Dubaj

Láka vás spojenie Orientu a moderného sveta zároveň? Navštívte Dubaj v Spojených arabských emirátoch. Mesto, kde sa medzi modernou architektúrou týčia starobylé mešity a kde vedľa nových mrakodrapov plávajú drevené lode, ktoré za poplatok slúžia ako mestská hromadná doprava.

Dubaj je skrátka mesto plné prekvapení. Nájdete tu prepychové hotely, luxusné butiky a vyhlásené reštaurácie. Nezabudnuteľnú atmosféru ponúkajú aj klasické arabské trhy-souky. Na nich zoženiete čo vás len napadne. Od elektroniky, cez riady a gýčové suveníry, až po bankovky s portrétom niekdajšieho irackého vodcu Saddáma Husajna.

Ak počas návštevy tohto mesta stretnete množstvo Američanov, Indov alebo ľudí z východnej a západnej Európy, nebuďte prekvapení. Všetci sem prichádzajú za prácou alebo ako vyslanci firiem. Aj vďaka tomu sa bez problémov dohovoríte anglicky a väčšina informácií aj nápisov je tak v angličtine, ako aj v arabčine.

Vysokú životnú úroveň Emirátov uvidíte na každom kroku. Staré autá tu nenájdete, namiesto nich sa po cestách preháňajú športiaky, Ferrari, Porsche a Lamborghini. Dokonca aj najhoršie taxíky sú priestranné limuzíny značky Toyota, ktoré nájdete najmä na autobusových staniciach.

Pre každého niečo
Na svoje si prídete aj ak patríte k milovníkom histórie a architektúry. Hoci tu v posledných rokoch vyrástlo množstvo nových supermoderných budov, nájdete medzi nimi aj starobylé skvosty. Medzi ne patrí pevnosť Al Fahidi z roku 1787, v ktorej je dnes archeologické múzeum. Stelesnením miestnej architektúry je dom šejka Saida (Sheikh Saeed´s House), ktorý bol postavený v 19. storočí. Ak chcete vidieť najvyšší, 70 metrový minaret v meste, vyberte sa k Veľkej mešite (Grand Mosque).

Za návštevu však stojí aj prekrásna oáza Buraymi a ak sa vám bude chcieť, vyberte sa do metropole Abu Dhabi. Ako stvorená pre deti je Magic Planet umiestnená v nákupnom stredisku Dejra City Centre. Naozajstným zážitkom je letné sídlo posledného vládcu Dubaja Umm al Sheif Majlis. Ak sa chcete vyblázniť v najmodernejšom vodnom parku na svete, vyberte sa do Wild Wadi.

Dubaj samotný má asi 15 kilometrov pláží.

Najväčším projektom je Dubailand. Je to svet zábavy v púšti, skladajúci sa z lyžiarskych svahov, pretekárskeho motoristického kruhu, ekoparku a najväčšieho nákupného centra na svete.

Ak máte obavy z kriminality, či terorizmu, môžete ne pokojne zabudnúť. Dubaj je jedným z najbezpečnejších miest sveta. Hovorí sa dokonca, že keď na chodník položíte peňaženku, ráno ju nájdete na rovnakom mieste.

Prípadného zlodeja by totiž čakal naozaj prísny trest – doživotné vyhostenie z krajiny. Mali by ste si však dať pozor na to, čo si vezmete na seba. Tradičné arabské odevy si síce môžete kúpiť ako suvenír, na ich nosenie na verejnosti však radšej nemyslite. Je totiž zakázané.

alkohole v reštauráciách môžete len snívať. Islam pitie takýchto nápojov zakazuje. Alkohol preto dostanete len v špeciálnych obchodoch pre cudzincov alebo na letisku. Z jedálnych lístkov si môžete vybrať hovedzie, teľacie, jahňacie či kuracie mäso. Bravčové miestni považujú za nečisté, preto naň budete musieť počkať až do návratu domov.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!