Amsterdam - doprava

Doprava do Amsterdamu

Letecky do Amsterdamu
Najvýhodnejšie spojenie do Amsterdamu je letecky. Z Bratislavy do Amsterdamu (letisko – Schiphol) je denné letecké spojenie. Cesta lietadlom trvá necelé dve hodiny.

Letisko Schiphol, vzdialené asi 20 minút vlakom od centra Amsterdamu, je najväčším letiskom v Holandsku a štvrtým najväčším v Európe. Za rok prepraví asi 40 miliónov cestujúcich a je domovským letiskom spoločnosti KLM.

Letisko sa nachádza 15km juhozápadne od Amsterdamu. Je situované pri A4 motorway, ktorá spája Haag a Rotterdam. Lietadlá na letisku Shiphol pristávajú štyri metre pod úrovňou mora. Schiphol je v preklade pasca lodí a niekde v hĺbke sú zvyšky zo stovky vojnových plachetníc, ktoré sa tam v 16. storočí potopili vo veľkej holandsko-španielskej námornej bitke.

Spojenie letiska s mestom
Vlakom (Direct Rail Link) sa najrýchlejšie dostanete z medzinárodného letiska Schiphol na Amsterdam Central Station. Železničná stanica sa nachádza v centrálnej hale, pri námestí Schiphol. Odtiaľ smerujú železničné spoje každých 10 minút z nástupištia č 1 a 2, s cestovnými nákladmi € 3,40 (pokiaľ lístok zakúpite v automate na mince) pre jednosmernú cestu, alebo € 3,90 (lístok zakúpený na prepážke).

Taxík je možné si rezervovať vopred na webovej stránke a z letiska Schiphol do centra stojí minimálne € 35.

Mnoho hotelov zabezpečuje bezplatnú prepravu turistov z letiska. Connexxion Schiphol Hotel Service (tel: (0)38 339 4771) poskytuje prepravné služby z letiska k 55 hotelom, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Amsterdamu.

Prenájom automobilu
Prenajať auto je možné u viacerých spoločností sídliacich na letisku Schiphol. Napr: Avis, Budget Rent-A-Car, Europcar Autoverhuur B.V., Hertz Automobielen Nederland, National Alamo Rent a Car nebo Sixt Rent a Car. Doporučujeme auto rezervovať dopredu. Prenájom auta stojí od 60 €/deň

Parkovanie
Pre krátkodobé parkovanie (do 48) sú určené parkoviska (P1 a P2), obe sú spojené s terminálom a Schiphol Plaza pohyblivými schodmi.

Pre dlhodobé parkovanie je určené parkovisko (P3), ktoré je od terminálu vzdialené 4km. Je tu i luxusné parkovisko (P7).

Doprava v Amsterdame

Bicykel
Obyčajný bicykel je jedným z najrýchlejších a najvhodnejších dopravných prostriedkov v centre. Je to spôsobené tým že Holandsko je úplne placaté, a má neuveriteľné množstvo bicyklových chodníkov (fietspad). Pre nenáročných turistov prichádza v úvahu napr. možnosť výhodného zakúpenia starého bicykla v bazáre.

Pre turistov sú tu k dispozícií požičovne (zhruba za € 8 za deň, so zľavami pre dlhšie nájomné), špecializovaní sprievodcovia mestom na bicykloch, mapy s poznávacími trasami i zvláštne „cyklistické hotely“. Kuriozitou je špecializovaný cyklistický hotel Ostade Bike Hotel, ktorý je plne vybavený pre turistov na bicykloch.

Personál má špeciálne školenie a poskytne hosťom kompletné informácie o cyklistickej doprave v Amsterdamu i o doporučených trasách. Mesto má v súvislosti s cyklistickou dopravou dva hlavné problémy – bezpečnosť a krádeže bicyklov a preto k nemu z požičovni dostanete dva masívne zámky.

Bicykle si zamykajte i na malú chvíľu. Nezamknutý znamená, že ho už nikto nechce. Pre bicykle sú vyhradené špeciálne cyklotrasy, nieje dovolené jazdiť po chodníku a v peších zónach. V noci je treba mať na bicykli svetlo. Pokuta za jazdu v pešej zóne alebo za chýbajúce svetlo je pomerne častý jav.

Polícia je veľmi ostražitá i v noci a pokuty začínajú u čiastky € 30. Cyklisti majú v meste vyhradený zvláštny pruh medzi chodníkom a cestou. Ten je obvykle ohradený veľkými žltými kockami. Bicykel tu používa skutočne väčšina ľudí – na 730 000 obyvateľ mesta Amsterdam pripadá 600 000 bicyklov. Nepoznám žiadnu inú krajinu ktorá by bola viac „Bicykel-Friendly“.

Návštevníci, ktorí sa nezdržia na dlhšiu dobu, zrejme využijú mestskú hromadnú dopravu – v centre mesta električky alebo metro, na jeho okrajoch autobusy. Je možné vziať si taxík alebo sa po kanáloch dopravovať na lodi. Jazda autom v centre je veľmi komplikovaná kvôli dopravným zápcham a problémom s parkovaním.

