Amsterdam - stravovanie

V Amsterdame sa nachádzajú reštaurácie mnohých medzinárodných kuchýň a väčšina z nich ma i vegetariánske me­nu.

Dobrým miestom kde sa dá stravovať sú čínske vývarovne v centre. Za prijateľnú cenu človek dostane slušnú porciu dobrého chutného jedla.

Takisto pomerne dôveryhodný zdroj energie je Falafel, placka z cesta rozrezaná na dĺžku, napchatá guličkami zo neznámej strukoviny, a veľkým množstvom čerstvej alebo konzervovanej zeleniny. Obvyklý úzus je, že zeleninu si človek môže priložiť. Falafel je vegetariánske jedlo a kúpite ho v okienkach po celom centre mesta, väčšinou od Arabov.

V Holandsku sa neobeduje, aspoň nie spôsobom akým u nás. Na obed jedia obložený chlebíček. Takže nebuďte prekvapení, ak budú na obed reštaurácie zatvorené. Ak chcete ísť do nejakej reštaurácie, je rozumné si ju vopred zarezervovať.

Holandské jedlá prakticky neexistujú. Tie skutočne tradičné holandské jedlá sú veľmi jednoduché a nevhodné pre reštaurácie (zemiaková kaša zmiešaná s kyslou kapustou, kelom alebo mrkvou – stampot). V zime sa oplatí ochutnať tradičné Oliebollen, ukrutne ťažké šišky nasiaknuté olejom.

Čo sa určite dá odporúčať, to sú pannekoeken, tučné palacinky, ktoré sa robia aj na slano (obzvlášť odporúčam skúsiť syrovo-šunkovú zo sirupom. Znie to hrozne ale je to naozaj veľmi dobré.)

Leidsestraat , nie je reštaurácia, ale preslávená zmrzlináreň. Je dosť drahá, ale porcie sú dosť veľké. Nájdete ich podľa obláčikovej fasády z nápisom Ben & Jerry's na začiatku Leidsestraat smerom od Leidseplein.

U Švejka – v českej reštaurácii ponúkajú vynikajúcu sviečkovú na smotane, vepřo-knedlo-zelo a české pivo (bohužiaľ len fľaškové).

Amsterdam je úžasné mesto na strávenie voľného času v príjemných kaviarničkách, baroch, reštauráciách alebo v pivárňach. Mnohé z nich žijú nielen počas dňa, ale aj v noci. Práve nočný život je Amsterdamu vlastný Amsterdam je najdrahšie holandské mesto, hlavne kvôli záujmu turistov.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!