Sydney

Sydney – Queen of the Pacific Rim

Najväčšie a najstaršie mesto Austrálie leží na východnom pobreží tohto kontinentu. Rušná metropola, rozprestierajúca sa okolo prístavu Port Jackson. Hlavné mesto štátu Nový Južný Wales. Jej najznámejšími a s ničím nezameniteľnými symbolmi sú Sydney Opera House, Harbour bridge a prístav Port Jackson.

Názov Austrália pochádza z latinského australis, čo v preklade znamená južný. Je odvodený od polohy kontinentu a povestí z čias starovekého Ríma o neznámej južnej zemi. Až 95 percent obyvateľov 6. najväčšieho kontinentu má britský alebo írsky pôvod.

Pôvodní obyvatelia krajiny klokanov – Aboriginovia, tvoria približne dve percentá populácie a žijú väčšmi v Severnom teritóriu a na ostrovoch. Drvivá väčšina ľudí žije vo veľkých mestách, o čom svedčí aj hustota zaľudnenia – len 2,5 ľudí na kilometer štvorcový.

Oficiálne pripadlo jej objavenie dolnozemskému moreplavcovi Willemu Janszoonovi, ktorý pristál na západnom pobreží v roku 1 602. V roku 1 770 objavil James Cook zátoku Botany Bay, kde neskôr vyrástlo mesto Sydney. Celý kontinent prehlásili Briti za svoju kolóniu a zriadili tu trestanecké kolónie.

V roku 1 901 sa britské kolónie spojili a vytvorili federáciu Austrálsky zväz. Austrália (Commenwealth of Australia) je dnes federatívna konštitučná monarchia, ktorá leží na rovnomennom kontinente a priľahlých ostrovoch. Zo západu ju obmýva Indický oceán, na východe Tichý oceán.

Administratívne sa delí na šesť zväzových štátov, dve federálne teritóriá a šesť zámorských území. Najväčšie mestá: Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide. Hlavné mesto je Canberra.

Prečo Sydney?

Sydney má spolu s predmestiami 4,2-milióna obyvateľov a spolu s Melbourne je jedným z dvoch najvýznamnejších austrálskych finančných, dopravných, obchodných a kultúrnych centier. Prejsť ju peši nie je jednoduché, od severu na juh má 60 km, o dvadsať kilometrov menej má zo západu na východ. Sydney má aj s predmestiami rozlohu 1 687 kilometrov štvorcových.

Pre mesto je charakteristická kozmopolitná kultúra – špičkové obchody, vynikajúce reštaurácie a nekončiaci nočný život, teplé a príjemné podnebie plus prekrásne pobrežie. Toho dominantami sú najväčší prírodný prístav na svete Port Jackson a viac ako sedemdesiat pláži. Veď kto by si nepredstavil letnú dokonalosť pod slovom Bondi.

Charakteristická je dych vyrážajúca architektúra, priamo pod modernými konštrukciami zo skla a ocele, sa hrdo týčia viktoriánske budovy. Architektonickým skvostom je budova opery Sydney Opera House. V celosvetovom rebríčku miest najvhodnejších pre život sa objavuje na prvom mieste. Snáď najlepšiu reklamu si veľkomesto urobilo organizáciou letných olympijských hier Sydney 2 000. Tisícky dobrovoľníkov s vervou pomáhali pri rekonštrukcii verejných priestorov. Vznikli nové ulice a zrekonštruovali centrum mesta.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!