Cesta naprieč Austráliou

Začíname v Sydney

Nášmu putovaniu po najjužnejšom kontinente na svete predchádzal tvrdý rok driny spojený so štúdiom v Sydney. Aj o tom by sa dalo čo to popísať, ako sme sa učili nosiť tri – štyri taniere naraz, drhli panvice, učili sa pripravovať maďarský guláš či empanadas a popritom poctivo študovali. Ja by som však rada venovala tento krátky príspevok skôr tej druhej, príjemnejšej časti nášho pobytu, a síce cestovaniu.

Boli sme asi výnimkou spomedzi mnohých českých a slovenských návštevníkov Austrálie, lebo sme sa rozhodli cestovať až celé štyri mesiace od 18.10.2003 do 24.2.2004. Väčšina Čechov a Slovákov si totiž ide do Austrálie zarobiť a takmer vôbec necestujú. Posádku tvorili moja maličkosť ročník 1975, môj priateľ Michal ročník 1975, kamarátka Ivana ročník 1977 a Ford Falcon ročník 1987.

Naša trasa začínala a končila v Sydney, v Európe vedú všetky cesty do Ríma, ale čo má povedať Austrália, keď Rím je tak ďaleko. Vyrazili sme trochu netradične, vnútrozemím Nového Južného Walesu, cez národné parky Barrington Tops, New England, Cathedral Rock a Dorrigo. Snáď úplne najviac nás zaujal Cathedral Rock.

Nie je veľmi známy a preto aj počet turistov na štvorcový meter sa rovnal takmer nule. Jeho hlavnou atrakciou je súbor žulových skál, ktoré poskytujú nádherný výhľad na okolie. Musím konštatovať, že aj po absolvovaní celej cesty bola návšteva Cathedral Rock jedným z našich najkrajších zážitkov.

Byron Bay, Nimbin, Brisbane, Gold Coast

Po pár dňoch vo vnútrozemí sme sa už nevedeli dočkať mora, a tak sme strávili tri noci v legendárnom Byron Bay. Európanovi názov tohto mestečka, mimochodom ide o najvýchodnejší bod austrálskej pevniny, asi veľa nepovie, je to však centrum surferov z celej Austrálie a má svoju nezameniteľnú atmosféru.

Našli sme si kemp so skvelou polohou priamo na pláži asi jednu minútu do mestečka, spravili výlet na maják, z ktorého je úžasný výhľad na okolité pláže, popritom nás stihli ponaháňať aj dve agresívne goanny, počvachtali sme sa v mori a stihli sme sa aj spáliť a ešte sme sa zúčastnili miestneho reggae festivalu.

Cestou z Byron Bay sme nemohli obísť slávny Nimbin. Je to niečo ako malý Amsterdam, hlavnú ulicu mestečka lemujú Múzeum konope, Konopná ambasáda a množstvo kaviarničiek, kde si môžete dať chutný koláčik, či zapáliť. My sme ale nič z toho neskúsili a radšej sme sa pobrali ďalej do Brisbane, hlavného mesta štátu Queensland.

Ešte predtým sme sa zastavili na Gold Coast, známom ozzie letovisku, len preto, aby sme si pofotili mrakodrapy na pláži, ale keďže koncentrácia fast-foodov a tučných teenagerov sa veľmi rapídne zvýšila, rozhodli sme sa toto miesto rýchlo opustiť.

Fraser Island bol ďalšou významnejšou zastávkou

Opäť niečo, o čom som pred príchodom do Austrálie nikdy nepočula. Je to najväčší pieskový ostrov na svete s dĺžkou 120 a šírkou 15 kilometrov zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Kúpať v mori sa na ostrove nedá, nakoľko je plné žralokov a sú tam silné spodné prúdy. Pláž naozaj aj na pohľad vyzerala zlovestne. Náhradou sú však prekrásne, krištáľovo čisté jazerá, je ich tam okolo dvesto!

