Amsterdam

Amsterdam je zaujímavý 365 dní do roka. Pravdepodobnosť, že budete mať super dovolenku je kedykoľvek v roku veľmi vysoká. Originálnu architektúru tohoto mesta na grachtoch môžete najlepšie obdivovať z vody.

Pásmo grachtov vzniklo v 17. storočí, zahŕňa 160 kanálov o celkovej dĺžke 75 kilometrov a kotví na ňom okolo 2500 hausbotov. Amsterdam je pokladaný za jedno z najfarebnejších miest Európy. Amsterdam je totiž metropolou tolerancie a môže sa tu mnohé, čo je inde zakázané. Mesto otvára svoju náruč návštevníkom starým i mladým, bohatým i chudodným, náročným i čundrákom.

Mesto bolo založené koncom 12. storočia ako malá rybárska dedinka na brehoch rieky Amstel. Amsterdam má cca 735,000 obyvateľov, spolu s mestskými časťami obyvateľstvo predstavuje približne 1,5 milióna. Amsterdam je hlavné mesto Holandského kráľovstva, kde na štvorcovom kilometri žije viac ako 400 ľudí, no vládu, kráľovnú, parlament ani zastupiteľské úrady nenájdete tu, ale v tzv. sídelnom meste, v Haagu.

Amsterdam má jedno z najväčších historických mestských centier v Európe pochádzajúce z 17. storočia, holandského Zlatého obdobia. Zvláštny ráz mestu dodáva systém sústredných polkruhových kanálov (grachtov) okolo stredu starého mesta, ktorý dodnes určuje tvár mesta.

Grachtov je asi päťdesiat a už vyše tristo rokov rozdeľujú mesto na stovky ostrovčekov. Nad nimi sa klenie nemenej ako 800 mostov. Pozdĺž kanálov bolo postavených veľa domov, niektoré sú dodnes obývané, v iných sú kancelárie a niektoré slúžia ako verejné budovy. Na nábreží sa raz za 5 rokov koná SAIL Amsterdam – veľkolepá prehliadka historických lodí.

Plavba malým hydrobusom najlepšie priblíži návštevníkovi dômyselnú sústavu polkruhovito a lúčovito usporiadaných grachtov, ktoré sa prepletajú celým mestom. Amsterdam je oddávna známy diamantmi, ich brúsením, zušľachťovaním a obchodovaním s nimi. Prudký rozvoj tejto činnosti nastal najmä od roku 1456, keď Holanďan Ludwig van Berquem objavil brúsenie diamantov diamantovým práškom a zaviedol pri brúsení symetrické usporiadanie plošiek. Najznámejšie brusiarne ležia v centre mesta. Zvedaví návštevníci môžu volne sledovať majstrov pri práci, brusiarne sú otvorené po celý deň.

Neďaleko rušného centra sa nachádzajú tiché kanály a listnaté parky, ktoré poskytujú po celý rok únik pred ruchom mesta. Vyhľadávaný je najmä Vondelpark, v ktorom sa v lete usporadúvajú koncerty.

Kedy navštíviť Amsterdam?
Ak uprednostňujete rušný život, tak určite na Queensday 30.apríla –  deň narodenia kráľovnej. V tento deň sú obchody zavreté a je štátny sviatok. Ulice Amsterdamu sú plné ľudí, odetých do oranžovej farby (národná farba).


Komentáre (1)
2011-08-18 12:12 PepeH @

My sa chystáme do Amsterdamu koncom mesiaca, plánujeme 3 dni na Amsterdam a potom ešte chceme pozrieť Rotterdam a Haag. Máte niekto nejaké overené tipy, čo sa určite oplatí pozrieť? Prípadne ešte niektoré iné mesto, ktoré by stálo za to.. Vybrali sme si ubytovanie v centre Amsterdamu, ( Hotel Luxer, Warmoesstraat – http://www.hot­zebra.sk/…ly/am­sterdam ), kvôli atmosfére. Budem vďačný za každý tip :)


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!