Filadelfia - doprava

Letisko

Najlepší spôsob, ako sa dostať zo Slovenska do Filadelfie je letecky. Z viedenského letiska trvá let približne 12 hodín a pravdepodobne sa nevyhnete prestupu v Londýne.

Medzinárodné letisko Filadelfia (PHL) od centra mesta oddeľuje 11 km po diaľnici. Má sedem terminálov, odkiaľ odlietajú pravidelné linky nielen vnútroštátnych letov, ale i lety do celého sveta. V príletovej hale nájdete množstvo služieb, obchody, zmenárne, požičovne áut, zdravotnícke zariadenie, bankomaty, snack bary či reštaurácie.

Doprava z letiska do centra mesta nie je problém. Vlaky premávajú každých 30 minút a majú 4 cieľové stanice v centre: University City, 30th Street, Suburban Station a Market East. Cesta vlakom trvá približne 20 minút. Autobusové linky 37 a 108 taktiež smerujú do mestského centra. Cesta taxíkom z letiska trvá asi 25 minút a zaplatíte za ňu jednotné cestovné 28,50$. Tzv. Lady Liberty sú minibusy, ktoré spred letiskovej haly odchádzajú každých 15–20 minút a sú ideálne pre skupinky turistov alebo väčšie rodiny.

Mestská hromadná doprava

Prevádzkovateľom mestskej dopravy vo Filadelfii je spoločnosť SEPTA (Southeastern Pennsylvania Transit Authority). Poskytuje dopravu autobusmi, vlakmi, metrom a električkami. Lístky sa dajú zakúpiť na predajných miestach alebo v automatoch na zastávkach. Lístok dostanete i priamo u šoféra, treba však platiť presnú sumu.

Výhodné je kúpiť si zľavnený celodenný lístok. Bežná cena lístka je 2$, avšak pri celodennom lístku zaplatíte len 6$ za 8 ciest, pričom tento lístok platí na autobusy, metro aj na trolejbusy. V ponuke sú aj zľavnené týždenné (20,75$) a mesačné (78$) lístky, s ktorými môžete absolvovať za danú dobu neobmedzený počet jázd. Predávajú sa v turistickom centre na 16th Street, JFK Boulevard alebo cez internet. www.septa.org

Od mája do novembra premáva po meste aj špeciálny fialový autobus nazývaný Phlash. Krúži okolo celého mesta a zastavuje pri najvýznamnejších historických pamiatkach. Za každé nastúpenie zaplatíte 2$, no výhodnejšie je kúpiť si celodenný lístok za 5$ pre jednu osobu alebo celodenný rodinný lístok za 10$ (2 dospelí a 2 deti). www.phillyphlash­.com

Taxi

V centre mesta jazdí množstvo taxíkov rôznych spoločností. Stačí zdvihnúť ruku a už sa veziete. Slušnosť je nechať taxikárovi minimálne 15-percentné prepitné.

Prenájom auta

Vo Filadelfii vám prenájom auta sprostredkuje mnoho požičovní, ako napríklad Alamo, Avis, Budget, Dollar, Hertz a iné. Musíte mať minimálne 25 rokov a vlastniť platný medzinárodný vodičský preukaz s fotografiou. Odporúča sa poistenie zodpovednosti za škodu.

Jazdenie v meste

V USA smú vodiči jazdiť už od 16 rokov. V meste je najvyššia povolená rýchlosť 48 km/h, mimo mesta 88 km/h a na diaľniciach neprekročte 105 km/h. Nepoužívanie bezpečnostného pásu a detských sedačiek sa trestá pomerne vysokými pokutami.

Filadelfia ma excelentnú cestnú sieť, v ktorej sa ľahko zorientujete. Ulice označené iba číslicami smerujú zo severu na juh a z východu na západ sa tiahnu ulice s konkrétnymi názvami. Hlavné dopravné tepny Broad Street a Market Street sa križujú presne pri mestskej radnici. V centre mesta zvyčajne nie je problém zaparkovať v početných parkoviskách a garážach, avšak pri parkovaní na ulici treba pozorne sledovať dopravné značky. Pozor aj na dopravné zápchy od 7.00 do 9.30 a od 15.30 do 18.30.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!