Cesta naprieč Austráliou, II

« Predchádzajúca časť    

Outback

Rozhodli sme sa pomaly presunúť do vnútrozemia (Outback) cez Atherton Tablelands. Šéf našej posádky, ktorého nebudem menovať, vymyslel skratku menej známou trasou na Normanton, čo malo za následok vyhýbanie sa kamiónom s troma vlečkami (roadtrain) a celkovo musím konštatovať, že hladina adrenalínu v našom Falcone niekoľkonásobne stúpla.

Treba si uvedomiť, že Outback je krajina, kde nie je nič! Každých asi 300 kilometrov pumpa alebo motorest (roadhouse), sem tam nejaká tá dedinka, podstatne viac pôvodného aboridžinského obyvateľstva, múch, kráv, klokanov a celkovo vysoká teplota ovzdušia. Večerná jazda odpadá, nakoľko klokany sú práve za súmraku a v noci aktívne a zraziť sa s nimi môže byť osudné.

Hlavné cesty ako napríklad Flinders Highway z Townsville do Three Ways sú dvojprúdové asfaltky, ale práve spomínaná cesta na Normantom bola jednoprúdová, čo znamenalo vyhýbanie sa oproti idúcim automobilom. Pri stretnutí z roadtrainom radím zastať a počkať, kým prejde, pretože sa môže stať, že sa nevyhne, čo sa prihodilo nám. Chvalabohu, jediným následkom bol defekt kolesa a psychická trauma celej posádky.

Nitmiluk, Kakadu

Po menších technických problémoch, výmena alternátora za 280 dolárov, sme po asi 2500 kilometroch dorazili do Nitmiluk National Park. Požičali sme si kanoe a poveslovali v nádhernej rokline, ktorú vytvorila rieka Katherine. Odtiaľ to už bol len kúsok do Kakadu National Park, ktorý je ďalšou pamiatkou svetového dedičstva UNESCO.

Je to park o rozlohe zhruba 200 tisíc km², jeho názov pochádza z názvu miestneho aboridžinského kmeňa Gagadju a nie z mena papagája Kakadu, ako si väčšina návštevníkov myslí. Je to miesto, ktoré má okrem prírodných krás aj veľký kultúrny význam, pretože sa tu zachovalo obrovské množstvo aboridžinských skalných malieb. V parku je ich viac ako päť tisíc a ich vek sa odhaduje od 20 tisíc do 10 rokov. V správe parku pracuje takmer tretina Aboridžincov a keďže im bolo toto územie vrátené, môžu o správe parku aj rozhodovať. Jednou z najznámejších osobností Kakadu, ale aj aboridžinskej kultúry, je Bill Neidje, jeden zo zakladateľov parku.

My sme v Kakadu absolvovali plavbu po Yellow River. Z lode sme videli aspoň desať krokodílov, množstvo vtákov vrátane volaviek, kormoránov, divokých husí Magpie, morských orlov a rybárikov, divoké kone a byvoly. Navštívili sme Nourlangie a Ubirr, miesta, kde je najviac aboriginských skalných malieb. Musím povedať, že predovšetkým Ubirr mal nádhernú atmosféru a poskytol nám krásny výhľad na Arnhem Land, obrovské aboriginské územie, ktoré je možné navštíviť len s povolením.

Darwin, Alice Springs, Devil´s Marbles, Uluru, Red Center, Kata Tjuta

Z Kakadu sme sa presunuli do Darwinu a odtiaľ do Litchfield National Park s množstvom vodopádov a jazier, čo uvítate, keď si uvedomíte, že v mori sa kúpať nedá, lebo denná teplota presahuje 35 stupňov a všade sa to hemží krokodílmi. Vodopády v Litchfielde sú chvalabohu výnimkou. Nuž a potom sme sa vydali našou známou Stuart Highway cez Alice Springs a Devil´s Marbles, obrovské červené balvany, akoby rozsypané po púšti, na Uluru, kedysi nazývaný Ayers Rock. Na vysvetlenie, všetky anglické názvy boli nahradené pôvodnými aboriginskými, preto aj národný park Katherine sa už volá Nitmiluk.