Ostrov je husto zalesnený nádhernými starými obrovskými stromami, miestami les prechádza do púšte a môžete sa poprechádzať aj po piesočných dunách. Fraser Island je naozaj celý z piesku a aby ho aspoň trošku chránili proti návalom turistov, nevybudovali na ňom spevnené cesty. Museli sme teda nášho pažravého Falcona so spotrebou trinásť litrov na sto kilometrov nechať na parkovisku a požičali sme si ešte pažravejší terénny vojenský Land Rover. Na ostrove sme strávili tri dni a museli sme sa zmieriť s tým, že nás v noci oňuchávali hladní dingovia, Fraser Island je totiž jedným z mála miest v Austrálii, kde žijú tí čistokrvní.

Eungella, Whitsundays Islands, Cairns, Daintree

Ďalšou našou zastávkou bol národný park Eungella neďaleko mesta Mackay, kde sme si pozreli vtákopyska vo voľnej prírode. Majiteľ kempu, kde sme spali, bol starý morský vlk a tak nám sprostredkoval plavbu po Whitsundays Islands, ktoré sú jednými z najkrajších koralových ostrovov v Austrálii, so zľavou.

Žiaľ, po príchode do Airlie Beach, mestečka, ktoré je východiskovým bodom výletu na ostrovy, sme boli nútení konštatovať, že starký nás pekne okašľal. Za plavbu sme zaplatili neuveriteľných 360 austrálskych dolárov, a cestovky v Airlie ponúkali last minute plavby na tú istú loď za 280 dolárov. Ak môžem poradiť, plavbu si vyberte priamo v Airlie Beach, je tam strašne veľa cestoviek a široká ponuka.

Ostrovy ale naozaj stáli zato – „šnorchľovanie“ s korytnačkou, spanie priamo na palube lode, Whiteheaven Beach s úplne bielym pieskom, je to údajne najkrajšia pláž v Austrálii. Jedinou negatívnou skutočnosťou bola nutnosť mať oblečené tzv. stinger suits, čo sú obleky proti medúzam, ktoré sa od októbra do mája nachádzajú takmer na celom severnom pobreží Queenslandu a v Severnom teritóriu.

Z Airlie Beach sme sa vydali do Cairns, so zastávkou v Mission Beach, čo je opäť krásna pláž, ale čo z toho, keď sa nedá kúpať. Cairns je turistickým strediskom tropického Queenslandu. Môžete z neho absolvovať množstvo výletov na okolité ostrovy, z ktorých najbližšie sú Green a Fitzroy, či priamo na Veľký bariérový útes. Samozrejme, dá sa tam ísť aj z akéhokoľvek väčšieho letoviska v Queenslande, ale plavby z Cairns sú za 60 austrálskych dolárov najlacnejšie, inde stoja aj 120 dolárov.

Útes je vzdialený od pobrežia 40 – 100 kilometrov. Práve vďaka útesu je more v severnom Queenslande pokojné, v čom je obrovský rozdiel v porovnaní s plážami surferov v Novom Južnom Walese či vo Viktórii. My sme boli trošku z Cairns sklamaní, nakoľko v meste nie je pláž, iba kúpalisko, aj keď priamo v centre mesta a zadarmo. Tak sme sa pobrali pozrieť si národnom parku Daintree nádhernú rieku Mossman Gorge s možnosťou kúpania, dažďový prales a Cape Tribulation, jediné miesto, kde sa koralový útes stretáva s dažďovým pralesom.

V dedinke Daintree sa náš termostat rozhodol, že už toho má dosť a tým pádom nám chladič auta prestal chladiť. Jedinou šancou bolo zavolať odťahovú službu, keďže najbližší servis bol vzdialený 30 kilometrov. Chvalabohu, všetko dopadlo dobre a celá sranda stála iba 35 dolárov, odťah bol vďaka poistke zadarmo.

Autori boli klienti študijnej agentúry a n o, spol. sr.o.

Pokračovanie »


Fotogaléria
Aborigénske skalné maľby, Kakadu National Park
Devil
Fraser Island
Great Ocean Road
Kakadu National Park
Kenguroo
Kookaburra
Krokodíl Harry, Coober Pedy
Krokodília farma, Darwin
Mount Field
Naša plachetnica, plavba po Whitsunday Islands
Surfer v Bayron Bay
Sydney
Twelve Apostles, Great Ocean Road
Whiteheaven Beach, Whitsunday Islands
 

Kliknite na náhľady, alebo spustite slideshow [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15].


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!