Abú Dhabí - strava

Jedlá na Arabskom polostrove po stáročia ovplyvňovali mnohí prisťahovalci. Sú to najmä prišelci z Ázie a Stredného Východu, ktorí so sebou priniesli aj typické ingrediencie ako škoricu, šafran, kurkumu, mandle, pistácie, limetky a sušené ovocie. Hlavne sušené ovocie, ktoré dodáva jedlu šťavnatý charakter, odráža silný perzský vplyv na emirátsku kuchyňu. Tradičné jedlá miestnej kuchyne majú rybí, mäsitý alebo ryžový základ. Väčšinou si domáci pochutnávajú na kombinácii týchto surovín, buď si dajú ryžu s mäsom alebo s rybou. Arabi obľubujú aj jedlá z pšeničnej múky.

Variantnosť jedál iných národností si vyžaduje aj zásobovanie supermarketov pre nich exotickými potravinami. Veľa dovezeného ovocia a zeleniny kúpite v obchodoch za vysoké ceny. Naopak, miestne uhorky, paradajky, baklažán, zelené korenie a zemiaky dostanete veľmi lacno. Veľkej návštevnosti sa tu teší aj rybí trh, kde sa dajú kúpiť všetky exotické ryby a pritom zažiť jedinečnú atmosféru tohto miesta.

U Moslimov je jedenie bravčového mäsa tabu, preto aj ceny tohto jedla sú tu astronomicky vysoké. Reštaurácie, ktoré ponúkajú jedlá z bravčoviny, musia toto mäso uchovávať v separovanej chladničke a používať iný riad ako na prípravu iných druhov mäsa. Takisto v supermarketoch nájdete bravčovinu v osobitnom chladiacom boxe. To isté platí aj o alkohole. Za vysoké ceny ho ponúkajú len licencované prevádzky ako hotely, bary, oddychové centrá a športové kluby.

Typické jedlá:

Al Haares

Je jedno z charakteris­tických jedál v Emirátoch. Základné suroviny sú pšenica, ktorá sa varí vo vode s trochou soli a mäso. Táto kombinácia sa varí, až kým sa mäso úplne nerozvarí. Zmes sa preleje do hlinenej nádoby a vloží sa do hlinenej rúry. Nádoba sa prikryje horúcim uhlím a nechá sa niekoľko hodín piecť. Nakoniec sa jedlo natrie miestnym maslom a podáva sa v plytkých tanieroch zvyčajne pri slávnostných príležitostiach.

Al Majboos

Základnými ingredienciami mojboosu je mäso a ryža. Mäso sa dá variť do vody spolu s rôznymi koreninami. Neskôr k nemu pridáte usmaženú cibuľku a zeleninovú zmes, pozostávajúcu obyčajne zo zemiakov, paradajok a zeleného korenia. Táto zmes sa krátko povarí a vo vrstvách sa do nej pridá uvarená ryža a šafran.

Kvasnicový chlieb

Základné cesto sa pripravuje z múky, teplej vody, kvasníc a ďatľovej pasty. Vymiesené cesto sa odloží na 4 hodiny a potom sa nakrája na niekoľko častí. Každý kúsok sa vytvaruje do placky a samostatne sa smaží na panvici z oboch strán. Na hotový chlieb sa natiera maslo, med alebo syr. Toto jedlo sa zvyčajne pripravuje na sviatok Ramadán.

Al Khabeesah

Tento chutný dezert sa pripravuje z múky, ktorá sa vypraží do hneda, ružovej vody, cukru, masla a kardamónu. Táto zmes sa nechá na ohni, až kým nie je hotová.

Reštaurácie

Rozmanitosť reštaurácií siaha od európskej klasiky až po exotiku z Pacifiku. Môžete sa najesť v mexickej, polynézskej, japonskej, čínskej, thajskej, indickej, pakistanskej, talianskej či francúzskej reštaurácii, ktoré ponúkajú tú najvyššiu kvalitu jedla a služieb.

V krajine sa veľkej obľube tešia aj medzinárodné fast-foodové reťazce ako McDonald´s, Pizza Hut, Pizza Inn, Wimpy či Dunkin´ Donut. Nájdete tu známe hamburgery, hranolčeky či kvalitnú pizzu. Favoritom medzi podnikmi s rýchlym občerstvením je jednoznačne KFC. Na peších zónach natrafíte na milé etno-kaviarničky takmer na každom rohu. Servírujú tu nielen výbornú kávu, ale i sladké koláčiky a tortičky.

Sayad

Po najkvalitnejšie jedlo z rýb zamierte do reštaurácie Sayad (Rybár), ktorá sídli v Emirate Palace. Pôžitok zo znamenitého jedla pripraveného skvelým šéfkuchárom si môžete vychutnať dnu alebo na terase zaliatej slnkom.
www.emiratespa­lace.com

Rodeo Grill

V štýlovej reštaurácii Rodeo Grill si pochutnáte na výbornom steaku alebo grilovanej rybe, ktoré si často z jedálnička vyberajú nielen domáci, ale i hostia. Rodeo Grill vedie rozsiahlu vinotéku, ktorá je v meste raritou.
www.rotana.com

Lebanese Flower

Lebanese Flower je obľúbená prevádzka z miestneho reťazca reštaurácií. V menu nájdete úžasné minútky, ako aj grilované mäso a iné špeciality libanonskej kuchyne za v skutku prijateľné ceny.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!