Amsterdam - na čo si dať pozor

Redlight district, je veľmi známa ulička, ktorá má však aj svoje horšie stránky. Predávajú sa v nej tvrdé drogy. Väčšinou ich ponúkajú černosi. Neustále si niečo mrmlú a oslovujú turistov. V žiadnom prípade nesmiete na nich reagovať, lebo sa na vás hneď zavesia a nedajú vám pokoj. Neustále chodia za ľuďmi a ponúkajú do zbláznenia. Preto je najlepšie absolútne si ich nevšímať, nepočúvať, nereagovať a nepozerať sa na nich. Bývajú tam aj najatí, tajní policajti, ktorý tiež ponúkajú a ak sa niekto chytí a kúpi tak má obrovské problémy.

Ak nebudete robiť hlúposti, tak v podstate jediné nebezpečenstvo, ktoré tu na vás číha sú vreckári. Holanďania ich volajú Zakkenroller (vreckošuľkači)­.V Amsterdame je ročne hlásených 16 000 prípadov vreckových krádeží. Skutočné číslo je pravdepodobne oveľa vyššie, pretože mnoho ľudí odhalí stratu až doma a usúdia že nemá zmysel zabíjať čas sťažovaním sa na políciu.

V autách sa vraj vyplatí nechať otvorené skrinky na palubnej doske, nech vidno, že tam nič nie je. Vreckári majú rajóny v davoch turistov najmä na kvetinovom trhu a v okolí múzea Anny Frankovej. Obľúbené miesta sú zastávky verejnej dopravy, námestie Dam a jeho okolie, fastfoodové veľkovýkrmne a podobné chaotické lokality, kde má človek tendenciu chvíľu postáť či posedieť.

Na osobné veci si vraj treba dávať pozor aj v inej miestnej turistickej atrakcii – coffeshopoch. Sú na každom kroku a najmä cez víkendy pod vytrvalými nájazdmi omladiny z celej Európy. Hlavným lákadlom v nich nie je káva, dostať tu legálne a pod dozorom polície i daňových úradníkov štipku (do päť gramov) marihuany na okamžitú spotrebu.

Beda však, keď niekto vybehne s tvrdými drogami. Vtedy sa končí povestná tolerancia, na ktorú je krajina hrdá v presvedčení, že prejavy slobody jej neprerastú cez hlavu.

Ak sa dá, nechajte si doklady a väčšie obnosy peňazí u niekoho doma alebo v hotelovom trezore. Určite si nič nepchajte do vreciek na košeli, vnútorného vrecka na bunde či zadného vrecka na nohaviciach. Kabelku nechajte doma. Ruksak v zásade nie je zlý, ak sa použije malá nenápadná finta – zapnite zipsy malinkými karabínkami. Rozopnúť také voľačo je prplačka, ktorá odradí väčšinu šuľkačov. Mobilný telefón je veľmi obľúbený cieľ šuľkačskej vášne…

Okrem toho je samozrejme dobré byť pripravený na najhoršie, a preto odporúčame zapísať si:

  • čísla kreditných, debetných a iných prepotrebných kariet,
  • čísla všakovakých dokladov ktoré zo sebou nesieme,
  • telefónne čísla na ktoré treba volať keď chceme zablokovať kreditky,
  • telefónne číslo, na ktoré treba zavolať ak chceme zablokovať mobil,
  • telefónne číslo ambasády

Komentáre (2)
2010-04-08 16:36 bluybrink

No jo, este aj slova ktore som si vymyslel su sem skopirovane bez cervenania. Vidim ze na slovensku este stale plati ze kto nekradsne okrada svoju rosdinu ze :) Dufam mily autor ze si na svoj ubohy plagiat patricne hrdy A pre tych ktori by si radi precitali original, najdete ho tu: http://expat.sa­tyr.nl

2011-05-13 14:36 wendy

kto nekradne okrada svoju rodinu??? a preco by to malo byt pravidlom na Slovensku? Myslim si, ze takyto komentar je mimo. Ja som Slovenka a ani ma nenapadne opisovat od druhich clanky atd takze „nehadz vsetkych do jedneho vreca“…


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!