Honolulu

Hlavné mesto Havaja v reči pôvodných obyvateľov znamená „zátoka mušlí“. V tomto malom raji s rozlohou 272,1 km2 žije necelých 400 tisíc obyvateľov, väčšinou ázijského pôvodu. Mesto leží v južnej časti ostrova Oahu a najbližšia pevnina je na obzore vo vzdialenosti 3787 km (Kalifornia). Keďže Havaj je päťdesiatym členom Spojených Štátov Amerických, ako mena tu platí americký dolár.

Presný rok založenia tohto mesta nie je dodnes známy. Historici a moderní archeológovia to odhadujú okolo roku 1100 n. l., ale je možné, že Polynézski osadníci sem dorazili aj o 2000 rokov skôr.

Prví „civilizovaní“ osadníci vplávali do Honolulu Harbor v roku 1794 pod anglickou vlajkou na čele s kapitánom Williamom Brownom. Honolulu sa stalo najdôležitejšou námornou križovatkou Havaja. Prekvital tam obchod so santalovým drevom a bola to taktiež zásobovacia stanica pre lovcov veľrýb. Cukor, ananásy, ľahký priemysel a turizmus boli položky hlavných príjmov pre Honolulu.

Odvtedy sem prichádzali námorníci, kolonizátori, dobrodruhovia, obchodníci a misionári najmä z Ameriky a Európy. Asi najväčší vplyv na náboženstvo, vzdelanie, ekonomiku aj politiku mali misionári, ktorí v roku 1820 prišli z Nového Anglicka. Prišelci z Ázie tiež svojím spôsobom prispeli ku kultúrnemu rozvoju mesta, pričom pomohli vyzdvihnúť havajskú jedinečnosť.

Keď prídete na Havaj, zhlboka sa nadýchnite a vžite sa do „ducha Aloha“, ktorý tu ucítite všade naokolo. Duch Aloha, to je nechať sa unášať prúdom…


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!