Rhodos

Hlavným mestom je Rhodes City, ktoré sa nachádza na hornom cípe ostrova a je ohraničené z troch strán morom. Ostrov Rhodos má okolo 3000 slnečných hodín ročne, preto patrí k najslnečnejším oblastiam v Európe. Ostrov má okolo 100 tisíc obyvateľov.

História
O histórii ostrova hovorí grécka mytológia. Podľa nej sa boh Zeus rozhodol prideliť tento ostrov inému bohovi. Vybral si ho boh Helios kvôli azúrovo modrému moru a jeho žiarivosti. Pomenoval ho podľa nymfy Rhode, do ktorej bol zamilovaný. Na ostrove žilo od jeho počiatku množstvo stredomorských civilizácií

Architektúra
Nad mestom sa týči akropola helenistickej kultúry. V meste prevažujú moderné budovy, na niektorých miestach sa vyskytujú stavby s vplyvom talianskej architektúry. Zaujímavosťou je pohrebisko Korakonero z posledného obdobia helenistickej kultúry. Veľké bohatstvo stredovekých monumentálnych stavieb sú tajomným odkazom z minulosti, ktoré chráni UNESCO. Zaujímavým miestom je návšteva Údolia motýľov, dediny Trianda, vrch Filerimos a množstvo ďalšich pamiatok.

Kuchyňa
Nie každý slovenský turista by si mohol sadnúť do jednej z typických gréckych taverien, lebo ceny sú pomerne vysoké. Kuchyňa sa neodlišuje od ostatných južanských typom zeleninového, ľahkého základu jedál. V ponuke sú všetky druhy jedál od rýb, grilovaného mäsa a ostrovných špecialít. Ak pôjdete na Rhodos, nezabudnite ochutnať špecialitu mezedes so špeciálnym aperitívom ouzo. Najzaujímavejším pokrmom sú hroznové listy plnené jahňacím mäsom a ryžou, pražené na oleji, ktoré sa podávajú nastudeno. Ďalšou lahôdkou sú grilované chobotnice, takzvané kalamari. Aj na Rhodose sa pripravuje dobré pivo a víno. Domorodci preferujú značku piva Rodian a degustácia vín je vítaná vo vychýrených vinotékach neďaleko hlavného mesta Rhodes.

Klíma
Rhodos je svojou klímou typickým stredomorským ostrovom. S horúcim, slnečným letom s miernou a daždivou zimou. Priemerné teploty v júli a auguste sú okolo 29 stupňov Celzia. V ostatných mesiacoch je teplotný priemer tesne nad a pod 20 stupňov. Štrkopieskové pláže sa chvália množstvom slnka s drsne priateľským vetrom.

Nákupy
Nákupov chtiví turisti a najmä „zlatokopi“ si prídu na svoje, pretože obchody so zlatom a striebrom sú na každom kroku. Zaujímavosťou v oblasti obchodu je predaj kožených výrobkov a suvenírov z tureckého dovozu. Na trhoch ponúkajú špecifické reprodukcie antických sôch, portétov a fresiek. V pestrej ponuke suvenírov nechýba ani typický grécky nábytok, koberčeky a keramika.

Taxi služby
Objednanie taxíka cez telefón stojí 1,5 eura. Ceny transportu do jednotlivých letovísk stoja v priemere od 20 do 40 euro. Napríklad do destinácie Falikari vás odvezú za 25 euro alebo do Kolymbie za 33 euro.

Letiská
Na Rhodose sa nachádza jedno z najlepších letísk v Grécku a to konkrétne 15 km od hlavného mesta Rhodes. Nezaniká ani pestrou ponukou služieb v letiskovej hale ako sú snack bary, obchody aj bezclové a požičovne áut.

Doprava po ostrove
Medzimestská doprava funguje naplno. Svoje služby poskytuje prostredníctvom urdžiavaných autobusov. Hlavná autobusová stanica sa nachádza na Eleftherias námestí neďaleko prístavu Madraki. Pre viac informácií o autobusovej doprave kontaktujte telefóne čísla 2241027706 alebo 22410–20236.

Na Rhodose je pomerne zaužívaný spôsob cestovania prostredníctvom požičovní áut. Sídli tu množstvo medzinárodných požičovní a najväčšie ostrovné hotely majú svoje vlastné. Výhodou meších, nie medzinárodných požičovní áut je možnosť dohadovania sa na cene. Ceny za požičanie už obsahujú aj kompletné poistenie auta a sadzbu za dĺžku trasy.

Zábava, reštaurácie, bary
Ostrov Rhodos srší energiou a nočným životom. Po Aténach je Rhodes druhé mesto s najrušnejším nočným životom. Hlavné mesto sa rozdeľuje na New town, kde je nočný život rušnejší a Old town. Väčšina zaujímavých kaviarní sa nachádza na pri pobreží, v okolí prístavu, za Academy námestím, na Odos Galias. Bary sa združujú pozdĺž Odos Diakonou. Nachádza sa tu zhruba 100 barov, z ktorých si určite vyberiete aspoň jeden podľa vášho gusta.

Banky
Nachádza sa tu množstvo pobočiek medzinárodných bánk. Všetky ponúkajú výmenu valút, či už v hlavnom meste alebo inej rekreačnej oblasti. Počas leta sú banky otvorené od ôsmej rána do druhej popoludní. Od apríla do októbra aj večer v čase od piatej do pol ôsmej. V sobotu je možná len výmena valút. Takmer všetky hotely majú zmenárne na recepcii. Bankovými kartami, ako Visa, Mastercard, a ďalšími sa dá platiť vo vačšine obchodov.

Doležité telefónne čísla

  • Privolanie sanitky: 166
  • Hasiči: 199
  • Polícia: 100
  • Letisko Rhodes: 22410 83.200
  • Taxi služba: 22410 27.666

Komentáre (2)
2011-05-28 18:29 drobcek

Chcela by som sa spýtať či je možné vložiť hotovosť na účet vedený na Slovesnku a za aký poplatok, ďakujem.

2017-07-14 22:06 martina

Rodos je perla Grecka. Troska dary ostrov ale inak super http://pocasi­e.pozri.sk/…o­viska/rodos


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!