Amsterdam - pamiatky a atrakcie

Amsterdamská liberálnosť sa dnes prejavuje aj v podobe preslávených „coffee-shopov“ (v niektorých z nich sa predávajú aj ľahké drogy) a prekvitajúceho sexuálneho priemyslu. Na svoje si však prídu aj milovníci skutočného umenia: v Amsterdame je 53 múzeí, 61 galérií, 12 koncertných sál a 20 divadiel, mnohé z nich skutočne fascinujúce a svetoznáme.

Rembrandtovo mesto
Zo všetkých umelcov, ktorých toto mesto po stáročia prijalo bol najslávnejší Rembrandt van Rijn. Svetoznámy maliar žil v meste v polovici 17. storočia. Dom, v ktorom býval a tvoril, stojí dodnes neďaleko rieky Amstel. Jeho červené okenice ostro kontrastujú s belobou okien. Dnes je v ňom múzeum, ktoré navštevujú tisíce návštevníkov.

Prístav
Amsterdamský prístav patrí medzi najvýznamnejšie v Európe. Obrovské prístavné bazény ležia medzi hlavnou stanicou a severným – priemyselným – mestom. Od mora je prístav vzdialený 24 km, s morom ho spája Severomorský prieplav, otvorený pre plavbu lodí už pred 100 rokmi. Pri Ijmuidene, kde ústi do mora, ho uzatvárajú 4 plavebné komory, ktoré chránia prístav pred prílivom a odlivom. Každý šiesty Amsterdamčan pracuje pre prístav.

Prístav po stáročia žije z obchodu a ťaží zo svojej výhodnej polohy. Kotvia tu zaoceánske lode spolu s menšími nákladnými člnmi, ktoré sa plavia ďaleko do európskeho vnútrozemia, a to Amsterdamsko- rýnskym kanálom. Vyberte sa na bicykli po cyklistickej ceste na prehliadku amsterdamského prístavu. Ožijú pred vami časy, keď Holandsko bolo námornou veľmocou a jeho lode vyrážali za obchodom do celého sveta.

Brusiareň diamantov Coster Diamonds ponúka bezplatnú prehliadku dielni, v ktorých sa surové kamene premieňajú na nádherné diamanty. V závere možnosť prehliadky diamantových šperkov, ktoré je možné prípadne i zakúpiť.

Kráľovský palác sídliaci na námestí Dam, architektonický skvost zo 17. stor. Bol významným politickým a hospodárskym centrom mesta a celej krajiny.

Oostindisch Huis, sídlo Východoindickej spoločnosti od r. 1605. Honosná budova obchodnej spoločnosti bola vybudovaná v renesančnom štýl

Nový kostol pochádza z 15. storočia. Turisti tu môžu obdivovať náhrobok slávneho admirála, národného hrdinu Michiela de Ruyter. Zomrel pri námornej bitke v r. 1676 pri Sicílii.

Beurs van Berlage – obchodná burza z roku 1903 postavená podľa návrhu architekta Berlaga, vedúceho predstaviteľa amsterdamskej architektonickej školy, je v poslednom desaťročí využívaná pre koncerty a výstavy.

Koninklijk Theater Carré – divadlo pri rieke Amstel bolo pred 100 rokmi postavené ako cirkusová scéna. V súčasnosti slúži k produkcii muzikálov a koncertov.

Prestížne divadlo Muziektheater pri rieke Amstel bolo otvorené v roku 1986 a je domovskou scénou Holandskej opery a Národného baletu. S radnicou tvorí celok známy pod menom Stopera.

Begijnhof – pôvabný dvor medzi Kalverstraat a Spui založený v roku 1346 je dnes prekvapivou oázou kľudu v samotnom centre mesta. Malé vrátka vedú do idylickej „dedinky“ priamo v centre, kde sa nachádzajú rekonštruované štítové domy zo 17. a 18. storočia.
V štítových domčekoch prevažne bývali členky náboženského rádu bekyní. Ku komplexu patrí aj kostol a kaplnka. V susedstve je Amsterdamské historické múzeum. Vstup zdarma.

Budova Radnice v sebe skrýva aj hudobné divadlo. Tradične sa tu konajú baletné a operné predstavenia.

