New York

Empire State Building Hlavné mesto sveta, pupok ameriky, big apple… tieto a ešte množstvo ďalších názvov sa vzťahuje na azda najznámejšie mesto sveta – New York. Nedá sa povedať, že by to bola vo väčšine prípadov láska na prvý pohľad, ale kto sa mestu dostane trochu pod kožu, neoľutuje.

Predovšetkým centrum mesta, ostrov Manhattan, je svetom sám o sebe. Rôznorodejšiu zmes rás, kultúr, obchodov, reštaurácií, barov, galérií a vôbec všetkého čo k mestu patrí nikde inde na svete nenájdete.

Kontrast medzi bohatstvom a chudobou taký typický pre ameriku je v tomto meste obzvlášť viditeľný. Stačí sa prejsť po 5th avenue a potom po nejakej bočnej uličke pár sto metrov odtiaľ a budete mať pocit, že ste na inej planéte. Napriek monumentálnej zástavbe si ale kúsok prírody možete nájsť aj tu.

Svetoznámy Central Park, ktorý je mimochodom obrovský, je ako oáza vo večne uponáhľanom meste. Obýva ho aj množstvo pridrzlých veveričiek, ktoré New Yorčania a turisti kŕmia až v nezdravej miere.

Metro v New Yorku je obrovský podzemný labyrint a nie je to nič pre slabé žalúdky. Ešte aj v tých najdrahších štvrtiach sú stanice v dosť zlom stave. Behajú tu hlodavce a iná háveď a osadenstvo tiež nepôsobí vždy najlepším dojmom. Niektoré linky do horších štvrtí sú však v stave, kde človek neznalý pomerov môže utrpieť psychický šok. Netreba líčiť podrobnosti, ale je to taký drsnejší holywoodsky horror. Nič nie je ale také hrozné, ako to na prvý pohľad vyzerá a pár jázd v metre rozhodne stojí za vyskúšanie.

Kto rád nakupuje sa tu musí cítiť ako v raji. Okrem tisícov obchodov je tu aj najväčší obchodný dom na svete Macy´s, ktorý už zruinoval nejeden rodinný rozpočet. Pre obzvášť finančne obdarených jedincov je tu 5th avenue – najdrahšia ulica v meste.

New York má povesť najliberálnejšieho amerického mesta, ale tragédia v roku 2001 kruto zasiahla do jeho života. Po World Trade Centre ostala jazva nie len na mape New Yorku ale hlavne na dušiach jeho obyvateľov. Veľa ľudí si myslí, že po týchto udalostiach už New York nikdy nebude to čo býval. Snáď sa mýlia, bola by to veľká škoda.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!