Filadelfia

Šieste najväčšie mesto USA je považované za rodisko Spojených štátov amerických a neskôr sa stalo aj rodiskom novodobej demokracie. S prezývkou „mesto bratskej lásky“ (gr. filos – láska, adelfos – brat) ho v roku 1682 založil anglický kvaker William Penn, ktorý túto krajinu označil miestom tolerancie a náboženskej slobody. Z tých čias ostalo aj oficiálne motto Filadelfie: „Nech bratská láska pretrvá.“

Celé mesto dýcha históriou starých čias. Významné pamiatky z počiatkov Spojených štátov a vznešené budovy z koloniálneho obdobia vyrazia dych nielen americkým vlastencom, ale i milovníkom histórie zo všetkých kútov sveta.

Philly, ako ju domáci bežne nazývajú, sa rozprestiera medzi riekami Schuylkill a Delaware v juhovýchodnej časti Pensylvánie.

Štát: Pensylvánia, USA
Mena: americký dolár (USD, $)
Rozloha: 369,3 km2
Počet obyvateľov: 1 449 643 (r. 2007)
Primátor: Michael Nutter
Časové pásmo: SEČ –6 hodín
Oficiálny web: www.phila.gov

História

Pred založením v roku 1682 obývali dnešnú Filadelfiu najskôr americkí indiáni. V prvej polovici 17. storočia tu prišli prví Európania z Holandska, Británie a Švédska. Zakladateľ William Penn kúpil územie od pôvodných obyvateľov Ameriky s prísľubom mieru pre novú kolóniu. Mal plán sformovať vidiecke sídlo podobné anglickému vidieku. Avšak s pribúdajúcimi obyvateľmi sa mesto nekontrolovane rozrastalo. Najväčšiu zásluhu na rozmachu mesta má jeho najznámejší občan a neskorší americký prezident Benjamin Franklin.

Filadelfia sa môže pýšiť mnohými prvenstvami medzi štátmi USA, na ktorých sa značne podieľal práve B. Franklin. Zásluhu má na elektrifikácii mesta, založení prvej mestskej verejnej knižnice, vzniku prvého hasičského zboru či založení mestského systému pôšt. Okrem toho bol i vynálezca, ktorý ma na konte objav bifokálnych šošoviek i jeho kachlí. Novodobé zviditeľnenie mesta sa objavilo v nezabudnuteľnej sérii filmov Rocky a dojímavej dráme Philadelphia.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!