Tokio - strava

Ak Vás v Tokiu prepadne hlad, nemusíte sa obávať, že budete musieť buď utekať na izbu alebo skončiť v najbližšom fastfoode. Len v centrálnom Tokiu sa totiž nachádza viac než tisíc reštaurácií, a neponúkajú len sushi. Prídu si tu na svoje turisti verní svojim domácim gurmánskym špecialitám, ako aj tí, čo radi experimentujú, a prišli ochutnať pravú tokijskú kuchyňu. V meste nájdete všetko od americkej, cez francúzsku až po mexickú reštauráciu. Väčšina japonských reštaurácií sa špecializuje na tradičnú kuchyňu, no v jedálnom lístku majú rozmanitejší výber. Za pozornosť stojí zopár tradičných japonských jedál, ktoré by ste ako turisti mali vyskúšať.

Kaiseki
O Kaiseki by sa dalo tvrdiť, že je pre náročných gurmánov, ktorí chcú ochutnať pravé japonské jedlo. V minulosti bolo toto jedlo považované výlučne za vegetariánsku záležitosť, teraz doň kuchári pridávajú niekedy aj mäso alebo plody mora. Ak si objednáte Kaiseki, čakajte viac chodov. Ako prvú obyčajne dostanete zeleninovú polievku, ktorú nasledujú malé taniere s čerstvou zeleninou. Tú pripravujú špeciálnym spôsobom, Samotní Japonci sa týmto gastro zážitkom obohacujú len príležitostne. Počas chodov dostanete dusenú, varenú, alebo grilovanú zeleninu. Za tento luxus sa však aj viac platí. Kaiseki večera vás môže vyjsť až 20 000 jenov.

Pozrime sa teda na tradičnú regionálnu japonskú kuchyňu. V Japonsku, ako určite mnohí očakávali, sa používajú namiesto príborov paličky. Japonsky Hashi, alebo Waribashi. Nie je až tak ťažké s nimi narábať, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Chce to len trochu cviku. Čo môže v japonskej reštaurácii prekvapiť je fakt, že po príchode vás môže personál privítať mokrým uterákom. Horúcim v zime, a studeným v lete. Tieto, takzvané Oshibori sú totiž určené na utretie rúk, ktoré niektorí dokonca používajú aj na osvieženie tváre.

Nebuďte prekvapení, keď k polievke nedostanete lyžičku, a vezmite si príklad od Japonca zo susedného stola, ktorý ju jednoducho sŕka z tanierika. Niektorí znalci sú dokonca ochotní tvrdiť, že týmto spôsobom jedlo chutí lepšie. Ak sa rozhodnete ochutnať pravé japonské sushi, naservíruje vám ho priamo kuchár, ktorý ho pripravoval. Pitie a ostatné dostanete od servírky. Dávať prepitné nie je v Japonsku tak zaužívané ako v iných krajinách. Čašníci ho neočakávajú a v tých lepších reštauráciách máte tipy zahrnuté v cene jedla. Veľmi často môžete naraziť na menšie reštaurácie alebo stánky s rýchlym občerstvením, kde vám naservírujú rezance. Tradičné japonské rezance, robené klasicky z pohanky. Nájdete ich všade kde uvidíte nápis soba.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!