Budova Hlavného nádražia patrí medzi elegantné stavby Amsterdamu. Mnohí návštevníci ani netušia, že Hlavné nádražie stojí na troch ostrovoch.

Skutočnou oázou ticha a pokoja uprostred rušného mesta je amsterdamská zoologická záhrada, kde sú sústredené zvieratá zo všetkých podnebných pásiem a častí sveta. Zoologická záhrada ARTIS bola založená v roku 1838. Okrem samotnej ZOO s 6000 zvieratami tu nájdete akvária s tisíckami rýb, zoologické a geologické múzeum a planetárium. Zvláštnosťou tejto zoo sú sochy dávnych predkov dnešných zvierat – veľjašterov, ktoré stoja medzi voliérami v tieni stromov.

Westerkerk (Západný kostol) – 50 metrov vysoká veža, z ktorej je prekrásny panoramatický výhľad na historické jadro Amsterdamu.

Magere Brug, drevený padací most cez rieku Amstel je najobľúbenejším pohľadnicovým motívom mesta.

Vondelpark, rozsiahly park v anglickom štýlu na okraji centra, vhodný k prechádzkam, joggingu alebo k leňošeniu.

Leidseplein, námestie na okraji Starého Mesta, kde sa schádzajú bizarné postavičky a exotická spoločnosť.

Rijksmuseum – Perla medzi umeleckými múzeami. Nádherné zbierky malieb, sôch a umeleckých predmetov sú predmetom záujmu tisícov návštevníkov. Silným lákadlom je známy Rembrandtov obraz Nočná hliadka.

Židovské historické múzeum – židovské múzeum v Amsterdame patrí medzi jedno z najznámejších múzeí svojho druhu. Sídli v priestoroch štyroch synagóg.

Múzeum van Loon – múzeum sa venuje zobrazeniu paláca spolu s jeho záhradou na grachte. Väčšina interiérových doplnkov pochádza z obchodných ciest po ďalekých kolóniách. Múzeum má meno po jednej z najvplyvnejších rodín Amsterdamu.

Múzeum voskových figurín Madame Tussaud Scenerama je po londýnskom, druhé najväčšie na svete. Vďaka využitiu najmodernejšej techniky a zvukových a pohybových efektov podáva obraz o živote Amsterdamu v takzvanom „Zlatom storočí“. Tak býva v Holandsku označované 17. storočie, kedy došlo k mnohostrannému rozkvetu výtvarného umenia a vzdelanosti. Je doplnené o významné osobnosti 20. storočia.

Van-Gogh-Museum – Ak ste milovníkmi umenia, tak rozhodne nemôžete obísť múzeum slávneho maliara Van Gogha. Práve tam sa nachádza najväčšia a najfantasmago­rickejšia zbierka Van Gogha (číta sa mimochodom Fan Choch) na svete. Múzeum ročne navštívi okolo 1 000 000 návštevníkov, v prípade záujme musíte vyčkať dlhú radu. Okrem obrazov Van Gogha tu nájdete diela Clauda Moneta, Paula Gauguina a mnohých ďalších.

Múzeum moreplavby – leží v Osterdoku, v tesnej blízkosti centra mesta. Turisti tu môžu obdivovať krásne modely lodí, mapy, navigačné prístroje a mnoho zaujímavostí súvisiacich s morom.

Zaanse Schans je kapitola sama o sebe, miesto ktoré ešte nikdy nesklamalo. Ide o skanzen veterných mlynov a iných zaujímavých budov, a miesto kde sa demonštrujú naživo činnosti ako výroba drevákov, syrov a porcelánu. Najlepšie je dostať sa tam pred piatou poobede, neskôr sa mlyny zatvárajú. Vstup do areálu je zdarma, do mlynov je nejaký symbolický poplatok, do výrobní zdarma (žijú z predaja suvenírov).


Komentáre (1)
2012-02-12 15:22 Admin

Hezké stránky se spoustou užitečných informací. Amsterdam jsem navštívil a je tam moc hezky. Více fotografií z Amsterdamu si můžete prohlídnout na stránkách: http://www.ma­xitrip.cz/…ko/am­sterdam


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!