Spojené Arabské Emiráty

Poloha
Spojené arabské emiráty ležia v severovýchodnej časti Arabského polostrova. Hraničia so Saudskou Arábiou a Ománom. Pobrežie tvorí asi dvesto ostrovov, z ktorých je väčšina neobývaná. V okolí Dubaja prevláda púšť. Najväčšia hora je Jebel Yibir s výškou 1527 metrov. Hlavným mestom je Abu Dhabi.

Podnebie
Kombinácia púšte, mora a polohy priamo na obratníku Raka môže za horúce podnebie. Aj zimy sú teplé, obrovské horúčavy nastávajú v lete a sú sprevádzané extrémnou vlhkosťou vzduchu na pobreží. Pokiaľ v krajine prší tak krátko, ale prudko.

Počet obyvateľov
Podľa posledných odhadov takmer päť miliónov. Najviac ľudí žije na morskom pobreží. Naopak rozsiahla púštna oblasť je takmer neosídlená.

Štátne zriadenie
Federácia, ktorú tvorí sedem emirátov: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah (Šardža), Ajman (Adžmán), Umm al-Qaiwain (Umm al Kuvejn), Fujairah (Fudžajra) a Ras al-Khaimah (Ras al Chajma).

Víza
Podmienkou vstupu do krajiny je pas platný aspoň šesť mesiacov po návrate a turistické víza. Tie si vybavíte prostredníctvom veľvyslanectva Spojených arabských emirátov vo Viedni alebo cez cestovnú kanceláriu. Ich vybavenie trvá asi desať dní. Pozor! V prípade straty alebo zničenia vám hrozí pokuta alebo pobyt v miestnom väzení.

Časové pásmo
Časový rozdiel oproti Slovensku sú plus dve hodiny v letnom období a plus tri hodiny v zimnom období.

Náboženstvo
Štátnym náboženstvom je islam. Tolerujú sa aj hinduizmus a kresťanstvo.

Mena
Používa sa emirátsky dirham (AED). Dirham sa delí na 100 filsov. Jeden americký dolár (USD) sa rovná 3,67 dirhamu. V Spojených arabských emirátoch môžete zameniť akúkoľvek svetovú menu. Najlepšie je však mať pri sebe doláre alebo eurá. Aktuálne presné kurzy nájdete v miestnych novinách. Najlepšie kurzy na výmenu peňazí ponúkajú súkromné zmenárne najmä v centrách veľkých miest. Obvykle sú otvorené od 8:30 do 13:00 a neskôr od 16:30 do 20:30. V piatok však len doobeda. Peniaze vymeníte aj v bankách a na hotelových recepciách, ale tam sú kurzy najmenej výhodné.

Platenie
Je dobré, ak budete mať pri sebe aspoň nejakú hotovosť vrátane drobných mincí. Medzinárodnými platobnými kartami (VISA, MasterCard, American Express, Diners) môžete platiť v hoteloch, autopožičovniach, nákupných centrách a lepších reštauráciách. Niektorí predajcovia si pri platbe kartou nelegálne zaúčtujú poplatok za tranzakciu vo výške 2–5%.

Sprepitné
Sprepitné sa síce nevyžaduje, ale je slušné ho dať, ak budete spokojní. Výnimkou sú len slušnejšie reštaurácie, ktoré si účtujú poplatok za obsluhu. V iných reštauráciách sa výška sprepitného pohybuje od 10%.

Telefonovanie
Do celého sveta sa dovoláte z verejných automatov. Telefónne karty zoženiete v supermarketoch asi za 30 dirhamov. Po deviatej hodine večer sú tarify nižšie. Na Slovensko sa dovoláte tak z Eurotelu ako aj z Orangeu.

Pošta
Pošotvé známky na pohľadnice stoje 2 dirhamy, na dopis 3–6 dirhamov. Kúpite ich na poštách alebo v niektorých obchodoch. Poštové schránky sú červenej farby a nachádzajú sa väčšinou pri nákupných centrách. Najjednoduchšie je však nechať dopis na recepcii hotela, kde sa personál postará a odoslanie. Doručenie pošty na Slovensko trvá asi týždeň.

Zdravotná starostlivosť
Úroveň zdravotníckych služieb sa v celej krajine líši. Jednoduché ordinácie poskytujú základné ošetrenie zdarma. Luxusné zariadenia majú služby ná úrovni luxusných hotelov, takže aj cena len malého zákroku je o dosť vyššia. Špeciálne očkovanie pre vstup do krajiny nie je potrebné.

Športové možnosti
V Dubaji a jeho okolí nájdete najkrajšie golfové ihriská sveta. Na okreji mesta sa nachádza napríklad Emirates Golf Club, ktorý je priam oázou zelene. Hotel Jebel Ali má vlastnú 9 jamkovú golfovú dráhu pri každej jamke s panoramatickým výhľadom na Arabský záliv. Ďalšou možnosťou sú vodné športy ako plachtenie, vodné lyžovanie či windsurfing. Samozrejmosťou je potápanie, jazda na koni, lietanie na malých lietadlách, bowling, tennis, streľba, lukostreľba a lyžovanie na piesku.


Komentáre (4)
2008-10-12 11:16 gabina @

zabudli ste dodat, ze UAE je plne spinavych indov, primitivnych pakistancov a potrestenych filipincov. a ze je tu vela dopravnych zapch a zlych vodicov. a tie individua co tu ziju robia z emiratov pekne smetisko

2009-02-10 17:23 soňa @

ahoj moze mi niekto poradit maju dubajcanie nieco take ako telefonny zoznam alebo zlate stranky lebo sa chcem spojit s kamaratom a na nete nadarmo nieco take hladam dakujem

2012-05-12 20:55 keket @

kekertkeketkeket

2012-10-31 15:09 BoKU

Posielal som pohladnicu z Dubaja, na Slovensko išla presne mesiac.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!

Spojené Arabské Emiráty - Destinácie