Red Center je naozaj červené, čím viac idete do centra Austrálie, tým červenšia je pôda a skaly. Po zaplatení vstupného poplatku 16,25 austrálskeho dolára sme sa utáborili v Yulare, turistickom stredisku vybudovanom v strede púšte asi 25 kilometrov od Uluru. Je to za 12 dolárov na osobu asi najdrahší kemp.

Červená skala naozaj stála za to, odporúčam Base Walk, prechádzku v dĺžke desať kilometrov okolo celej skaly. Môžete samozrejme vyjsť aj na vrchol, ale to sa prieči náboženstvu Anangov, pôvodných obyvateľov územia, skala je pre nich posvätným miestom. Okrem toho je to riadny stupák a nejeden turista už pri výstupe zahynul.

Nedajte si ujsť východ či západ slnka na Uluru, aj keď Austrálčania majú na všetko vyhliadky (viewing platforms), čiže sa tam ocitnete so stádom ďalších turistov. My sme mali tú smolu, že pri západe slnka bolo zamračené, čiže povestné menenie farieb nám akosi uniklo. K Uluru National Park patrí aj ďalšie nádherné skalné zoskupenie Kata Tjuta, známe aj pod názvom The Olgas.

Kings Canyon, Coober Pedy, Krokodíl Harry

Cestou z Uluru sme sa ešte zastavili v Kings Canyon a potom šup na juh cez Coober Pedy, už Južná Austrália, mesto v strede púšte s najväčšou ťažbou opálov na svete. Keďže je tu však neznesiteľné teplo, až 50 stupňov a v noci zas teploty na úrovni mrazu, ľudia žijú v dugoutoch, príbytkoch vykopaných v zemi.

Navštívili sme podzemnú galériu, kaviareň, ale asi najzaujímavejšia bola návšteva Krokodíla Harryho. Harry je pôvodom litevský barón, ktorý v päťdesiatych rokoch lovil v Severnom teritóriu krokodílov. V jeho podzemnom dome sa natáčalo niekoľko filmov, medzi inými aj Mad Max s Tinou Turner a Melom Gibsonom. Harry, aj keď už má takmer 80 rokov, je veľký sukničkár, takže dievčatá, majte sa na pozore!

Keď sme dorazili do Port Augusty, výrazne sme si vydýchli – Outback so 40-stupňovými teplotami a neznesiteľnými muchami je za nami! Ani sa nám nechcelo veriť, že sme v ňom strávili až tri týždne. Rozhodli sme zastaviť vo Flinders Ranges, kde sme vystúpili na najvyšší vrchol, St.Mary´s Peak s výškou 1170 metrov.

Vo Flinders sa nám takmer podarilo zraziť jedného neposedného klokana, ale chvalabohu to prežil, iba sme mu odreli kožuch. Pokračovali sme cez Clare Vale a Barrosa Valley, vinárske oblasti Južnej Austrálie, do Adelaide. Pre tých, ktorí nevedia, ako to fičí v takej austrálskej vinárskej oblasti, je to asi tak, že chodíte z vinice do vinice a koštujete, čo chcete bez toho, že by ste niečo platili alebo si museli kúpiť fľašu vína, čiže po návšteve pár viníc už máte problémy s koordináciou jednotlivých častí tela.

Adelaide je trochu zaspaté austrálske mesto, ako nám povedal jeden chalan z Melbourne, Adelaide rovná sa delayed, čiže zmeškaný. A tak sme sa vybrali do Viktórie do Grampians National Park. Je to nádherné pohorie, trochu nám pripomínalo Nízke Tatry hlavne tým, že bolo vďaka blízkosti mora podstatne zelenšie ako Flinders Ranges.

Autori boli klienti študijnej agentúry a n o, spol. sr.o.

Pokračovanie »


Fotogaléria
Aborigénske skalné maľby, Kakadu National Park
Devil
Fraser Island
Great Ocean Road
Kakadu National Park
Kenguroo
Kookaburra
Krokodíl Harry, Coober Pedy
Krokodília farma, Darwin
Mount Field
Naša plachetnica, plavba po Whitsunday Islands
Surfer v Bayron Bay
Sydney
Twelve Apostles, Great Ocean Road
Whiteheaven Beach, Whitsunday Islands
 

Kliknite na náhľady, alebo spustite slideshow [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15].


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!