Krakov - stravovanie

Poľská kuchyňa je bohatá na proteíny a najmä škrob. Na stole sa väčšinou nachádza jedlo z červeného mäsa, vajcia, syry a klobásy. Ako prílohu si Poliaci tradične dávajú chlieb, zemiaky, rezance alebo knedľu. Stravovacie návyky sa nelíšia od tých slovenských: raňajky (sniadanie), obed (obiad) a večera (kolacja). Medzi týmito hlavnými jedlami si niektorí dávajú aj desiatu (drugie sniadanie) a olovrant (podwieczorek).

Poľská kuchyňa

Tradičná poľská kuchyňa má v sebe vplyvy rôznych iných národných kuchýň, ktorými bola po stáročia ovplyvňovaná. Pocítite tu chute nemeckých, talianskych, židovských, francúzskych či maďarských ingrediencií. V jedlách vám zavoňajú nielen domáce bylinky, ale i exotické korenie. Keďže v minulosti bol v tejto krajine veľmi populárny lov divej zveri, divina spolu s hubami je klasickou súčasťou jedálnička. Sladkovodné ryby a raky sú náhradou morských živočíchov vo vnútrozemí Poľska.

Reštaurácie

V Krakove nájdete všetky možné typy podnikov, od malých kaviarní až po kulinárske reštaurácie. Ceny sú oproti západným krajinám nižšie a kvalita jedla je vysoká.

Jedna z najlepších a zároveň najdrahších reštaurácií v meste je Cyrano de Bergerac. Lahodné jedlá francúzskej kuchyne vám ochotný personál naservíruje v príjemnom prostredí vínnej pivnice. Interiér reštaurácie je zariadený v podľa poľskej tradície a francúzskeho šarmu, ale jedlo je rýdzo francúzske. Exkluzívny podnik už celé roky uspokojuje aj tých najväčších gurmánov. Cena jedla pre jednu osobu (tri chody a nápoj) sa pohybuje okolo 150 zlotých.

Adresa: Ulica Slawkowska 26
Tel: (012) 411 7288.
www.cyranodeber­gerac.pl

Pod Aniolami je ďalšou veľmi vychytenou reštauráciou v Krakove. Sídli v budove postavenej v 13. storočí a všetko tu dýcha poľskom. Zariadenie a jedlo sa nesie v duchu poľskej tradície. Miestna kuchyňa je známa najmä vďaka ich povestnému marinovanému mäsu pripravovanému na otvorenom ohni nad bukovým drevom. Tento podnik sa teší obrovskej obľube, takže ak sa tam vyberiete, stôl si rezervujte v predstihu.

Adresa: Ulica Grodzka 35
Tel: (012) 421 3999
www.podaniola­mi.pl

Zoznam 160 reštaurácií v Krakove s adresou a stručnou charakteristikou si môžete pozrieť tu:
http://www.cracow-life.com/…irec­tory.php
http://www.cracow-life.com/…rec­tory2.php


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!