja aj na na Bykove. Taxík do centra mesta vás odtiaľto vyjde na 20–30$.

Na ďalšie národné letisko Domodedovo sa ľahko dostanete, pretože v blízkosti sa nachádza stanica metra Domodedovskaja. Cesta metrom stojí 80 rubľov (3,24$) a trvá 25–30 minút. Za jazdu taxíkom zaplatíte zvyčajne 60–80$. www.domodedovo­.ru/en/

Na letisko Vnukovo musíte zo zástavky metra Jugo-Zapadnaja absolvovať ešte jazdu minibusom za 50 centov. Taxík z centra mesta na toto letisko bude stáť 20–30$. www.vnukovo.ru/en­g/index.wbp

Metro

S vyše 150 zástavkami vyzerá mapa moskovského metra ako klbko vlny na pletenie. Metro prechádza popod celé mesto a doveziete sa ním prakticky všade. Je to mimoriadne lacný spôsob prepravy po Moskve. Pohodlne sa dajú použiť lístky – magnetické kartičky. Nie je problém s orientačnými tabuľami a mapami. Orientačné tabule sú napísané len v azbuke, takže ak ste mladší ročník a ruština vám nič nehovorí, môžete sa spoľahnúť na obrazové vysvetlivky nad oznamami. Metro premáva každý deň od 5.30 do 0.30. Vstupné podchody sú označené „M“. Domáci odporúčajú vyhnúť sa jazde v metre počas dopravnej špičky, čiže ráno 7.30 – 10.30 a popoludní 16.00 – 19.30 hod.

Nie je to však len efektívna mestská doprava, ale i turistická atrakcia. Väčšina staníc je obložená mramorom, vyzdobená mramorovými stĺpmi a sochami a zdobeným mozaikovým stropom, čo z nich robí takmer umelecké diela. Najstaršie stanice mali v dobe, keď ich stavali, dvojaký účel: metro a civilný úkryt.

Taxi

Tak ako v každom veľkomeste, i v Moskve je preprava taxíkom veľmi populárna. Sú výraznej žltej farby s čiernymi pásmi na bokoch vozidla. O cene sa môžete s taxikárom jednať, ale lepšie ak sa dohodnete na cene hneď ako nasadnete. Cesta cez celé mesto stojí okolo 30$. V Moskve je zriadená centrálna taxi služba a na číslach 927–0000 a 927–2108 veľmi rýchlo zoženiete odvoz počas celého dňa.

Autobusy, trolejbusy, električky

Tieto dopravné prostriedky premávajú po celom meste od 5.30 ráno do 0.30 v noci. Lístky sa v podobe desiatich kupónov predávajú na staniciach metra alebo v kioskoch. Ak si nestihnete kúpiť lístok, ešte máte šancu zakúpiť si ho u vodiča, ale pripravte sa na vyššiu sumu. Pri dlhšej návšteve Moskvy je výhodný mesačný lístok, ktorý môže platiť na jeden alebo všetky druhy mestskej dopravy.

Prenájom auta

V meste je veľké množstvo požičovní áut. Dokonca auto aj s osobným šoférom vám požičajú už od 60$ na týždeň. Telefónne čísla na spoločnosti prenajímajúce auta nájdete tu: www.infoservi­ces.com/moscow/2505­.htm#C64.


Komentáre (2)
2011-06-26 22:59 Katarína

Práve som sa vrátila z Moskvy (26.6.2011) a musím povedať, že letisko Šeremetevo nás prekvapilo svojou novotou, je dokonale zrekonštruované a spĺňa tie najväčšie nároky. Z letiska priamo do centra Moskvy na stanicu metra Bieloruskaja vás bez problémov privezie Aeroexpress za 35 minút.

2011-07-12 16:47 Tatiana @

Minuly rok ja bola v Moskve, tiež pripajamsa ku Katarine.šeremeťevo doplneno množstvom terminalov i dostupnych prevozov do centra Moskvy.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!