Hromadná doprava v Amsterdame zahŕňa vnútroštátne a medzinárodné železničné spojenie, 3 linky metra,1 trasu mestskej železnice, 17 električkových trás, niekoľko autobusových liniek, autobusovú dopravu vnútroštátnu aj medzinárodnú a niekoľko trajektov.

Električky, autobusy, metro
Metro a električky jazdia v intervaloch 10 až 15 minút. Metro je rýchle, ale vyplatí sa ním cestovať len na väčšie vzdialenosti, napríklad z centra na okraj mesta. Neprepadnite panike keď metro (sneltram) vyjde na povrch, pod zemou je len v centre mesta.

Verejná doprava v Amsterdame funguje na princípe zón. Celé mesto je rozdelené na zóny a cestovné sa platí podľa toho, cez koľko zón s dopravným prostriedkom prechádzate. Lístok sa volá strippenkaart (pásiková karta) a dá sa kúpiť v rôznych veľkostiach na poštách, na miestach kde sa predávajú noviny a tabak, a na Central Station (centrálna stanica).

Najvýhodnejšie sa javí modrá 15 pásiková, stojí € 6,40; 45 prúžkov stojí €19,20. Deti mladšie ako 12 rokov a ľudia starší ako 65 rokov používajú lacnejšiu rúžovú strippenkaart.

Po nastúpení do autobusu vám šofér opečiatkuje správny počet pásikov, v električke a metre si ho musíte vyšpekulovať a označiť sami, je to vždy počet zón cez ktoré prechádzate + 1. Ak ide človek iba v jednej zóne, označí dve. Ak prejde dve zóny, označí tri prúžky. Čiže na cestu po centre mesta potrebujete vždy minimálne 2 pásiky. Zároveň na jeden strippenkaart môžete prestupovať na iný dopravný prostriedok (v rámci jednej hodiny).

Posledné metro a električky idú okolo 00:20 a potom už idú iba nočné autobusy. Behom týždňa je interval hodinový, cez víkend 30 minút.

Pozor: nočné autobusy (ktoré chodia tak raz za hodinu až dve) sa platia cash, lebo ich prevádzkujú iné súkromné spoločnosti. Nezáleží, koľko staníc prejdete, každý cestujúci platí cestovné € 4.

Aj v Amstredame majú turisti možnosť využívať služby liniek Eurolines. Táto sieť je rozšírená po celej Európe a poskytuje výhodné dopravné spojenia. Autobusy hromadnej dopravy premávajú pravidelne do Amsterdamu a iných miest. Bus č. 197 a 370 smeruje priamo do centra metropoly a k štvrti Amsterdam Zuid. Večerné spoje smerujú do Utrechtu, Amsterdamu, k Centrálnej Stanici, Leidenu, Haagu, Delftu a Rotterdamu.

Taxi
Zastaviť taxi na ulici v Amsterdamu nieje zvykom, väčšinou si ho treba objednať. Taxi služba stojí €1.80 za km ( napr. city cab: 0900.677.7777)

Mnohí návštevníci Amsterdamu využívajú služby pedálového taxíka pre dve osoby, ktorý je lacnejší ako bežný taxík.

Lodná doprava
Vďaka prístupu k moru má široké dopravné možnosti aj plavba loďou. Veľmi atraktívna je okružná plavba, Museumboot Rederij Lovers, ktorá má trasu so siedmimi zastávkami popri asi 20 múzeách.

Canalbusy (www.canal.nl) chodia každých 40 minút od 9:50. Denný cestovný lístok stojí €16 a platí do 12.00 hod. budúceho dňa. V priebehu tejto plavby uvidíte mnohé atrakcie , ktoré ponúka Amsterdam. Denný lístok do múzea lodí stojí €14.25, s prestávkami na hlavnej stanici, Prinsengracht, Leidseplein, Herengracht, Muziektheater a východnom prístavnom bazéne.

Amsterdam Card
Amsterdam Card je kartička za 33 eur, ktorá platí 24 hodín na mestskú dopravu, plavby po krachtoch, je vstupenkou do mnohých múzeí, atrakcií, poukazom na zľavu vo viacerých obchodoch a reštauráciách. Dvojdňový stojí o desať eur viac, trojdňový o ďalšiu desiatku. V hoteloch visia praktické vizitky (na snímke) s informáciami, ktoré často niesu v sprievodcoch (obchodíky, požičovne, suveníry, krčmičky, služby).

Dvadsaťminútová cesta stojí 3,50 eura, spiatočný lístok je za 6,20 eura, treba sa však vrátiť v ten istý deň. Spiatočný lístok sa vyplatí, pretože okolo letiska stojí dvoj- či trojposteľová izba v dobrom hoteli už od 58 eur. Je teda lacnejšia než v centre a rezervovať sa dá prostredníctvom internetu


Komentáre (2)
2010-04-07 13:20 bluybrink @

Ak si chcete precitat originalny text z ktoreho bol tento clanok bez dovolenia ukradnuty, a mnoho dalsich dobrych textov, tak chodte na http://expat.sa­tyr.nl

2012-05-20 22:08 Peter

vsade sama ignoracia…smutne


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!