Amsterdam - nakupovanie

Amsterdam je mestom starožitností, kníh, diamantov a kuriozít. V Amsterdame je pre kupcov k dispozícii viac než 10 000 obchodov. Nachádzajú sa tu predajne zastupujúce medzinárodné obchodné značky, umelecké diela i starožitnosti. Medzi miestne suveníry sa radia tulipánové hľuze, miestne čokolády, syr cumin, fľaše jenever (holandský džin) a diamanty.

Tradičná prevádzková doba v obchodoch je UT – PIA, od 9:00/10:00 – 18:00, v So 9:00 – 17:00. Niektoré obchody ostávajú otvorené dlhšie, najmä vo štvrtok. do 21:00 V nedeľu a v pondelok sú mnohé obchody zatvorené.

Niektoré supermarkety, napr. Albert Heijn, je otvorený do 20:00 alebo 22:00. V nedeľu je možné nakupovať v centre mesta, v štvrti Kalverstraat, Damrak, Leidsestraat, a blízko Noorderkerk. Hlavnou obchodnou oblasťou je Leidsestraat, ktorá sa nachádza medzi Leidseplein a Spui, Kalverstraat a Nieuwendijk. Začína pri Munt Tower, ďalej pokračuje cez Dam a končí pri Hlavnej stanici.

Na ulici Leidsestraat sa nachádzajú módne butiky, veľké módne domy (Metz & Co), obchody so suvenírmi. Turisti môžu spojiť prehliadku mesta po kanáloch s nákupom alebo zástavkou v niektorej v kaviarni.

Kalverstraat ponúka kombináciu klasických obchodných domov, módnych butikov a luxusných shop centier pri oblasti Kalvertoren, zatiaľ čo Nieuwendijk, ktorý sa radí medzi najstaršie obchodné ulice, poskytuje turistom módu strednej cenovej úrovne, obuv a obchody s CD nosičmi.

V Amsterdame sa dá dobre nakúpiť v butikoch, v špecializovaných predajniach alebo vo veľkých obchodných domoch (Metz), ktoré sa nachádzajú aj v okrajových častiach. Tie ponúkajú možnosť nákupu do neskorých večerných hodín a pohodlný nákup počas soboty i nedele.

Amsterdam má 25 trhovísk. V blízkosti City Hall a Opera sa nachádza zaujímavý blší trh. Rušný trh s kozmopolitnou stravou je v Albert Cuypstraat (ovocný a zeleninový trh).

Turistom odporúčame navštíviť pestrofarebný Bloemenmarkt (trh kvetov). Je tam možné kúpiť produkty miestnych farmárov, nachádza sa na Noordermarkt. Je otvorený v Sobotu od 9:00 – 16:00, v zime do 15:00.

Vogelmarkt je trhoviskom s vtákmi, otvorený v sobotu od 8:00. Atrakciou každého piatku v lete je prehliadka syrových bochníkov, ktoré sa tradične vážia na Alkmaare.

Amsterdam získal reputáciu tzv. klubovými domami – Clubwear House, Spuistraat 242, a ZX Fashion, Kerkstraat 113. Obidva obchody informujú návštevníkov, kde sa v meste konajú „cool party“.

DKNY sa nachádza na PC Hoofstraat 60, zatiaľ čo Armani je na čísle 39–41, na tej istej obchodnej ulici. Maison de Bonneterie, Rokin 140–2, je Harrods Amsterdamu – tu je možné nájsť top kvalitu mužského i ženského ošatenia, i spotrebný tovar do domácnosti. Oblasť Dam ponúka niekoľko nákupných volieb pre turistov. Bijenkorf, Dam 1, predáva značne široký sortiment tovarov – oblečenie, príslušenstvo, kozmetiku a bytové doplnky.

Magna Plaza, Nieuwezijds Voorburgwal 182, sídli v bývalom Hlavnom poštovom úrade. V interiéri sa nachádza 40 obchodov siahajúcich od Virgin Megastore po Shu Uemura Cosmetics.

Príkladom nových centier je „ostrov KNSM“. Wini, Haarlemstraat 29, je vyhľadávaný vyznávačmi hip a retro módy.

V centre mesta sa nachádzajú iba drahé supermarkety. Doporučujeme nakupovať v supermarketu Dirk van den Broek, sú najlacnejšie a nájdete tam všetko. Nachádza sa napriklad na Maria Heineken plain, alebo na Waterloo plein.

Ceny sa veľmi líšia v rôznych obchodoch, jeden z najlacnejších chainov je Dirk van den Broek, jeden z najdrahších je Super de Boer tak aspoň približný prehlad tých základných vecí:

Ak niekde uvidíte malý pouličný trh, tak neváhajte a pekne si ho prejdite. Obvykle sú tam ceny výrazne priaznivejšie ako v obchodoch (zvlášť syry).

Na Queensday 30.apríla –  deň narodenia kráľovnej sú obchody zavreté a je štátny sviatok. V tento deň je však povolený na uliciach i v centre predaj bez povolenia.

Ľudia povynášajú z domu čokoľvek a Amsterdam sa stáva na deň veľkým blším trhom. Bez povolenia sa nesmie predávať jedlo, alkohol a marihuana. Mnoho ľudí tento zákaz aj tak nerešpektuje, pretože je to v tento deň viac-menej tolerované aj od polície. Ulicami a z plávajúcich Houseboatov vyhráva hudba. Väčšina ľudí nepredané veci častokrát necháva na ulici, alebo ich porozdávajú.

Pokiaľ máte záľubu v zbieraní, pre iných nepotrebných vecí skúste navštíviť niektoré z ulíc v nočných hodinách. V nedeľu a stredu dávajú ľudia pred domy odpadky i veci ktoré už nepotrebujú, (starú TV, rádio, toaster atď) aby ich na druhý deň ráno smetiari odviezli. Prejdite sa v týchto dňoch ulicami napr. štvrti Jordaan a nájdete tam trebárs niečo, čo sa vám bude hodiť. Boli by ste prekvapení, čo niektorí ľudia dokážu vyhodiť.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!