Hong Kong

Veľa ľudí si myslí, že Hong Kong je ostrov, niektorí zase tvrdia, že je poloostrov. V tomto prípade má každý svoju pravdu. Hong Kong ako provincia, je totižto aj polostorov aj niekoľko ostrovov a ľudia sú často prekvapení o aké relatívne veľké územie sa jedná.

Širšie centrum sa rozkladá na už zmienenom ostrove Hong Kong a polostrove Kowloon. Prieliv medzi nimi je široký asi kilometer a okrem tunelov je prepojený aj kompami,ktoré prevážajú chodcov. Severná časť ostrova Hong Kong je posiatá mrakodrapmi, bankami a luxusnými obchodmi. Kto tu chce bývať musí byť patrične bohatý, ceny patria k najvyšším na svete.

Nad mrakodrapmi sa vypína kopec Victoria Peak. Na prvý pohľad vyzerá vcelku neškodne,ale po jazde koľajovou lanovkou hore má veľa cestujúcich zmiešané pocity. Sklon je extrémny a hlavne pri ceste dolu sa neodporúča rozmýšľať nad tým, či lano vydrží. Hore je vyhliadková terasa a moderná budova pripomínajúca symbol čínskej architektúry – pagodu.

Kowloon skôr pripomína starý známy Hong Kong z akčných filmov z osemdesiatych rokov, veď koniec koncov aj tak sa väčšina z nich natáčala práve tu. Vyznačuje sa neuveriteľným množstvom obyvateľov na kilometer štvorcový. Požiarny inšpektor alebo hygienik by nazval toto miesto nočnou morou, ale nemožno mu uprieť určitý šarm a jedinečnosť.

Napriek tomu,že Hong Kong bol 100 rokov anglickou kolóniou, angličtina sa takmer úplne vytratila zo spoločenského života. Hlavne v Kowloone sa na ňu neoplatí spoliehať a bez mapy sa tam radšej nevyberajte.

Aj typický pohľad na pristávajúce lietadlo uprostred mesta je už minulosťou. Staré letisko, jeden z posledných symbolov starého Hong Kongu odišlo spolu s angličanmi. Nové letisko na ostrove Lantau patrí k najmodernejším na svete a s mestom je spojené diaľnicou a rýchlodráhou.

Ak by niekto hľadal v Hong Kongu prírodu napodiv by neodišiel na prázdno. Na niektorých menších ostrovoch sú ešte stále lesy a zvyšky fauny. Slúžia hlavne na rekreáciu.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!