Abú Dhabí - doprava

Medzinárodné letisko v Abú Dhabí

Leží 26 kilometrov východne od centra mesta. Okrem národných aeroliniek Etihad Airways, tu sídli vyše 34 leteckých spoločností, ktoré vás dopravia do viac než 150 destinácií po celom svete. V priestoroch letiskovej haly sú pasažierom k dispozícii kaviarne, reštaurácie, pošta, modlitebňa, obchodné centrum, bankomaty, požičovňa áut, VIP salónik či letiskový hotel. Do haly, na check in, eskalátory a toalety je bezbariérový prístup. Priamo spred terminálu do mesta premáva každých 30–45 minút autobus číslo 901. Pre pohodlnejšiu dopravu do vášho cieľa môžete použiť taxík, ktorý zaručene zoženiete priamo oproti terminálu. Cesta trvá približne pol hodiny a prepravné stojí okolo 65 AED.

Na letisku sú štyri terminály, z ktorých jeden je tzv. City Terminal. Jeho hlavný stánok je priamo v meste a slúži klientom vybraných leteckých spoločností, ktorí tu môžu prejsť cez check in a vyzdvihnúť si svoje palubné lístky. Jeho výhodou je, že keď pasažieri dorazia na letisko, rovno nastúpia do lietadla.

Zo Slovenska sa do Abú Dhabí dopravíte po niekoľkých prestupoch a medzipristátiach. Z viedenského letiska lietajú linky, kde stačí jedenkrát prestúpiť. Cesta trvá najmenej 8 hodín. http://www.abud­habiairport.a­e/

Autobusy

Mesto prevádzkuje regionálne a medzimestské pravidelné autobusové linky a taxi službu. Cestovné poriadky sú veľmi prehľadné aj pre turistov, ktorí navštívili túto krajinu prvýkrát. Mesto neustále investuje do kúpy nových a pohodlnejších autobusov, v ktorých nechýba klimatizácia a navyše sa odveziete za rozumnú cenu. Cesta autobusom do miest Baniyajs, Habashan a Al Ain vyjde maximálne na 6 AED na osobu. Pre skupinky je ideálne prenajať si jeden z minibusov, ktoré obyčajne parkujú pri hlavnej autobusovej stanici. Majú kapacitu 14 miest.

Taxi

Mimoriadne lacný a pohodlný spôsob prepravy je taxík. Minimálna cena prepravného je 3 AED, pričom za každý začatý kilometer sa dopláca 0,75 AED. Po meste jazdí nespočetne veľa taxíkov a sú takmer všade. Väčšina taxikárov hovorí po anglicky a úplne stačí, aak pasažieri povedia názov hotela, reštaurácie alebo obchodu, ktorý je cieľom ich cesty.

Taxík vás odvezie aj na väčšie vzdialenosti. Napríklad výlet taxíkom do Dubaja (160 km) stojí 150 AED. Taxíky, kde sa vezie viacero pasažierov vás do Dubaja odvezú len za 50 AED.

Prenájom auta

Ak si trúfate jazdiť po Abú Dhabí na vlastnú päsť, prenájom auta je veľmi lacné riešenie. Najväčšie medzinárodné požičovne áut sú Hertz, Europcar a Avis, no aj miestne požičovne poskytujú v tejto oblasti dostatočne kvalitné služby. Prenajať auto si môžete aj na letisku v jednej z prevádzok autopožičovní.

Pri prenájme automobilu sa treba preukázať cestovným pasom a platným medzinárodným vodičským oprávnením. Na základe týchto dokladov vám vystavia tzv. dočasné oprávnenie. Vodič musí mať viac než 21 rokov a vodičský preukaz vlastniť viac než jeden rok. Od vodičov mladších ako 25 rokov požadujú prevádzkari často extra poplatok. Mnoho prenajímateľov si žiada pri prevzatí auta fotokópiu pasu alebo platobnej karty ako depozit. Miestne zákony netolerujú pitie alkoholu pred šoférovaním.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!