Abú Dhabí - história

Už v 3. tisícročí pred n. l. sa naši predkovia, ktorí žili kočovným životom typickým pre tento región, usídlili v jednej časti dnešného Abú Dhabí. Moderné mesto má korene v 18. storočí, kedy nad ním prevzalo kontrolu kmeňové spoločenstvo Bani Yas.

Do polovice 20. storočia, ekonomiku Abú Dhabí držalo nad vodou najmä chovanie tiav, vývoz ďatlí a zeleniny z vnútrozemských oáz a vývoz perál, ktorý v tomto období vnášal najviac peňazí do vládnej pokladnice. Drvivá väčšina obyvateľov však žila na pokraji chudoby.

V roku 1939 dal šejk Shakhbut Bin-Sultan Al Nahyan povolenie na ťažbu ropy a v roku 1958 zo zeme vytryskli prvé kvapky čierneho zlata. Zo začiatku príjmy z predaja ropy tvorili len malú položku. Časom ropní magnáti postavili niekoľko výškových budov a v roku 1961 dokončili prvú asfaltovú cestu v meste. No šejk Shakbut pochyboval, že tieto zásoby vydržia dlho a tak bol opatrný pri ťažobných plánoch. Príjmy radšej šetril, namiesto toho, aby investoval do ďalšieho rozvoja. Jeho brat Zayed bin Sultan Al Nahyan sebavedomo vedel, že ropné bohatstvo môže úplne zmeniť Abú Dhabí. Vládnuca rodina mu verila a on v roku 1966 prevzal vládu po svojom bratovi Shakbutovi.

S oznámením britskej vlády, že v roku 1971 opustia oblasť Perzského zálivu, sa šejk Zayed stal hlavným iniciátorom pri pretváraní Spojených Arabských Emirátov. Po tom, ako Emiráty v roku 1971 získali nezávislosť, nastal obrovský prísun príjmov z ropy do štátneho rozpočtu. Na miestach, kde kedysi stáli tehlové chatrče, razom vyrástli banky, butiky a moderné budovy.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!