Filadelfia - stravovanie

Typické jedlá

V minulosti prichádzali do oblasti dnešnej Filadelfie tisícky Európanov, ktorí hľadali v „novom svete“ lepší život. Do Filadelfskej kuchyne tak každá národnosť priniesla inú chuť a nové ingrediencie.

Najznámejším jedlom, ktoré ako svoje rodisko označuje práve toto mesto, je cheesesteak. Je to rožok plnený plátkami hovädzieho mäsa a syrom. Vznikli aj nové variácie s prídavkom praženej cibuľky, hríbov a iné. Vymysleli ho v 30. rokoch 20. storočia pouliční predavači hotdogov Pat a Harry Olieri. V tom istom roku vznikla aj ich najznámejšia reštaurácia vo Filadelfii Pat´s Steaks. Sídli na rohu ulíc 9th Street, Wharton a Passyunk Avenue.

Druhá najznámejšia reštaurácia, kde podávajú cheesesteak založený na pôvodnej Patinej receptúre, je Geno´s Steaks, ktorú nájdete na rohu ulíc 9th Street a Passyunk. Jedno menu, ktoré obsahuje cheesesteak, hranolky a nápoj vás vyjde okolo 9$. Najmä v južnej časti mesta však nájdete aj mnoho iných lacnejších fastfoodov, kde vyskúšate slávny cheesesteak za menej peňazí.

Ďalší známy sendvič, ktorý sa zrodil práve vo Filadelfii, je hoagie. Obsahuje kúsky mäsa zmiešaného so syrom, ku ktorému sa pridáva hlávkový šalát a cibuľa a všetko je nakladané v talianskom rožku.

Počas 2. svetovej vojny vymyslel šikovný kuchár vlastný recept na polievku a pomenoval ju podľa svojho rodiska, Philadelphia Pepper Pot. V podstate ide o držkovú polievku s mäsom a zeleninou.

I napriek tomu, že vnikli vo Francúzsku, k mestu Filadelfia neodmysliteľne patria i slané praclíky. Ikonou mesta sa stali vďaka nespočetným pouličným predavačom ponúkajúcim práve túto slanú pochúťku.

Reštaurácie

V centre mesta sú najznámejšie reštaurácie napríklad Striped Bass alebo Deux Cheminees. Tiež tam nájdete slávne Douglas Rodriguez´s Alma de Cuba a Iron Chef Masaharu Morimoto´s. historické centrum mesta a čínska štvrť sú lokality ponúkajúce výber z toho najlepšieho jedla v meste. V septembri 2006 nadobudol platnosť zákon o zákaze fajčenia na verejných priestranstvách, čo zahŕňa i reštaurácie a bary.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!