Honolulu - doprava

Letisko

Pri ceste na Honolulu International Airport (Medzinárodné letisko Honolulu) si v lietadle posedíte približne 22–28 hodín, pričom absolvujete minimálne dva prestupy. Z letiska sa môžete najjednoduchšie do centra mesta dopraviť autobusom. Autobusy, ktoré premávajú celých 24 hodín, vás dopravia do ktoréhokoľvek hotela v Honolulu. Od 5.00 ráno do 3.00 v noci vyrážajú z letiska v intervaloch 20–25 minút, od 3.00 do 5.00 ráno premávajú jeden krát za hodinu.

Ceny:

Dospelý (jednosmerný lístok) $9
Dospelý (obojsmerný lístok) $15
Deti (do 3 rokov) zadarmo

Batožinu prepravujú zadarmo, ak nemáte viac než dva kusy batožiny na osobu. Za všetko ostatné sa pripláca.

Autobusy

Mestský úrad pre dopravné služby zmodernizoval trasy autobusov špeciálne pre turistické účely. Vyšli z toho 4 výletné trasy:

Trasa A: 17 km jazda na CityExpress!, ktorá spája Waipahu a Pearliridge s centrom mesta a Havajskou univerzitou.
Trasa B: hlavná trasa s obmedzeným množstvom zastávok medzi Kalihi a Waikiki.
Trasa C: Country Express! spája oblasť Leeward Oahu s centrom Honolulu
Presný verejný okružný trasy: premávajú na presne časovo vymedzených trasách.

Cena pre návštevníkov je $2, ale výhodnejší je 4-dňový lístok, ktorý stojí $20. Zľavnený lístok platí pre mladých od 6 do 17 rokov (je nutné sa predložiť doklad s fotografiou) vás vyjde $1. S preukazom vysokoškoláka platí zľavnené cestovné do 19 rokov. Seniori (nad 65 rokov) a zdravotne postihnutí za jednosmerný lístok zaplatia $1.

Mesto pripravilo „špecialitku“ pre nadšencov amerického futbalu. Na futbalový zápas vás vyzdvihne špeciálny autobus, ktorý vás za $3 dopraví až ku vchodu na futbalový štadión. Jednosmerná cesta stojí $3 a obojsmerná $6.

Takisto pripravili špeciálne transportné autobusy pre hendikepovaných návštevníkov, tzv. „handi-van“. Ak potrebujete tento druh dopravy, jazdu si musíte rezervovať 1–7 dní dopredu na miestnom telefónnom čísle 456–5555 alebo 454–5045 od 8:00 do 17:00 hodiny. Požiadať o autobus môžete aj vyplnením žiadosti, ktorá je dostupná na internete: www.honolulu.gov/…n+0820­07.pdf Cena jednosmerného lístka je 2$ na osobu a doprovod si platí osobitný lístok.

Prenajatie auta

Ak sa túžite nezávisle prepravovať po meste alebo po celom ostrove, najlepšia voľba je prenajať si auto. Požičanie auta na jeden deň vyjde priemerne na $30 a parkovanie v hotelových garážach za noc od 10 do $20.

Hlavná diaľnica cez Honolulu je medzištátna H-1. Vedie od Pearl Harboru, cez letisko, pláž Waikiki až k Diamond Head.

TIP: Dávajte si pozor na biele neoznačené dodávky. Sú to policajti, ktorí zastavujú vodičov, ktorí prekročili povolenú rýchlosť.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!